پروژه بزرگ "خروج از وضعیت اپیدمی کرونا" به زودی برنامه‌ریزی خواهد شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در جلسه اضطراری رییس کل نظام پزشکی و معاون درمان وزارت بهداشت که به دعوت سازمان نظام پزشکی تشکیل شد، محمدرضا ظفرقندی با تاکید بر شاخص رشد کرونا در آمار وزارت بهداشت، ماندگاری ویروس در شیب رشد و تمهیدات کشوری برای کنترل این بیماری به نگرانی مردمی برای سایر بیماری‌هایی که با آن درگیر هستند اشاره کرد و گفت: همه‌گیری ویروس کرونا عملاً باعث تعطیلی بسیاری از مطب‌ها در سراسر کشور شده و همکاران ما ترجیح دادند ادامه خدمات خود را در بیمارستان ها تقدیم مردم کنند. این در حالی است که بسیاری از بیماران از جمله بیماران قلب و عروق، دیابتی و سرطانی نیاز مبرم به بررسی‌های دوره‌ای دارند و همه آنها اکنون از یک سو نگران بیماری اصلی و زمینه‌ای خود هستند و از دیگر سو نگران کرونا! بالاخره این بیماری دیر یا زود با توانمندی جامعه پزشکی و همکاری مردم کنترل خواهد شد و وظیفه همه ماست که از همین امروز در مورد شرایط خروج از این مرحله سیاستگذاری و برنامه ریزی کنیم.

رییس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه گفت: باید طی هفته‌ بعد برای رفع دغدغه بیماران با برنامه‌ای مدون نسبت به گشایش مطب‌ها همت کنیم مبادا سلامت این بخش از بیماران در سراسر کشور به خطر بیافتد.

ظفر‌قندی ادامه داد: اخیراً طی مکاتبات متعدد و تماس‌های مکرر با مسئولان اقتصادی از آنها خواسته ایم با توجه به تعطیلی دراز مدت مطب پزشکان که اغلب جوان نیز هستند، حمایت های همه جانبه دولت را از حالت زبانی به رفتار عملی تبدیل کنند تا دلگرمی قشری که با جان و دل مشغول خدمت به بیماران کرونایی بوده و حتی سلامتی خود را نیز به خطر انداخته اند، تامین شود.

وی در پایان با اشاره به بخشنامه معاونت درمان وزارت بهداشت که توزیع لوازم مصرفی حفاظت شخصی مطب های پزشکان را بر عهده نظام پزشکی گذاشته افزود: از یک سو مسئولیت بزرگ توزیع لوازم مصرفی حفاظت شخصی نظیر ماسک، مواد ضد عفونی دست و سطح را به عهده نظام پزشکی گذاشته اید و از دیگر سو مراجعات مکرر همکاران ما به سازمان غذا و دارو علی‌رغم اختصاص سهمیه 100 هزار ماسک روزانه طی چند هفته گذشته فقط منجر به دریافت فقط 35 هزار ماسک شده است.

در این جلسه قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت نیز ضمن تقدیر از جامعه پزشکی که طی چندماه گذشته با تمام وجود و خطر به ارائه خدمت پرداخته اند گفت: یکی از بزرگترین پروژه‌های آینده همه ما، پروژه خروج از اپیدمی کروناست. طبیعی است که از اولین اقداماتی که در این پروژه باید سیاستگذاری و سریعتر اعلام شود چگونگی گشایش  همه مطب‌ها ‌خواهد بود که قطعاً با کار گروه مشترک با سازمان نظام پزشکی طی روزهای آتی اعلام خواهد شد. تامین سلامتی ملت ایران فقط کرونا نیست و بیماری های دیگر هم تهدید کننده محسوب می شوند که با ارائه برنامه به زودی دغدغه این بیماران برطرف خواهد شد.

وی همچنین به این مهم اشاره کرد که برای اقدامات اولیه می توان از بیمارستان های خصوصی برای آزادسازی همه فعالیت ها آغاز نمود که در صورت تصویب ابلاغ خواهد شد. در بخش دولتی هم می توان با فروکش کردن آمار مبتلایان به کرونا به بیمارستان های کمتر درگیر هم تبدیل تا خدمات قبلی به مرور و در زمان کوتاهی به روال عادی بازگردد. البته در همه موارد رعایت پروتکل "فاصله گذاری اجتماعی" الزامی خواهد بود چرا که همه خدمات باید بدون هرگونه تجمع مردمی صورت پذیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که طی چند روز آینده معضل نرسیدن لوازم مصرفی مطب ها حل و فصل شود. روابط عمومی سازمان نظام پزشکی

پایان پیام/

مطالب مشابه