با این تعرفه‌ها نگران کاهش کیفیت خدمات درمانی هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید علی اکبر سید مهدی گفت: در شرایطی که جامعه پزشکی با مجاهدت و فداکاری در خط اول تشخیص و درمان همه‌گیری ویروس کرونا بود و هنوز مرکب تعارفات تقدیر و تشکر خشک نشده و پژواک صدای تشویق‌ها به گوش می‌رسید، اعلام افزایش بسیار اندک تعرفه‌ای خدمات بهداشتی و درمانی به یک‌باره موجب تعجب ناظرین منصف و خادمین دلسوزی گردید که در همه حوادث همچون جنگ، زلزله و سیل در صف مقدم و پیش‌قدم بوده‌اند. 

وی افزود: علت اصلی اعتراض عمومی، مشروع و به‌حق جامعه پزشکی به این افزایش اندک تعرفه‌ها که بعضاً از سوی ناآگاهان به زیاده‌خواهی و گرانفروشی وانمود می‌شود، نگرانی عمیق از افت سطح سلامتی عمومی جامعه ناشی از کاهش دسترسی آنان به خدمات باکیفیت پزشکی به سبب ورشکستگی مراکز پزشکی است؛ چراکه در بیشتر موارد امکان ارائه خدمات با کاهش کیفیت امکان‌پذیر نیست و لاجرم یا بایستی موسسه پزشکی تعطیل، یا آن خدمت ضروری حذف و یا با نیازهای القایی و  دریافت زیرمیزی پوشش داده شود. 

عضو شورای‌عالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: تورم عمومی در اقلام مصرفی و حامل‌های انرژی همچون بنزین، برق، گاز و آب و نیز وابستگی بیشتر ملزومات پزشکی به تکانه‌های ارزی و سایر مخارج سرباری و پنهان، مراکز پاراکلینیکی را بیشتر متاثر کرده است؛ به طوری که امروز مخارج تعمیر و نگهداری و تعویض قطعات مستهلک دستگاه ها از نرخ خرید آن بالاتر رفته و امکان به روزرسانی تجهیزات برای تامین حداقل استانداردها میسر نخواهد شد.

سید مهدی ضمن اشاره به محاسبه کارشناس هزینه تمام‌شده توسط انجمن‌های آزمایشگاهی، بنا به درخواست قاطبه اعضا گفت: اخیراً مجمع انجمن‌های علمی آزمایشگاهی کشور برای جلوگیری از هرج و مرج قیمتی، دفترچه ریزاقلام تعرفه پیشنهادی را منطبق با تعدیل مصوب در سازمان تهیه نموده تا از اجحاف به بیماران و فروپاشی ایستگاه‌های ارائه خدمات آزمایشگاهی جلوگیری نماید.

وی ضمن حمایت از بیانیه رؤسای مجمع و سازمان نظام پزشکی کل کشور گفت: اکثر مشاغل و حرف پزشکی در سال گذشته به نقطه سر‌به‌سری هزینه و درآمد رسیده بودند و برای مدت کمی تاب و تحمل مفتوح نگه داشتن مطب و دفتر کار خود را دارند، تا با فرصتی که دستور ریاست محترم جمهوری برای جبران اشتباه محاسباتی در ابلاغ تعرفه‌ دستوری و ناعادلانه فراهم کرده، کماکان به خدمت خود ادامه دهند. چراکه تعرفه‌ها نسبت به افزایش هزینه ها با کاهش شدید مواجه شده‌اند. به خصوص در زمان فعلی که به خاطر ترس یا معیشت عمومی مراجعات نیز کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی عضو کمیسیون‌های تعرفه و مالیات سازمان از وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: مسئولان مبانی محاسبه هزینه‌های خدمات تشخیص و درمانی را توسط متخصصان اقتصاد و سلامت و بر اساس قواعد ریاضی و نه توسط کارشناسان بیمه و نه توسط پزشکان تعیین کند، همچنین لایحه ترکیب اعضای شورای‌عالی بیمه را به شکل عادلانه و منصفانه به مجلس محترم ارائه کند؛ زیرا در این صورت است که قیمت‌های واقعی تکلیفی هویدا شده و بستر لازم برای تحقق عدالت مالیاتی مهیّا می‌شود.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه