آمار سوختگی در ایران بالاتر از نُرم جهانی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیامک فرخ فرقانی با اشاره به برگزاری این کنگره با عنوان "آسیب های الکتریکی و چالش های پیشرو" در روز اول و دوم اسفند در مرکز همایش های رازی، اظهار داشت: آمار سوختگی در ایران بالاتر از میانگین جهانی است، سوختگی ششمین علت مرگ های شایع در ایران و نهمین عامل اختلال روانی عملکردی در ایران است.

دبیر اجرایی کنگره سوختگی ادامه داد: سوختگی بیشتر در  افراد در بازه سنی ۲۰ تا ۴۰ سال را درگیر می‌کند؛ ضمن اینکه سوختگی الکتریکی در جهان یک تا ۵ درصد است اما در ایران شایع تر از جهان است، ۱۰ درصد افراد دچار سوختگی‌ بستری شده و ۹۰ درصد درمان سرپایی می‌شوند، از ابتدای امسال تا کنون ۱۶۵۰۰ نفر در اثر سوختگی به اورژانس بیمارستان سوختگی شهید مطهری مراجعه کرده‌اند.

وی افزود: ۳۳۰۰ نفر از این تعداد بستری شده و ۱۸۷ نفر فوت کرده اند؛ ضمن اینکه از ابتدای امسال تا کنون ۱۳۵ مورد مراجعه کننده برق گرفتگی در این بیمارستان داشته ایم، از این تعداد برق گرفتگی، ۴۲ درصد افراد ۳۰ تا ۴۰ سال داشته و یک درصد افراد بالای ۷۰  سال داشته‌اند، سوختگی الکتریکی از عمق به سطح بدن است، سوختگی در عمق بیشتر آسیب می‌رساند.

فرقانی گفت: از ابتدای امسال ۳۳۴ مورد سوختگی با آب جوش، ۱۲۷ مورد سوختگی با انفجار گاز شهری، ۲۹۷ مورد سوختگی با کپسول گاز و ۱۳۵ مورد سوختگی الکتریکی با برق در بیمارستان شهید مطهری داشته‌ایم، در کشور ۳۵ مرکز و بیمارستان سوختگی داریم؛ ضمن اینکه بیشترین آمار سوختگی مربوط به تهران و بعد از آن مربوط به خوزستان و مشهد است، سوختگی بیشتر مربوط به طبقه ضعیف جامعه است، در کشور ۱۵ درصد ساختمان های بالای ۶ طبقه مجوز آتش نشانی را دارند اما همین تعداد نیز سیستم حفاظتی آنها توسط آتش نشانی کنترل نمی‌شود.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و دبیر اجرایی نهمین کنگره سوختگی با اشاره به نقش آشپزخانه ها و خودروهای غیر استاندارد در بروز سوختگی یاد آور شد: در ایران ۲۵ تا ۳۰ هزار بستری سوختگی در سال داریم، در حالی در آمریکا با توجه به چند برابر بودن جمعیت نسبت به ایران ۴۰ تا ۴۵ هزار نفر بستری سوختگی داریم، در سال ۱۸۰ هزار مراجعه کننده سرپایی سوختگی داریم که از این تعداد۳۰ هزار نفر بستری می شوند.

وی اظهار کرد: اکنون ۱۵۰۰ تخت سوختگی در کشور داریم، قرار بود تا سال ۹۴، ۲۴۰۰ تخت بیمارستانی سوختگی داشته باشیم اما اکنون با کمبود تخت سوختگی مواجه هستیم، در ایران نسبت به آمریکا تعداد بیماران سوختگی بیشتر از بین می روند، به طوری که تا ۶۰ درصد یعنی از هر دو نفر  ببمار سوختگی بستری  در بیمارستان شهید مطهری  یک نفر جان خود را از دست می دهد، درمان سوختگی بسیار هزینه بر است، هر درصد سوختگی هزینه درمانی بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان دارد.

فرقانی با انتقاد از عدم وجود مراکز درمان سوختگی در دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی گفت: تنها دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز درمان سوختگی دارد.

در ادامه طیب قدیمی رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز بیان داشت: در سال ۱۶۰۰ مورد مرگ ناشی از سوختگی در کشور داریم.

وی با اشاره به نقش مهم آگاه سازی جامعه در موضوع سوختگی و استاندارد سازی وسائل مختلف در کاهش میزان سوختگی خاطرنشان کرد: اگر آمار سوختگی الکتریکی را ذر کشور پایین بیاوریم می توانیم به سطح کشورهای پیشرفته برسیم، ۸ بیمارستان تخصصی سوختگی در کشور داریم؛ ضمن اینکه پیشگیری و توانبخشی دو عامل بسیار مهم در جلوگیری از سوختگی است، نقش آگاهی مردم در حوزه جلوگیری از سوختگی از سطح اقتصادی بالای افراد مهمتر است،گفت:بهترین راه درمان سوختگی،پیشگیری از سوختگی است.

به گزارش فارس رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پایان با اشاره به کیفیت مطلوب و قابل توجه درمان سوختگی در ایران و تقریبا برابر با کشورهای مطرح دنیا افزود: درمان سوختگی اعم از سوختگی حاد و درمان عوارض بعدی آن تحت پوشش بیمه است، بیماران نیازمند دچار سوختگی برای درمان خود جدای استفاده از بیمه از حمایت وزارت بهداشت در درمان نیز برخوردار هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه