در خانه ماندن بهترین راه قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، با توجه به نزدیکی تعطیلات عید نوروز سید سلمان سامانی اعلام کرد:مقرر شده تمام استانداری‌ها به منظور کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری به سایر استان‌هاى کشور مطابق دستورالعمل مربوطه از تمام ظرفیت‌ها برای کنترل دقیق خروجی‌هاى استان استفاده کنند، اما تعطیلی مترو، پایانه‌های مسافربری و اتوبوسرانی در دستور کار دولت نیست.

سخنگوی وزارت کشور اضافه کرد: البته پلیس راهور ناجا نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به منظور پیشگیری از شیوع ویروس و تأمین ایمنی و سلامت مردم و کارکنان مقرر شد، مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک سراسر کشور از تاریخ ۹۸/۱۲/۲۶ تا اطلاع ثانوی تعطیل و هیچگونه خدماتی ارائه نگردد. همچنین از مردم خواست تا در جهت حمایت از پویش "در خانه بمانیم"، از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

رضا طهرانی‌زاده مدیر روابط عمومی بیمارستان روانپزشکی رازی واقع در امین‌آباد در ارتباط با شیوع کرونا ویروس در بیمارستان روانپزشکی رازی گفت: متاسفانه بیمارستان ما نیز چند مورد مبتلا به ویروس کرونا دارد. طبیعتا یک بیمارستان با ۱۰۰۰ بیمار و ۱۱۵۰ پرسنل حتما از شیوع چنین ویروسی متاثر می‌شود.

وی افزود: ایجاد بخش‌هایی ویژه برای نگهداری افراد مشکوک به منظور جلوگیری از انتشار ویروس از جمله تمهیداتی است که ما در بیمارستان رازی در نظر گرفته‌ایم. البته اگر افراد مشکوک یا مبتلا باشند، در بیمارستان رازی باقی نمی‌مانند و آن‌ها را به بیمارستان‌‌های معین منتقل می‌کنیم، اگرچه چند مورد ابتلا داشتیم، ولی می‌توان گفت که وضعیت عادی در بیمارستان برقرار است و همکاران ما با تمهیداتی از ورود ویروس به داخل بیمارستان جلوگیری می‌کنند.

مدیر روابط عمومی بیمارستان روانپزشکی رازی ادامه داد: در این راستا ما مانند سایر استان‌ها در بدو ورود افراد به بیمارستان، میزان تب را اندازِگیری می‌کنیم، کسانی که علائم داشته باشند به بخش‌های اختصاصی مذکور وارد می‌شوند. در این بیمارستان پزشکان عفونی و متخصصان حضور دارند و امکان معاینه افراد مشکوک فراهم است. اگر افراد مشکوک شناسائی شوند، ضمن هماهنگی با بیمارستان‌های معین، توسط اورژانس ۱۱۵ بیماران به مراکز ارجاع داده می‌شوند.

طهرانی زاده گفت: طبق پروتکل وزارت بهداشت و همانگونه که در بیمارستان‌های دیگر روال است، ملاقات بیماران تا اطلاع‌ ثانوی ممنوع است. توصیه می‌کنیم خانواده‌ها برای ملاقات با بیماران اصرار نکنند، ماندن آن‌ها در خانه برای جامعه، خودشان و بیماران بهتر است و سلامت آن‌ها را تضمین می‌کند.

وی اظهار کرد: مضاف بر تمهیدات دیگر، مرخصی بیماران از بیمارستان را به حداقل رسانده‌ایم. بیماران صبر می‌کنند تا درمان آن‌ها کاملا انجام شود و پس از گذران دوره درمان مربوط به اعصاب و روان، بیمارستان را ترک کنند. ورود و خروج به بیمارستان امنیت بیماران را کاهش می‌دهد.
وی بیان کرد: همچنین بیماران با علائم را پذیرش نمی‌کنیم، اما منع پذیرش افرادی که علائم بیماری ندارند را نداریم. در واقع وزارت بهداشت پیرو شیوع بیماری به بیمارستان پروتکلی را ابلاغ کرده است که تمام توصیه‌های آن به دقت در بیمارستان انجام می‌شود. در حال حاضر، بیماران هم بالینی روانپزشکی و هم جسمی معاینه می‌شوند.

علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش درباره آخرین تصمیمات جلسه شورای معاونان برای تغییر در تقویم آموزشی امسال گفت: سال تحصیلی به همان روالی که بود ادامه پیدا می‌کند، زیرا بنا داریم سال تحصیلی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ به موقع شروع شود. سال تحصیلی جاری تا ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۸ بوده و طبق روال این تاریخ سال تحصیلی محسوب می‌شود، اما معمولا امتحانات در خرداد ماه برگزار می‌شود.

وی افزود: تصمیمی که گرفته شده، این است؛ آموزش‌هایی که در فضای مجازی، فضای الکترونیک و تلویزیون داریم به همین شکل ادامه پیدا کند تا یادگیری دانش آموزان مستمر باشد. توصیه ما به دانش آموزان این است که به موقعیت یادگیری فکر کرده و از هر فرصتی برای آموختن استفاده کنند و با تکرار درس‌ها مانع فراموشی از آن شوند. با توجه به این که زمان گشایش مدارس روشن نیست، ما یا هیچ کس دیگر نمی‌تواند در مورد این موضوع اظهارنظر کند و بگوید بازگشایی چه زمانی اتفاق می‌افتد، ولی روی کلیات کاری که باید در حال حاضر انجام دهیم و همین طور بعد از بازگشایی مدارس فکر کردیم و اساس این فکر بر این است که به محض این که بازگشایی صورت گرفت یک ماه آموزش حضوری را به دانش آموزان بدهیم و بعد به سمت ارزشیابی دانش آموزان و امتحانات حرکت کنیم.

کمرئی اضافه کرد: هر چقدر که مدارس ما زودتر باز شود فرصت بیشتری برای آموزش و یادگیری در کلاس‌های درس حضوری خواهیم داشت، در حال حاضر یادگیری از طریق تلویزیون، فضای مجازی و فضای الکترونیک در جریان است و البته مستمر خواهد بود، با توجه به تعطیلاتی که داریم و نمی‌دانیم زمان بازگشایی مدارس چه تاریخی است؛ حکم کلی داریم که اگر هر زمانی مدارس باز شد یک ماه آموزش حضوری برای دانش آموزان خواهیم داشت. این اتفاق ممکن است در فروردین ماه و یا حتی پایان فروردین باشد. اگر در فرودین باشد ما طبیعتا فرصت بیشتری خواهیم داشت، چون در اردیبهشت و همچنین پانزده روز از خرداد آموزش را ادامه دهیم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش تاکید کرد: در هر زمانی که بازگشایی مدارس صورت گیرد، در ایام فروردین، اردیبهشت و حتی خرداد، فرصت یک ماهه آموزش برای دانش آموزان خواهیم داشت تا دروس آموزش داده شده تکرار و مرور شود. لازم به ذکر است امتحانات از آنچه که تدریس و آموزش داده شده، گرفته خواهد شد. اگر لازم باشد در بارِم بندی دروس هم یک بازنگری خواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: جلسه‌ای که روز شنبه ۲۴ اسفند برگزار شد، تصمیم‌گیری در خصوص کلیات و نحوه هدایت و راهبری جریان آموزش بود، اما در مورد زمان هیچ تصمیمی گرفته نشد به جهت این که اصلا نمی‌شود، زمان‌بندی را معین کرد، اما تصمیمات کلی این است که آموزش تا یک ماه ادامه یابد و سپس نسبت به آنچه درس دادیم، ارزشیابی صورت بگیرد تا اگر لازم بود در مورد بارم‌بندی دروس متوسطه دوم بازنگری کنیم. در این بازنگری ممکن است از آموخته‌های قبلی دانش آموزان میزان بیشتری برای بارم‌ها در نظر گرفته شود تا مساعدتی برای دانش‌آموزان باشد.

کمرئی گفت: همه اینها تصمیماتی است که گرفته شده و می‌تواند تحت شرایط تغییر کند، اما تقریبا می‌توان گفت چارچوبی است که ما به آن اعتقاد داریم و مصمم هستیم که در یادگیری دانش آموزان خلل وارد نشود. همچنین آموزش‌های مجازی در هر شرایطی تا پایان اتمام محتوای کتاب‌ها ادامه خواهد داشت، حتی اگر مدارس هم دایر شود، باز هم آموزش مجازی را ادامه می دهیم تا کتاب‌ها تمام شود، از این رو دانش‌آموزان فرصت‌های یادگیری بیشتری داشته باشند و فرصت‌های از دست رفته جبران شود.

رسول خضری نماینده مردم در مجلس درباره وضعیت بیماری کرونا در پیرانشهر و سردشت گفت: وضعیت کرونا در پیرانشهر مانند سایر بخش‌های کشور است. تاکنون ۵ مورد مثبت و ۳ مورد مشکوک گزارش شده است، خوشبختانه وضعیت خوب است اما باتوجه به اینکه ما در شهرهای مرزی هستیم و حدود ۸ هزار جانباز شیمیایی و دانش آموزان شین آبادی را داریم این مساله بیشتر نگران‌کننده است، باتوجه به این موارد دکتر همتی معاون سرپرست محترم هلال احمر ۴۰۰ بسته بهداشتی برای پیشگیری از کرونا به منطقه فرستاده است که ما هم برای دانش‌آموزان شین آباد پیرانشهر و جانبازان شیمیایی سردشت استفاده می‌کنیم.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در پیرانشهر و سردشت گفت: ضدعفونی شهر درحال انجام است، کنترل رفت و آمد صورت می‌گیرد و بیمارستان صحرایی ۳۰ تختخوابی را برای شهرستان سردشت با کمک هلال احمر مکان‌یابی کردیم که انشاالله بتوانیم احداث کنیم.

خضری وضعیت جانبازان شیمیایی سردشت که چندی پیش مطرح شد مناسب نیست گفت: جلسه‌ای با حضور قائم مقام وزیر بهداشت، رئیس دانشکده علوم پزشکی ارومیه، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان، ۲ تن از مدیران استانداری و شورای تامین سردشت تشکیل شد که درخواست داروهای استریل و بیماری‌های تنفسی را داشتیم، در جلسه مذکور بحث نقاهتگاه و بسته‌های بهداشتی را مطرح کردیم که جانبازان شیمیایی و دانش‌آموزان شین‌آبادی در معرض خطر هستند و باید این گروه‌ها جدی رصد شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم درباره جدی نگرفتن خطر بیماری کرونا توسط مردم گفت: تنها راه مقابله با کرونا ویروس ماندن در خانه و کمپین در خانه می‌مانیم است، نه مهمانی می‌رویم نه مهمان می‌پذیریم؛ چرا که در خانه ماندن بهترین راه قطع زنجیره انتقال است، وزارت بهداشت اقداماتی خوبی انجام داده است، شورای عالی سلامت که ریاست آن بر عهده رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت هم دبیر آن است کارهای مناسبی کردند اما من اعتقادم بر این است که همه وزرا باید پای کار باشند‌.

محمد خدابخشی عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ درباره وضعیت حوزه انتخابی خود گفت: استان لرستان از استان‌های درگیر با بیماری کرونا است و متاسفانه این بیماری در شهرستان الیگودرز نیز در حال افزایش است بر اساس آزمایش های انجام شده تاکنون چهار مورد مثبت داشتیم که از میان این چهار مورد دو مورد فوت کردند که البته بالای ۷۰ سال سن داشتند؛ همچنین یک نفر بهبود پیدا کرده و از بیمارستان ترخیص شده و یک نفر نیز همچنان در بیمارستان بستری است.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن بر اساس سی تی اسکن‌هایی که از ۱۲ نفر گرفته شد، به علت مشکوک بودن به کرونا در بیمارستان بستری شده‌اند، اما فقط مشکوک هستند و منتظر نتایج آزمایش آنها هستیم، با توجه به اینکه مشاغل غیرضروری تعطیل شده‌اند و فقط داروخانه‌ها و مغازه‌های خواربار فروشی و سوپر مارکت‌ها فعال هستند شرایط بهتر شده و امیدواریم که بیماری کنترل و از شیوع آن جلوگیری شود، تلاش کردیم اقلام ضدعفونی فراهم شود، اما در حال حاضر مشکل ما این است که پزشکان و پرستاران ما نیاز شدید به ماسک N۹۵ دارند اما نتوانستیم به تعداد کافی تأمین کنیم که امیدوارم مسئولان ذیربط هر چه سریع‌تر این مشکل را رفع کنند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ گفت: علیرغم اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهرستان الیگودرز نیز اقداماتی را انجام می‌دهد اما امکانات کم است؛ در سطح ملی نیز انتظار داریم که برای بسیج امکانات و برای اینکه عزم و اراده جدی‌تری برای کنترل این بیماری شکل گیرد از همه ظرفیت‌ها استفاده شود، ضروری است که خود رئیس‌جمهور ریاست ستاد مقابله با کرونا را به‌عهده بگیرد، ممکن است بعضی از دستگاه‌ها همراهی و هم همکاری لازم را با مجموعه وزارت بهداشت نداشته باشند و گله‌هایی هم که وزیر بهداشت کرده‌اند مؤید این است که همکاری و همراهی در برخی جاها آنطور که باید و شاید نیست؛ رئیس‌جمهور با توجه به اختیارات قانونی وسیع می‌تواند این مسئله را مدیریت کند و حضورش در رأس ستاد مقابله با کرونا برای پیشگیری از این بیماری تاثیر بیشتری خواهد داشت.

خدابخشی در خصوص آسیب‌هایی که به برخی از مشاغل بر اثر شیوع بیماری کرونا وارد شده و لزوم دیده شدن ردیف بودجه برای آنها اظهار کرد: در گزارش کمیسیون تلفیق بودجه اصلاحات بودجه‌ای کم و بیش انجام شد؛ همان مصوباتی که کمیسیون تلفیق بودجه داشت با اذن مقام معظم رهبری به شورای محترم نگهبان ارسال شد، قاعدتاً بودجه باید در صحن علنی مجلس مصوب می‌شد اما برای اینکه امکان تشکیل مجلس نبود اذن مقام معظم رهبری راهگشا شد، بودجه به شورای محترم نگهبان ارائه شد و شورای نگهبان ایراداتی را مطرح کردند که امروز رأس ساعت ۱۰ در کمیسیون تلفیق بودجه بررسی خواهد شد که امیدواریم و تلاش می‌کنیم نظرات شورای نگهبان برای ابلاغ هر چه سریعتر بودجه تامین شود.

وی در پایان اضافه کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا باید با این نگاه که این بیماری همچنان در کشور حضور دارد و ضرورت دارد با آن مبارزه کنیم اطمینان داشته باشیم که منابع کافی برای این مقابله با بیماری و همچنین در مورد مشاغلی که ممکن است آسیب ببیند در بودجه اختصاص می‌یابد.

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره لزوم تعطیلی ادارات دولتی و شرکت‌های غیر دولتی گفت: اگر قانونی در شرایط اپیدمی بیماری وجود دارد شامل حال همه می‌شود و نه فقط ادارات دولتی؛ برخی از شرکت‌های خصوصی به گونه استثماری از کارمندانشان کار می‌کشند در حالی که اگر قانونی هست باید فراگیر شود.

وی افزود: اگر در شرایط کار یعنی در زمانی که دولت اعلام اپیدمی کرد کارگران و کارمندان به کرونا مبتلا شوند، آنها حق دارند که از شرکت متبوع خود شکایت و درخواست دیه کنند، برای اینکه چنین شرایطی پیش نیاید و با توجه به اینکه پیشگیری مهم‌تر از درمان است باید این قانون به صورت فراگیر شکل بگیرد، با کارمندانی که مسئولانشان تصمیم گرفتند آنها همچنان سر کار باشند مثل پرسنل ۱۴۸۰ که در حال پاسخگویی به مردم‌ هستند و پزشکانی که علیرغم اینکه در خط مقدم مقابله با کرونا هستند اما حتی کمترین امکانات را هم ندارند و هیچ حمایت و تشویقی هم از آنها صورت نمی‌گیرد و همچنین دستگاه‌هایی که مسئولان آنها کار را بر دوش پرسنل‌شان انداخته و خود تنها شعار می‌دهند، مواجه هستیم؛ باید در کشور شرایط یکسان حاکم شود که با وجود اینکه به همه کمک می‌شود همگان مصون بمانند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: خوشحال هستم که بعد از چند هفته با انتقاداتی که به دولت داشتیم دولت به کسب و کارهایی که آسیب دیده‌اند یارانه اختصاص داد، اما باید در مورد وام‌های آنها اقداماتی صورت بگیرد؛ چراکه درآمد ندارد که اقساطشان را به بانک‌ها پرداخت کنند و در زمان دادگاهی شدن آنها دولت غایب است.

فلاحت پیشه گفت: موضوع مقابله با کرونا تنها یک موضوع پزشکی نیست بلکه باید جنبه‌های مختلف اجتماعی، حقوقی و تجاری آن در دولت بررسی شده و به شکل یک بخش بحران‌زده عمل نشود، متاسفانه اخباری که درباره وضعیت سیاستمداران داریم بیش از اخباری است که درباره مردم وجود دارد نکته دیگر این است که هنوز مسئولان کشور به وظایف خودشان عمل نمی‌کنند، باید از کارهای شعاری است که در کشور به آن عادت کرده‌ایم، بپرهیزیم.

وی افزود: برای هر خیابان دو راننده با دو ماشین لازم است که سمپاشی کنند اما کارها بر عکس انجام می‌شود به‌طور مثال می‌بینیم در پارک‌های بزرگ تنها یک نفر با یک واترجت درحال سمپاشی است درحالیکه در تجربه ووهان چین دیدیم وقتی که کل خیابان‌ها سمپاشی شد آن وقتی مردم اگر با کفش وارد خانه بشوند مواد ضدعفونی با خود می‌برند، اما در ایران کسی که وارد خانه می‌شود ویروس را با خود به خانه می‌آورد.

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه در ایران هنوز با کرونا برخورد شعاری می‌شود درحالیکه برخورد عملی لازم است همگان باید مصون باشند و دولت باید مصونیت کسانی که فعال هستند را تامین کند و علاوه بر آن باید پاداش و کارگزینی در مورد آنها اعمال شود، تصریح کرد: مهم‌تر اینکه در دولت باید ستادی شکل بگیرد تا شرایط بعد از کرونا را پیش‌بینی کند؛ معتقدم اگر مسئولان سیاست کشور را این‌گونه پیش ببرند، بعد از اتمام کرونا نوعی افسردگی ملی در کشور شکل خواهد گرفت.

فلاح پیشه گفت: هنوز سیاست خوبی در مقابله با کرونا شکل نگرفته است و تعداد زیادی، عزیزان خودشان را از دست دادند و زندگی برای همه، حتی آنهایی که کسی را از دست نداده‌اند مشقت‌بار شده است، مردم یک ماهی را که ایام تفریح و تعطیلاتشان بوده در شرایط بحران سر می‌برند به طوری که حتی اعضای خانواده به یکدیگر نزدیک نمی‌شوند در این شرایط ما می‌بینیم که برخی از مسئولان طرح کاهش یک ماهه تعطیلات تابستان را می‌دهند؛ این خیانت به مردمی است که بعد از کرونا دچار افسردگی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی باید دانشگاه‌ها و مدارس به صورت مجازی تشکیل کلاس دهند در عین حال در دولت سیاست‌های تخفیفی برای مراکز مختلف آموزشی پژوهشی در نظر گرفته شود؛ چیزی که بحران‌سازتر است مسائل اجتماعی و روانی مردم است که می‌خواستند بعد از یک سال کار کردن ۱۵ روز تا یک ماه به تفریح و تعطیلات بروند، آنها دچار افسردگی می‌شوند که دولت باید این موضوع را در دستور کار داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره بسته شدن بودجه و تخصیص منابع به مسائل مربوط به کرونا گفت: ایامی که بودجه بسته شد یک درآمد پیش‌بینی ناشده و هنگفتی به خزانه کشور واریز شد که ناشی از بنزینی بود که مردم در نوروز و ایامی کرونا باید مصرف می‌کردند؛ دولت می‌تواند با چند برابر قیمت آن را در خارج از کشور بفروشد و سوبسیدی هم به مردم ندهد.

فلاحت پیشه ادامه داد: معتقدم با چنین درآمدهایی که از ناحیه خانه‌نشین کردن مردم شکل گرفته است قانونا نخست باید کرونا و بعد برای فضای کسب و کار را مدیریت هزینه کند، دولت باید قانون برنامه را اجرا کند در قانون برنامه آمده است که بازنشستگانی که حقوق پایین دارند باید حداقل تا ۵۰ درصد حقوق آنها افزایش پیدا کند، نه اینکه حقوقشان به صورت رندم ۱۵ درصد افزایش پیدا کند؛ به هر حال بازهم ما سال آینده مشکلات ناشی از پرداخت‌ حقوق‌ها را خواهیم داشت.

به گزارش ایلنا وی در پایان اضافه کرد: بودجه برای اولین بار در تاریخ رد شد چراکه اصلاً قابل دفاع نبود و از طرفی نیز کمیسیون تلفیق چکش‌کاری درستی روی بودجه انجام نداده بود؛ باتوجه به اینکه در شرایط استثنایی قرار داشتیم مجلس عملاً نتوانست کاری انجام دهد، بنابراین بودجه آینده بودجه‌ای است که امور جاری در آن اولویت دارد که باید افزایش حقوق‌ها و سایر احکام قانون برنامه در آن رعایت شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه