به زودی تولید ماسک و مواد ضدعفونی افزایش می‌یابد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه‌ساز با اشاره به تشکیل کمیته تامین و توزیع اقلام مقابله با کرونا به صورت مرتب در محل سازمان غذاودارو، اظهار کرد: این جلسات با حضور مدیران کل سازمان غذا و دارو، معاون امور صنایع و مدیران کل وزارت صمت، رئیس هیئت امنای ارزی، مدیران کل سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و تعزیرات حکومتی و نمایندگان تولید کنندگان مربوطه  برگزار می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: نیاز به ماسک و مواد ضدعفونی کننده در شرایط کنونی بسیار فراتر از میزان  تولیدات معمول در کشور است، به همین دلیل باید ظرفیت های تولید بالقوه ای که در کشور وجود داشت را وارد مدار تولید کرده و از آنها بهره ببریم. خوشبختانه این تدبیر در حال انجام است و عمدتاً نیروهای جهادی، صنایع دفاعی و سپاه صنوف مربوطه و بسیج اصناف، قرارگاه‌های جهادی و سایر ظرفیت های مردمی که امکان تولید  بالقوه در آنها وجود دارد، در حال ساماندهی و ورود به این عرصه هستند تا بتواند در حوزه تولید ماسک ایفای نقش کنند.

وی افزود: در حوزه الکل نیز افزایش تولید در دستور کار قرار دارد و کارخانه‌های تولیدی به صورت سه شیفت فعالیت دارند و شرکت‌های تولید کننده ژل و مواد ضد عفونی نیز با تمام ظرفیت فعال و به درخواست این سازمان با افزایش حداکثر تعداد شیفت کاری در حال تولید هستند، علاوه بر آن برای یک سری از خطوط تولید در صنایع آرایشی بهداشتی مجوز موقت سه ماهه صادر شد تا بتوانند وارد عرصه تولید مواد ضدعفونی کننده  شوند. حوزه تولید ماسک و مواد ضدعفونی با کمک وزارت صمت دنبال می‌شود و نظارت بر توزیع نیز زیر نظر سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد.

شانه ساز گفت: داروخانه پتانسیل مناسبی برای عرضه و رصد بازار توزیع است، ۱۴۵۰۰ داروخانه در اقصی نقاط کشور داریم که تحت نظارت سازمان غذا و دارو درحال ارائه خدمت هستند، در روزهای اول به دلیل اینکه تولید نسبت به تقاضا در کشور بسیار بسیار پایین‌تر بود، به اجبار تصمیم گرفتیم که عرضه ماسک و مواد ضدعفونی جهت تامین مراکز درمانی از طریق هیئت امنای ارزی عرضه و به داروخانه ها تحویل داده نشود، پس از آن که وضعیت تامین اقلام مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی مناسب تر شد، توزیع مواد ضدعفونی کننده در داروخانه ها نیز شروع، اما تقاضا بسیار بسیار زیاد است.

به گزارش ایسنا رئیس سازمان غذا و دارو در پایان اضافه کرد: در حال حاضر  تمام ارگانها و سازمان‌هایی که پتانسیل کمک کردن را دارند پای کار آمده‌اند تا تولید افزایش یافته و پاسخگوی نیاز کشور باشد، در شرایط کنونی کشور اگر شرکت پخش، داروخانه و یا هر مرکز دیگر مرتکب  تخلف شود  با هماهنگی با دستگاه قضا به صورت جدی برخورد خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه