کمک ۵۰۰ هزار فرانکی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به هلال احمر ایران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر کریم همتی در این دیدار با اشاره به اثرات منفی تحریم‌های یکجانبه آمریکا بر اقدامات بشردوستانه گفت: تحریم‌های آمریکا در حوزه درمان و سلامت پیش از شیوع ویروس کرونا، فشار زیادی به مردم ایران وارد می‌کرد اما با وقوع بحران شیوع این ویروس، اثرات منفی و فشار ناشی از تحریم‌ها بر سلامت مردم ایران چند برابر شده است.

 رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: در حال حاضر برای دریافت کمک‌های بشردوستانه بین المللی؛ چه کمک‌های مالی و چه کمک‌های غیر مالی، واردات دارو و تجهیزات مورد نیاز برای درمان بیماران مبتلا به کرونا از جمله دستگاه‌های ونتیلاتور با مشکل مواجه هستیم و انتظار داریم آقای مائورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ با تلاش برای ایجاد کانال مالی دریافت کمک‌های بین المللی، از جمعیت هلال احمر ایران در این زمینه به عنوان یک سازمان بشردوستانه حمایت کند تا سلامت مردم ایران از تحریم‌های آمریکا بیشتر از این آسیب نبیند.

وی به تشریح عملکرد هلال احمر ایران در بحران‌های اخیر پرداخت و افزود: در زمینه مقابله با ویروس کرونا، هلال احمر ایران علاوه بر فعالیت‌های متنوع در زمینه آموزش همگانی مقابله با ویروس کرونا، برپایی پست‌های غربالگری و فعالیت روزانه ۳۴۰۰ نفر/روز اعضای هلال احمر در این طرح و ...، حدود ۵۰۰ هزار بسته بهداشتی ویژه مبتلایان به سرطان و بیماران خاص نیز تهیه و توزیع خواهد کرد. ضمن اینکه امدادگران جمعیت هلال احمر ایران در حوادث طبیعی مثل وقوع سیل و آبگرفتگی در روزهای اخیر در ۲۵ استان کشور در حال خدمت رسانی به مردم حادثه دیده بوده اند.

در ادامه باربارا ریزولی رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران نیز در این دیدار مراتب همدردی و تسلیت خود را به خاطر جان باختن تعدادی از مردم ایران از جمله کارکنان درمانی و امدادی که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند، ابراز کرد.

وی تاکید کرد: سابقه تخصصی و سابقه فعالیت دکتر همتی در جمعیت هلال احمر در سال‌های گذشته، مطمئنا به این جمعیت برای مدیریت بیماری کرونا کمک می‌کند، کمیته بین المللی صلیب سرخ در حمایت از فعالیت‌های هلال احمر ایران در مواجهه با ویروس کرونا، ۵۰۰ هزار فرانک سوئیس برای کمک به این جمعیت در نظر گرفته و مراحل اهدای این کمک به عنوان نخستین گام برای کمک رسانی در شرایط شیوع ویروس کرونا، در حال انجام است.

رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهرن اضافه کرد: درخواست هلال احمر ایران برای ایجاد کانال مالی دریافت کمک‌های بشردوستانه، یک درخواست منطقی و پایه برای کمک به مردم ایران به ویژه در شرایط خاص شیوع ویروس کرونا است و کمیته بین المللی صلیب سرخ در همکاری با فدراسیون جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر تمام تلاش خود را از دفتر کمیته در تهران تا سطح ریاست کمیته در ژنو در راستای پاسخگویی به این درخواست به کار خواهد بست.

ریزولی گفت: ما نگرانی‌های جدی در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر واردات دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را درک می‌کنیم. طبیعتا تامین داروها باید از تحریم‌ها معاف باشد اما گاهی انتقال هزینه دریافت دارو از کانال های بانکی با مشکل مواجه است. در این خصوص، گفت و گوهای کمیته بین المللی صلیب سرخ، نه تنها در منطقه، بلکه در ژنو و میان سازمان‌های مرتبط در جریان است. بنابراین تمام گزینه‌ها و راهکارها را بررسی می‌کنیم و هیچ راهکاری را از قلم نخواهیم انداخت.

وی افزود: کمیته بین المللی صلیب سرخ ۲ راهکار را در زمینه تامین داروهای مورد نیاز ایران مد نظر دارد؛ راهکار اول، مدافعه‌گری از درخواست جمعیت هلال احمر ایران برای تسهیل واردات دارو از جمله در دیدار با مسئولان ذیربط در واشنگتن است. راهکار دیگر تعامل با شرکت‌های سوئیسی برای تامین بخشی از داروهای خاص مورد نیاز ایران است که در صورت تمایل هلال احمر ایران، این موضوع می‌تواند از طریق کانال تبادل مالی سوئیس پیگیری شود. در این خصوص قدم‌هایی برداشته و فهرست داروهای مورد نیاز در ایران که تامین آنها با مشکل مواجه است به دفتر کمیته در ژنو ارسال شده تا امکان تامین آن‌ها از طریق شرکت‌های دارای نمایندگی در سوئیس بررسی شود.

رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران ادامه داد: علاوه بر حمایت‌های مالی و تلاش برای فعال سازی کانال سوئیس، ما تمایل داریم با جمعیت هلال احمر ایران در زمینه ارتباطات و به اشتراک گذاشتن تجربه دیگر کشورها در زمینه مقابله با ویروس کرونا همکاری کنیم. همچین برگزاری کارگاه‌های آموزشی در خصوص معلولیت و شمول معلولیت، مشارکت و مسئولیت پذیری جوامع، مباحث مربوط به مهاجرت، بازپیوند خانواده، افزایش آگاهی در خصوص خطرات ناشی از مین و... از جمله مواردی است که می‌توانیم همکاری خود را با هلال احمر ایران گسترش دهیم، این سازمان همچنین در زمینه پزشکی قانونی و مدیریت اجساد در بحران‌هایی همچون شیوع ویروس کرونا ظرفیت ها و تجربیاتی دارد که در صورت تمایل سازمان‌های مربوطه می‌تواند این تجربیات را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

به گزارش ایسنا ریزولی در پایان با تقدیر از تمام مسئولان و اعضای هلال احمر ایران برای کار ویژه‌ای که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا انجام می‌دهند افزود: ما از نزدیک در جریان عملیات‌های هلال احمر ایران همچون کمپین‌های اطلاع رسانی و حمایت از نیازمندان، فعالیت‌های امدادی و تب سنجی در جاده‌ها و سایر تلاش‌ها برای حفظ سلامت ایرانیان در زمان شیوع کرونا و سایر حوادث هستیم و دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ژنو را نیز از این خدمات مطلع می‌کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه