طرح پیشنهادی وزارت بهداشت برای مدیریت کرونا در ۲ هفته پیش‌رو بررسی شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نشست ویژه بررسی گام های جدید در ابعاد اجتماعی، انتظامی مدیریت بیماری کرونا در وزارت کشور با حضور وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سخنگوی دولت، فرمانده ناجا، دادستان تهران و معاونین دادستان کل کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد کل نیروهای مسلح، بسیج، وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی، ارتباطات و فن آوری اطلاعات و سایر دستگاه های ذیربط در وزارت کشور برگزار شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پایان این جلسه در جمع خبرنگاران گفت: به دستور رییس جمهور و مصوبه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا، کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد امروز تشکیل جلسه داد. این جلسه در خصوص پیشنهاداتی برگزار شد که وزارت بهداشت برای شرایط کنونی کشور به ستاد ارایه داده است، بر اساس جمع بندی جلسه امروز که باید به تصویب ستاد ملی برسد، در مسیری که پیش رو داریم باید همه ظرفیت های کشور از منظر امکانات، سازمان ها، ‌تجهیزات، قوانین و مقررات، با جدیت و با پیگیری و دقت لازم پای کار بیایند تا بتوانیم دوره  شیوع این ویروس را کاهش دهیم.

وی افزود: مثل همیشه محور اصلی این کار به دوش مردم خواهد بود، این که ما چقدر موفق به کوتاه کردن این دوران هستیم و چقدر موفق می شویم جلوی هزینه های انسانی را بگیریم، سه مولفه مهم دارد؛ اولین مؤلفه خود مردم هستند مولفه دیگر نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده و تجهیزات درمانی است و مولفه سوم شرایط عمومی از نظر تامین کالاها و امکانات و نیازهای عمومی است، در حوزه تأمین امکانات و کالاهای مورد نیاز عموم مردم، تا الان هیچ مشکلی نداشته ایم، بعلاوه در حوزه نیروی انسانی و تجهیزات و خدمات لازم هم هیچ مشکلی نداریم و تمام نیروهای متخصص و تمام مجموعه های مرتبط در حوزه بهداشتی و درمانی اعم از نیروهای نظامی و نیروهای وزارت بهداشت و بهزیستی و هلال احمر پای کار هستند. خوشبختانه از طرف مردم هم، تمام ظرفیت های لازم در این حوزه بسیج شده است بنابراین تا کنون مشکل ویژه ای در روند مدیریت و مبارزه با بیماری نداریم.

رحمانی فضلی گفت: حتی از نظر تخت های درمانی و امکانات، شرایط موجود، بیش از نیازهای فعلی است، و از طرف دیگر ارتش و سپاه همه پای کار آمدند و مراکز نقاهتگاهی و استراحتگاهی را درست کردند، در کنار همه آمادگی های موجود، نقش مولفه اول یعنی مردم بسیار مهم است، میزان همکاری و نقش آفرینی مردم؛ بسیار مهم است و چگونگی همکاری مردم با دولت، نیروهای تخصصی و وزارت بهداشت درمان، نیروی انتظامی و با فضای کلی جامعه می تواند هم تعداد بیماران و میزان هزینه های مادی و معنوی را کم کند و هم می تواند طول دوره شیوع بیماری در کشور را کاهش دهد؛ چرا که هر چقدر طول دوره شیوع افزایش پیدا کند، هزینه ها و خسارت های ما زیادتر می شود و از طرف دیگر خطرات جانی ما هم زیاد خواهد شد.

وزیر کشور ادامه داد: در جلسه امروز کما فی السابق بر اصل مشارکت مردم تاکید شد، مثل همیشه از مردم می خواهیم که نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته باشند، بعلاوه بر اساس تصمیمات امروز، اگر در جایی لازم باشد که اعمال حاکمیت شود و مقررات و قوانین سختگیرانه تری اعمال شود از ستاد خواستیم که مجوز این کار داده شود؛ چرا که خواست اکثریت مردم یعنی حتی بیش از ۸۰ درصد از مردم، این است و از ستاد و دولت این را می خواهند که شرایط باید به گونه ای باشد که همه مردم در آن مشارکت داشته باشند، عده زیادی از مردم ما حدود یکماه است که در منزل خود هستند و توصیه ها را رعایت کرده اند، با این وجود، بخشی هم توصیه ها را رعایت نکردند و هر چند که تعداد کمتری هستند اما همان تعداد هم باید همکاری کنند.

وی اظهار کرد: مساله بعد تامین مواد اولیه و کالای اساسی است که بنا بر گزارشی که وزارت صمت ارائه کرد، کاملا اطمینان بخش است. و هیچ مشکلی در حوزه تامین کالاهای اساسی نداریم و انبارها و ذخایر کاملا مهیا است و همینطور که تا الان مشکلی نداشتیم این روند دنبال خواهد شد، در این جلسه همچنین از قوه قضاییه درخواست کردیم  که در تحقق ضمانت های اجرایی شرایط جدید ما را کمک کنند. بعلاوه مقرر شد، وزارت ارشاد الزامات متناسب رسانه ای و همچنین تقسیم کار لازم برای روند تولید محتوا از سوی صدا و سیما و بقیه رسانه هایی که باید همکاری کنند تا مشارکت عمومی مردم را داشته باشیم، تدوین کند.

رحانی فضلی ادامه داد: امیدواریم پس از نهایی شدن تصمیمات جلسه امروز کمیته در ستاد مسیر کار مدیریت بیماری را کوتاه تر کنیم و سرعت بهبودی و مشارکت عمومی را افزایش دهیم و کشور در مسیری قرار بگیرد که مردم با اطمینان خاطر جمعی به کارهای خود برسند، لازم است که از همه کسانی که در این مدت در حوزه های مختلف همکاری کردند تشکر کنم؛ امروز هم در این جلسه همه بخش ها از جمله؛ نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی، وزارت بهداشت؛ وزارت صمت، صدا و سیما و سایر دستگاه های عضو، همه پای کار بودند و قول دادند که به صورت شبانه روزی در اجرای طرح مواظبت داشته باشند تا به امید خدا بتوانیم در این زمینه موفق باشیم.

وزیر کشور در خصوص اینکه برخی مراکز و صاحبان کسب و کارها نسبت به مقررات تمکین نکردند و تعطیل نکردند گفت: بر اساس گزارش هایی که از اتاق اصناف داشتیم، رسما به ما اعلام شده است که ۸۰ درصد فروشگاه ها و واحد های صنفی که خارج از روند تامین کالاها و مایحتاج ضروری هستند، با اتاق اصناف همکاری کردند. امروز هم مصوب کردیم که این همکاری تداوم داشته باشد و اگر لازم باشد جاهایی اعمال قانون شود حتما این کار انجام خواهد شد. اما مثل گذشته انتظار ما این است که با مشارکت صنوف مختلف، مسیر کار با همکاری و موفقیت دنبال شود.

وی درباره ممنوعیت رفت وآمد به مناطق با شیوع بیشتر بیماری گفت: در این عرصه هم جمع بندی هایی ارائه شده است که باید ستاد نسبت به آن تصمیم گیری نهایی را انجام دهد اما درخواست ما از کسانی که به مسافرت رفتند، این است که کمترین تجمع و ارتباط را با دیگران داشته باشند و در کوتاه ترین زمان به استانها و شهرستان های خود برگردند، افرادی که به مسافرت رفته اند، حتما سفر خود را  مدیریت کنند چرا که در اجرای این طرح، خروجی های همه شهرها کنترل خواهد شد. البته کنترل به نفع خود مردم است به گونه ای که اطمینان خاطر به همه بدهیم که با کنترل های بهداشتی که انجام خواهیم داد آنها در سلامت کامل هستند.

به گزارش ایسنا رحمانی فضلی در پایان اضافه کرد: اگر همه کسانی که بر خلاف توصیه ها عازم سفر شده اند؛ بخواهند در روزهای آخر تعطیلات برگردند با توجه به کنترل خروجی ها از نظر بهداشتی حتما با صفهای طولانی مواجه خواهند شد. در این صورت مسافران گلایه مند نشوند که چرا در این صف های طولانی ایستاده اند. لذا برای این که این مشکلات واقع نشود، توصیه جدی ما این است که مسافران، سفر خود را مدیریت کنند و برگشت به روزهای آخر موکول نشود، البته جزئیات الزامات بازگشت و پروتکل های مرتبط بعد از تصویب در ستاد اعلام می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه