مصرف دخانیات افراد را مستعد ابتلا به کووید ۱۹ می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهزاد ولی زاده با اشاره به مصرف سیگار‌های الکترونیکی گفت: سیگار‌های الکترونیکی و هرکدام از ابزار‌های نوپدید به عنوان کالای قاچاق در کشور محسوب می‌شوند و هر گونه خرید و فروش آن در بازار ممنوع است. بازرسان وزارت بهداشت به محض شناسایی چنین محصولاتی اقدام به جمع‌آوری آن‌ها از بازار‌های کشور می‌کنند و مردم نیز با مشاهده چنین ابزار‌های بیماری زا و سرطانی می‌توانند گزارش‌های خود را به دفتر بازرسی وزارت بهداشت اعلام کنند.

وی افزود: متاسفانه برخی از پزشکان بیماران خود را به سمت مصرف سیگار‌های الکترونیکی سوق می‌دهند، زیرا این افراد به خاطر مصرف سیگار‌های معمولی حاوی نیکوتین دار بیمار شده و نمی‌توانند سیگار را ترک کنند، سیگار الکترونیکی حاوی مواد و ترکیبات حلقوی سرطان زاست و بر اساس دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت، استعمال این نوع مواد دخانیات نوپدید ممنوع اعلام شده است و ما در وزارت بهداشت در خصوص کنترل محصولات نوپدید جزو کشور‌های موفق هستیم.

رئیس اداره دخانیات وزارت بهداشت ادامه داد: به طور کلی مصرف مواد دخانیات سیستم ایمنی بدن را تضعیف و مصرف کننده را مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها می کند، این در حالی است که  ثابت شده افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای یا نقص سیستم ایمنی بدن هستند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ولی زاده در پایان گفت: بیشترین مرگ و میر بیماران بر اثر بیماری کرونا مربوط به گروهی است که سیستم ایمنی بدنشان به دلایل مختلفی از جمله مصرف دخانیات ضعیف بوده است، متاسفانه باید بگویم که بر خلاف تصور همگان مصرف دخانیات باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شده است و افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله کووید ۱۹ می‌کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه