فردا ستاد ملی مبارزه با کرونا به ریاست رییس جمهوری تشکیل می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی ربیعی در نشست خبری خود با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: شیوع بیماری کرونا در ایران از چند جهت مورد اهمیت است. امروز از ایتالیا تا کره جنوبی درگیر این بیماری جهانی هستند، امروز در شرایطی هستیم که باید با همدلی کامل به مبارزه با کرونا برخیزیم؛ باید به پزشکانمان اعتماد کنیم ؛ باید از سیاسی کردن موضوع کرونا پرهیز کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: شاهد سوداگری‌هایی در زمینه وسایل و تجهیزات بهداشتی هستیم، در زمینه شوینده‌ها و وسایل استرلیزه، خطوط تولید جدید در کشور ایجاد شده و از همین امروز به بازار عرضه میشود، ماسک توسط مراکز بهداشت و درمان بصورت گسترده توزیع می‌شود، فردا ستاد ملی مبارزه با کرونا به ریاست رییس جمهوری تشکیل می‌شود، کمیته‌های مختلفی ذیل این ستاد تشکیل شده است.اخباری هم که دال بر تعلیق فعالیت های مراکز خرید در فضای مجازی منتشر می‌شود، غیرمسئولانه است.

وی افزود: رییس جمهور و همه افراد مسئول در این زمینه تعهد و وظیفه قانونی و اخلاقی در برابر کرونا دارند، اطمینان می‌دهیم که هیچ کم گویی از این اتفاق انجام نشود و هر چند نفری که جانشان را در این زمینه از دست بدهند را اعلام می‌کنیم، هراس بیش از اندازه از کرونا مقابله اجتماعی با آن را هم تخت تاثیر قرار می‌دهد. به توصیه‌های وزارت بهداشت عمل شود.

ربیعی گفت: رییس جمهور و همه افراد مسئول در این زمینه تعهد و وظیفه قانونی و اخلاقی در برابر کرونا دارند، اطمینان می‌دهیم که هیچ کم گویی از این اتفاق انجام نشود و هر چند نفری که جانشان را در این زمینه از دست بدهد را اعلام می‌کنیم، هراس بیش از اندازه از کرونا مقابله اجتماعی با آن را هم تخت تاثیر قرار می‌دهد. به توصیه‌های وزارت بهداشت عمل شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: به هیچ وجه در مواد اولیه برای تولید وسایل بهداشتی کمبود نداریم، امروز خبری را می‌دیدم که تمامی فروشگاه‌ها، مغازه‌ها وبازار تعطیل خواهند شد. اینها قطعا نیست قصد به هم زدن آرامش ایران را دارند و نیتشان خیرخواهانه نیست. ما اعتقاد داریم اطلاع رسانی بیش از هر دوره دیگری است اما اطلاع رسانی باید به شکلی باشد که دولت را پیش برد. باید به کنترل دولت و جامعه کمک کنیم تا شهر به شهر اعلام کنیم که دیگر مشکلی نداریم.

وی اظهار کرد: یک امر مذموم این است که از رنج مردم سوء استفاده شود و ماسک معمولی را به قیمت ۲۵ هزار تومان بفروشند با کمک رسانه ها می‌تواند این مساله  برطرف شود، از فداکاری‌های کادر بهداشتی وزارت بهداشت و از نیروهای خدماتی تا کارکنان و پزشکان بیمارستان ها تشکر می کنم.

ربیعی با اشاره به بررسی موضوع کرونا در جلسه دیروز دولت گفت: پیش از جلسه دولت هم معاون اول دولت اسحاق جهانگیری جلسه گذاشتند و  به طور شبانه روزی هم در وزارت بهداشت با دستگاه های زیربط این ستاد مستقر است، وزارت بهداشت به طور شبانه روزی با دستگاه‌های مختلف ارتباط دارد بر اساس تصویب هیات وزیران و ابلاغ رییس جمهوری کمیته‌های مختلف تشکیل شدند که سیاست‌گذاری رسانه‌ای هم به این جانب واگذار شد البته سخنگویی کماکان بر عهده وزارت بهداشت و درمان است.

سخنگوی دولت با انتقاد از اطلاع‌رسانی نادرست درباره کرونا تصریح کرد: گاهی وقت‌ها منفی نویسی برای لایک گرفتن در شبکه های اجتماعی بسیار زیاد است؛ الان زمان اعتماد از روابط دو طرفه است. اجازه دهید در کرونا با اعتماد کامل جلو برویم. در بحث کرونا شوخی نداریم و جامعه را نباید دچار ناامنی روانی کنیم و کشور را برای آنانی که می‌خواهند جامعه را به تاراج ببرند، آماده نکنیم. در نقد کردن دولت و گفتن کاستی‌ها تردیدی وجود ندارد.

وی افزود: در وزارت بهداشت به طور مستقیم دنبال برگزاری ویدئو کنفرانس خبری هستیم، از رسانه‌ها درخواست دارم با پیگیری روندها موضوع را به مسیر خود ببرید و اگر اشکالی هست، بگویید؛ با پیگیری خبرها، اطمینان بخشی ایجاد کنید. ما بیش از داروی کرونا به داروی اعتماد، کنار هم قرار گرفتن و عمل به توصیه های بهداشتی وزارت بهداشت نیاز داریم.

ربیعی با اشاره به زمان بستن پروازها اظهار کرد: یکی از احتمالات بسیار بالا در شیوع‌شناسی، شخص بازرگانی است که دوبار در فاصله بستن پروازها، با خط هوایی کشور امارات و کشورهای دیگر این ویروس را انتقال داده و الان یکی از علائم قوی این است، می‌دانیم که کشورها با این ویروس درگیری هستند و بعداً و یا در اخبار مختلف هم مشخص می‌شود که این کشورها هم درگیر هستند. به اعتقاد من، ما در موضوع اعلام، متعهدانه عمل کردیم، برای دفن کردن جانباختگان کرونا اجازه شرعی هم دریافت شده است که روش‌های دفن منافاتی با اقدامات شرعی نداشته باشد و دقت می‌شود که امکان سرایت ویروس از یک جسد  به صفر برسد.

سخنگوی دولت احتکار و گران‌فروشی تجهیزات مقابله با این ویروس را مذموم دانست و تصریح کرد: این مسئله باید به یک گفتمان عمومی تبدیل شود و رسانه‌های جمعی باید علاوه بر اطلاع رسانی در مقابله با این بیماری، در خصوص مقابله با احتکار و گران‌فروشی تجهیزات مورد نیاز مقابله با کرونا فرهنگ سازی کرده و به جامعه آموزش دهند.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: افراد نباید اقلام را بیشتر از نیاز خود خریداری کنند، الان در شرایط بحرانی هستیم و کنش اجتماعی باید بر همدلی و مشارکت باشد احتمالا تا چند روز آینده برخی مناطق کشور برف و سیلاب بوجود بیاید البته دولت در آمادگی کامل است و به تمام استانداران اعلام شده و وزارت نیرو هم اقدامات لازم را انجام داده است، ‌ما باید یاد بگیریم کنش و رفتار اجتماعی که از خود بروز می‌دهیم به نوعی باشد که جامعه را با مشکل روبه‌رو نکند که رسانه‌ها در آموزش این موضوع رسالت و مسئولیت دارند.

پایان پیام/

مطالب مشابه