طب سنتی به طور مستقل نمی‌تواند کرونا را درمان کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین رضایی زاده روز چهارشنبه در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد در خصوص استفاده از طب سنتی در کنار طب رایج برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا افزود: چینی‌ها بیشترین سابقه را در این مدت کسب کرده‌اند. این بیماری برای اولین بار همه گیری داشته و تاکنون هیچ داروی گیاهی یا سنتی مستقل برای آن ارائه نشده است. آنچه چینی‌ها گزارش داده‌اند هم این است که از ابتدا برای ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد مبتلا می‌توانستند از طب سنتی در کنار طب رایج استفاده کنند. با توجه به اثراتی که دیدند این استفاده به بیش از ۹۰ درصد موارد رسید.

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: چینی‌ها مشاهده کردند در مراکزی که درمان سنتی در کنار درمان رایج استفاده شده، کمترین موارد مرگ و میر اتفاق افتاده است. در ایران هم کارآزمایی بالینی طب سنتی در کنار طب رایج در حال انجام است و کسی در دنیا ادعا نکرده که درمان با طب سنتی برای این بیماری پیدا شده است. از نظر علمی و اخلاق پژوهش در پزشکی در شرایط فعلی این امکان در هیچ جای دنیا وجود ندارد که بتوان تاثیر داروهای سنتی را در درمان کرونا به طور مستقل بررسی کرد.

وی در خصوص درباره تاثیر مصرف سیگار یا مواد مخدر در عدم ابتلا به ویروس کرونا افزود: موضوع سیگار و مواد مخدر هم مانند مصرف الکل به اشتباه مطرح شده و هیچ شواهد علمی وجود ندارد که افراد معتاد به سیگار یا مواد مخدر بهبودی بیشتر یا ابتلای کمتری دارند و هیچ موضوع علمی این بحث را تایید نمی‌کند.

رضایی زاده درباره اظهارات برخی افراد در فضای مجازی در زمینه درمان کرونا با طب سنتی گفت: از ابتدای شروع بیماری تاکنون در فضای مجازی ادعاهای زیادی مطرح شده است. افرادی که خود به خود درمان می‌شوند شامل حجم زیادی از جامعه است و وقتی می‌توان در مورد یک دارو ادعای درمان کرد که در کارآزمایی بالینی بتوانیم بیماران را با هم مقایسه کنیم. تا زمانی که این مقایسه اتفاق نیفتد، بر اساس گزارش موردی نمی‌توان ادعاهای مختلف را از نظر علمی تایید کرد یا به همه مردم تسری داد. افرادی که در زمینه طب سنتی کار می‌کنند به جای صرف انرژی در فضای مجازی برای تبلیغات، باید انرژی خود را صرف مطالعات در مراکز علمی کنند و اثربخشی‌ها را نشان بدهند.

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: مواردی که تاکنون گفته شده قابل تایید نیست و آنچه مورد تایید دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت است، راهنمای بالینی خودمراقبتی است که در تعامل با طب رایج بوده و منتشر شده است.

وی درباره توسعه طب ایرانی تصریح کرد: مهم‌ترین اقدام ما توسعه طب ایرانی است. در اوایل انقلاب افرادی که پروانه داروسازی داشته باشند کم بود و به تدریج داروساز تربیت شد. در حوزه دندان پزشکی نیز افرادی به عنوان کمک دندان پزشک کار می‌کردند که متخصص نبودند و به مرور دندان پزشکان تربیت شده و در طول زمان جایگزین شدند. این کار با توسعه طب ایرانی در دانشگاه‌ها و زیر نظر وزارت بهداشت به عنوان یک اقدام اصیل در حال انجام است.

رضایی زاده ادامه داد: در بازه‌های زمانی مختلف برخی افراد بروز پیدا می‌کنند که از هم گسیختگی رفتار دارند. در کشورهای توسعه یافته این اتفاق افتاده که طب فراگیر از همه ظرفیت‌ها به شرط ایمنی و اثربخشی در کنار پزشکی رایج استفاده کند. همه این موارد جزیی از جریان پزشکی است که در کنار هم به مردم خدمت می‌کنند. تاکید طب سنتی بر سبک زندگی سالم است تا مردم کمتر بیمار شوند. در مورد کرونا هم می‌توان گفت که اگر همه ما از جنبه مثبت نگاه کنیم، در حال انجام تمرین برای رعایت اصول بهداشتی هستیم.

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره حضور متخصصان طب ایرانی در بیمارستان‌ها گفت: در وزارت بهداشت دو فراخوان برای ایده‌های پژوهشی و حضور همکاران بود. تاکنون تعداد زیادی از همکاران ما در ابتدای شروع بیماری در قم در کنار سایر پزشکان مشغول درمان بیماران هستند. حتی در میان همکاران طب ایرانی برخی به بیماری مبتلا شدند. متخصصان طب ایرانی در چند بیمارستان حضور دارند و مداخلات غیردارویی را در بخش‌های مختلف انجام می‌دهند. این حضور در حال حاضر پر رنگ است. البته تعداد متخصصان طب ایرانی در مجموع کم است.

وی در خصوص نزدیکی طب سنتی ایران با چین اظهار کرد: آنچه در سطح جامعه اتفاق می‌افتد، موضوع فرهنگی و اجتماعی است و برای فرهنگ سازی به کمک رسانه‌ها نیاز داریم تا مردم سراغ منبع درست خبر بروند، در مفاهیم در زمینه گرمی و سردی حرف‌های ما با چینی‌ها مشترک است و در ویدیو کنفرانس‌ها هم تجربه اساتید ما که بر بالین حاضر شده بوند با برداشت متخصصان طب چینی مشترک بود. در انتخاب گیاهان فراغ از برخی گیاهان که ما داریم و آنها ندارند هم اشتراک نظر جدی و نزدیک به هم وجود دارد.

رضایی زاده درباره وضعیت روازاده اظهار کرد: آقای روازاده پزشک عمومی است و حدود یک سال اخیر به خاطر برخی تخلفات پزشکی از طرف سازمان نظام پزشکی، منع طبابت شده و پروانه او باطل شده بود و به تازگی به طبابت بازگشته است. ادعاهایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود یا باید بخش حقوقی وزارت بهداشت نسبت به آن اقدام کند یا باید شاکی خصوصی وجود داشته باشد.

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تاثیر حجامت در درمان کرونا گفت: هیچ گونه شواهد بالینی در زمینه تاثیر حجامت در زمینه درمان کرونا وجود ندارد. درباره زنجبیل هم چینی‌ها معتقد بودند که مقدار کم آن برای گوارش مفید است و ارتباطی به درمان کرونا ندارد. این توصیه‌ها غلط است و عمومی کردن آن صحیح نیست.

در ادامه محمد رضا شمس اردکانی، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت درباره استفاده از تجربه چینی‌ها در زمینه استفاده از طب سنتی برای درمان مبتلایان به کرونا گفت: چهارمین ویدیو کنفرانس با پزشکان درگیر با کرونا در چین و افرادی که از لحاظ قانونی در چین مسئولیت طب سنتی را داشتند برگزار کردیم. تجربه‌ها با کشورهای مختلف در زمینه طب سنتی مورد بررسی قرار گرفته است. چینی‌ها در این ویدیو کنفرانس‌ها تاکید داشتند که بیش از ۹۰ درصد بیماران درمان شده از طب چینی و طب رایج همزمان استفاده کرده‌اند. بر همین اساس از وزیر بهداشت خواستیم که در زمینه کرونا از طب سنتی ایران استفاده شود که مورد موافقت قرار گرفت. به هر حال هر بیماری نسخه خاصی دارد و کارهایی توسط همکاران ما در برخی بیمارستان‌ها آغاز شده است و امیدواریم نتایج آن قابل ارائه برای همکاران ما باشد.

وی اظهار کرد: چینی‌ها از آنجا که در نظام معمول خود از داروهای گیاهی به صورت عام استفاده می‌کنند، آمادگی بیشتری برای ورود به بحث کرونا با طب چینی داشتند. توانایی‌های دیگری هم در کشور وجود دارد که می‌تواند مهم‌ترین عامل باشد که از جمله آنها سبک زندگی است و در این شرایط خاص موثر خواهد بود، در حال حاضر دو دارو در حال طی کردن آزمایش بالینی است که تاکنون نتایج خوبی داشته است. مرجع هرگونه اظهار نظری در مورد درمان و دارو، وزارت بهداشت است و جدا از این موضوع، کسی نباید آمار یا اثربخشی دارویی را در فضای مجازی و واقعی اعلام کند. ما منتظر هستیم که اثربخشی داروها در کارآزمایی بالینی اعلام شود.

شمس اردکانی در خصوص شایعه‌های موجود در زمینه استفاده از سیر و زنجبیل برای پیشگیری از ابتلا به کرونا اظهار کرد: تقویت سیستم ایمنی یکی از بهترین راه‌های ایجاد ایمنی بدن است. اگر قرار باشد دارویی تجویز شود، این کار باید توسط پزشک اتفاق بیفتد و دارو فقط باید توسط داروخانه ارائه شود. مطرح شدن برخی مواد غذایی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا قابل تامل است و باید توسط پزشک تایید شود، اگر به سبک زندگی در تغذیه و خواب توجه کنیم می‌توان ایمنی بدن را تقویت کرد. خوردن غذاهایی که هضم آنها سخت نباشد و خواب به موقع در بالا بردن ایمنی بدن موثر است. استراحت خوب و ورزش به جا نیز بهترین کارهای قابل انجام است. این‌که یک ماده غذایی که حتی در این فصل‌ها ممکن است ایجاد حساسیت کند، در بالا بردن سطح ایمنی بدن تاثیری ندارد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر ۴۰۰ فارغ التحصیل از دانشکده‌های طب سنتی داریم. از طرف انجمن‌های علمی طب سنتی و دفتر طب سنتی و مکمل وزارت بهداشت، پروتکل‌هایی تهیه شده که روی سایت وزارت بهداشت وجود دارد. کسی تجربه‌ای برای ویروس کرونا نداشت، اما ما دستورالعمل‌هایی برای آن در فاصله زمانی کوتاه ارائه کردیم.

به گزارش ایرنا وی در پایان در خصوص برخورد رسانه‌ها با مدعیان طب سنتی و اسلامی گفت: وزارت بهداشت تمام قد ایستاده تا بحران کرونا را مهار کند و در این زمینه توفیق خوبی داشته‌ایم. از رسانه‌ها خواهش می‌کنیم وارد میدان شوند و کسانی که مجوزی از طرف وزارت بهداشت برای فعالیت طب سنتی ندارند به شکلی از عرصه رقابت ناخواسته و نادانسته دور شوند. در حالی که در هیچ جای دنیا حرف قابل اتکا برای درمان کرونا گفته نشده، عده‌ای در فضای مجازی راه‌های درمانی برای کرونا مطرح می‌کنند، طب سنتی یک مولفه بسیار مهم و فرهنگی و تمدنی است که از نسل‌های دور به ما رسیده و به نسل‌های بعد منتقل می‌شود و باید از این نوع آسیب‌ها که مورد تایید علم و تجربه نیست دور نگه داشته شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه