ورودی بیمارستان‌ها و فوتی‌ها براثر کرونا کاهش داشته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا با اشاره به خانواده‌هایی که به مسافرت رفته‌اند و در حال برگشت به استان یا شهر خود هستند و گفت: تعداد ماشین‌هایی که از مراکز استانها خارج شده‌اند در هنگام بازگشت به شهر یا استان خود دیگر با مدل تب‌سنجی امکان تست آنها نیست چرا که باعث ترافیک طولانی می شود بنابراین باید با غربالگری و تماس با آنها این کار را انجام دهیم.

رییس جمهور ادامه داد: به عنوان مثال تعدادی از ماشین‌ها از تهران و کرج خارج شده‌اند که البته گفتند شماره پلاک ماشین  و شماره موبایل آنها مشخص است. اگر کسی مشکلی دارد از همین حالا دنبال حل مشکل برویم چرا که در بازگشت در ورودی به استان یک تراکم ایجاد می شود و با مدل تب سنجی دیگر امکان پذیر نیست چرا که ترافیک های طولانی انجام شود، در این جلسه گزارشی داده شد مبنی بر این که ورودی به بیمارستان ها در استانها کاهش پیدا کرده و از آن طرف تعداد فوتی ها هم روند آن کاهشی است که هر دو خبر، خبر مهمی برای ما بود که اقداماتی که تاکنون انجام گرفته است مهم بوده است.

وی افزود: باز هم از نظام سلامت کشور تشکر و سپاسگزاری میکنیم که با فداکاری این کار مهم و اساسی را انجام می ‌دهند و از مردم تشکر می‌کنیم که آنها هم به توصیه‌ها توجه می‌کنند و آمار و ارقام نشان می‌دهند که اکثریت مردم به همه توصیه ها توجه دارند، یکی از مسایل مهمی که در جلسه مطرح شد این بود که در سیاست‌ها به گونه‌ای حرکت کنیم که اولا زمان لازم را برای درمان در اختیار نظام سلامت قرار دهیم. نباید به گونه‌ای عمل کنیم که با بالا رفتن پیک در یک مقطه زمانی کوتاه امکان درمانی ما کافی نباشد و به کسانی که مبتلا شده‌اند رسیدگی شود.  

روحانی گفت: باید به گونه ای عمل کنیم که تخت‌ها و بخش‌های ویژه مراقبت و پزشکان و پرستاران ما توان و ظرفیت را برای معالجه داشته باشند که البته تا این روزها به این گونه بوده است و ما در بیمارستانی دچار مشکل نشده ایم، مساله بعدی این است که از لحاظ مراقبت‌های بهداشتی کاری کنیم که این ویروس شیوع پیدا نکند و بتوانیم این زنجیره را بشکنیم. بنابراین در اینجا مطرح شد که یک فرد آلوده اگر تماس عادی داشته باشد چند نفر را آلوده می کند و اگر در حالت قرنطینه قرار بگیرد آن وقت چه شرایطی خواهد بود.  

رییس جمهور تاکید کرد: خیلی مهم است که اگر فردی مبتلا به ویروس شده است حتما باید در مدت زمان مقرر یعنی دو هفته در جایی یا خانه یا بیمارستان یا در شرایط حاد در مراقبت های ویژه باشد و نباید کسی که دارای این ویروس است در جامعه تحرک داشته باشد بنابراین به همین دلیل توصیه شد همه مشاغل و اجتماعاتی که تعطیل اعلام شده است تا ۱۵ فروردین تعطیل بماند، غیر از تجمع مردم برای تهیه مواد غذایی و بهداشتی نباید در بقیه موارد تجمعی داشته باشیم. به مردم توصیه می کنیم در مراسم غم و عزا، شادی و عروسی و یا مناسبت دیگر تجمعی نداشته باشند.
 
وی اظهار کرد: وزارت بهداشت به ما اعلام کرد که فاصله دو نفر باید حدود دو متر باشد، فرض را بر این بگذاریم طرفی که با ما مواجه شده است احتمالا دارای این ویروس است چون احتمال این که دارای این ویروس باشد زیاد است و سرفه ای هم نکند تب هم نداشته باشد بنابراین این فاصله را باید مراعات کنیم. بنابراین در مدت زمانی که در تعطیلات عید هستیم و تا 15 فروردین باید این نکات را رعایت کنیم که تماس ها به حداقل ممکن و سفرها به حداقل ضرورتها برسد. 

روحانی ادامه داد: مواردی دیگری مطرح است که این موارد در ستاد بررسی کافی نشده و پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان بود. بنا شد در کمیته اجتماعی و امنیتی این مسائل مطرح و بررسی شود و ظرف امروز و فردا به یک تصمیمی برسند و اگر تصمیم مورد نظر جمع بود همان زمان می توانیم ابلاغ کنیم یا  اگر نیاز به جلسه بود که می توانیم فورا جلسه را تشکیل دهیم، به شکل طبیعی جلسه ما صبح شنبه است و اگر لازم باشد می توانیم جلسه را جمعه تشکیل دهیم البته پنجشنبه هم که جلسه اقتصادی کرونا را به ستاد ملی تغییر دهیم و  مشکلی پیش روی ما نیست که این کار انجام بگیرد و جلو برود.

رییس‌جمهوری گفت: مساله دیگری که در این جلسه مطرح شد مربوط به شرکت‌هایی است که خدمات عمومی را به مردم عرضه می‌کنند و به جای این که مردم به فروشگاه‌ها مراجعه کنند این شرکت‌ها خدمات را انجام دهند و آنچه مورد نیاز آنها است را به درب منازل ببرند. بنابراین پروتکل بهداشتی را باید وزارت بهداشت و درمان باید بگوید که چگونه و به چه شکل این بسته باید درب منزل مردم فرستاده شود و مردم چگونه تحویل بگیرند و آن فروشگاه چگونه باید تحویل دهد و یا آن مبدایی که تولید می‌کند. 

وی افزود: بنا شد که این شرکت‌ها اگر مشکلاتی در خدمات عرضه دارند وزارت ارتباطات که در این زمینه کار کرده است این مشکلات را رفع کند و اگر مصوبه ای از دولت  یا از جلسه ستاد کرونا نیاز دارد آن را بیاورد، در این جلسه درخواست این بود که تبلیغات شرکت‌هایی که مورد تایید صدا و سیما است در این ایام مجانی انجام شود تا مردم آنها را بشناسند و به آنها مراجعه کنند، هدف اصلی ما این است که مردم کمتر از خانه خارج شوند و به جای 10 خانه که 10 اعضا باید از خانه بیرون بیایند یک نفر بیرون باشد و خدمات را برای 10 یا حتی 20 نفر یا بیشتر انجام دهد. البته بنا شد بر این شرکت‌ها نظارت کامل انجام شود که مشکلی پیش نیاید. هم تعزیرات و هم قوه قضاییه و دستگاه‌های نظارتی دیگر این نظارت را انجام دهند که این هم مورد تایید جلسه امروز بود. 

روحانی اضافه کرد: بحث دیگری که در جلسه امروز مطرح شد نسبت به حضور کارمندان دولت در سرکارهای خود بود. البته نیروهای مسلح به طور طبیعی خودشان مقررات خود را دارند و ابلاغ می‌کنند. اما در خصوص حضور کارمندان دولت تصمیم گرفته شد که کل کارمندان دولت که حدود 2 میلیون 450 هزار نفر است که 1 میلیون و دویست هزار نفر از اول اسفند مانند آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها کار خود را تعطیل کردند. سرکار نمی‌رفتند یا اگر هم می رفتند محدود بوده است. 

رییس‌جمهور ادامه داد: افرادی هم هستند که شغل‌های حساسی دارند و نیازمندی‌های عمومی را تامین می‌کنند بنابراین آنها باید سرکار باشند و جمعیت زیادی حدود 500 هزار نفر در بهداشت و درمان و نظام سلامت کار می‌کنند. تعداد زیادی در شهرداری‌ها هستند که کار نظافت را انجام می‌دهند که حضورشان ضروری است. 

وی اظهار کرد: حدود 500 هزار نفر هم در مشاغلی هستند که می شود یک سوم آنها، مشغول کار باشند و دو سوم آنها تا 15 فروردین سرکار نیایند. بنا شد که در این زمینه به طور گردشی این کار انجام شود و همیشه یک سوم سرکار باشند و دو سوم در مرخصی باشند تا از این دوران عبور کنیم، نسبت به همه مواردی که قبلا تعطیلی آنها را اعلام کردیم البته نه مراکزی که مواد غذایی می‌فروشند همه اینها بنا شد تا 15 فروردین این تعطیلی ادامه پیدا کند.

روحانی در ادامه به بحث زندانیان در جلسه ستاد مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: زندانیان که تا 15 فروردین به مرخصی آمده اند در این جلسه تصمیم گیری شد که این مرخصی تا پایان فروردین ادامه پیدا کند که بعد اگر به تصمیمات دیگری رسیدیم اعلام خواهیم کرد، موارد خاصی هم نسبت به نیروهایی که برای دانشگاه‌ها و دانشگاه های علوم پزشکی برای انجام وظیفه خدمت عمومی که آن هم هماهنگی با ستاد کل نیاز داشت که اینجا هماهنگ شد.

به گزارش ایرنا رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: مواردی که در این جلسه بود همه مورد تصویب قرار گرفت البته جز یکی دو مورد که وزارت کشور و کمیته اجتماعی امنیتی آن را نهایی کند. یک مورد هم بود که وزارت ارتباطات باید آن را پیگیری کند، از مردم کشور تقاضا دارم که توصیه های بهداشتی را مراعات کنند تا بتوانیم سریعتر از این مرحله و بلیه عبور کنیم تا بتوانند با فراغت به کار و آموزش فرزندانشان و فعالیت‌های اجتماعی در شرایط بهتری ادامه دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه