تولید ۶۷ درصد "مواد اولیه داروها" در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فرامرز اختراعی در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه بین المللی فارمکس خاورمیانه با اشاره به اینکه ۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در داخل تولید می شود، گفت: در شرایط کنونی که نگرانی‌هایی در مورد امکان کمبود دارو وجود دارد تولیدکنندگان مواد اولیه نشان داده‌اند که با همت می توانند در عرصه تامین ماده موثر مورد نیاز نقش آفرینی کنند.

رئیس سندیکای تولید مواد موثره دارویی ادامه داد: نمایشگاه فارماکس خاورمیانه توان ملی را در دو حوزه زیرساختی و زیربنایی به نمایش می گذارد، در تحریم های دوره قبل حتی یک قلم از داروهایی که با مواد اولیه داخلی تولید می شد،کمبودی به وجود نیامد، در دوره جاری نیز ظرف چهار سال توانستیم توان تولید مواد اولیه داروی را از ۵۴ درصد به ۶۷ درصد افزایش دهیم.

وی با تقدیر از تمام فعالان صنعت داروسازی افزود: بنیانگذاران صنعت دارو زحمت بسیار زیادی را در این عرصه متحمل شدند تا اکنون به مرحله رشد رسیدیم، در این میان کمتر الگوی داروسازی بدون کمک دکتر مستشاری به بلوغ رسیده است،  به عنوان دانشمندی حاذق در خدمت این صنعت بوده و در این راه از توان و سواد خود دریغ نکرده است.

اختراعی خطاب به رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به مشکلات صنعت داروسازی گفت: در طول یک سال اخیر مسائلی در مورد اولویت بندی ارز مواد اولیه دارویی و بسته بندی به وجود آمد و در برهه‌ای از زمان فعالیت این حوزه با مشکل پیچیده‌ای مواجه شد  که از شما می‌خواهیم در دوره مدیریت جدید با حداکثر امکان اقدامات تسهیل کننده را برای این بخش زیربنایی انجام دهید.

رئیس سندیکای تولید مواد موثره دارویی ادامه داد: ماده موثر دارویی و بسته بندی سالانه ۱۳۰ میلیون دلار ارز نیاز دارد تا ۶۷ درصد ماده موثر داروها را تولید کند، این در حالی است که ارز مورد نیاز دارو به ۳ میلیارد دلار می‌رسد. برای تامین ارز مورد نیاز مواد اولیه و بسته بندی تا ۱۴ مهر با مشکلات عدیده ای مواجه بودیم که خوشبختانه در دوره مدیریت عبده زاده مشکلات بهبود پیدا کرده است.

به گزارش فارس وی در پایان با اشاره به لزوم توجه ویژه به حوزه مواد اولیه و صنعت بسته بندی گفت: تمام همت خود را برای اولویت‌دهی به ارز ماده موثر دارو و بسته‌بندی به‌کار می‌گیریم چرا که این حوزه زیرساخت صنعت داروسازی بوده و صرفا با ۱۳۰ میلیون دلار قادر به تامین ۶۷ درصد ماده اولیه دارویی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه