هر دانشگاه مکلف است یک بخش عفونی ایزوله شده برای بیماران احتمالی کرونا آماده کند
به گزارش پایگاه خبزری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان‌بابائی در ارتباط با سرانجام طرح استحقاق‌سنجی بیماران در نظام درمانی کشور گفت: معاونت درمان قراردادی در رابطه با استحقاق‌سنجی هویت با بیمه‌ها "تامین اجتماعی و سلامت و ..." دارد. بر این مبنا هر بیماری که به بیمارستان می‌رود، به سرعت هویت او و نوع بیمه او شناسائی می‌شود. این گام اول استحقاق‌سنجی بود که انجام شده است. البته نواقصی هم در اجرای آن داریم، ولی این نواقص شامل نواقصی است که در هر برنامه‌ریزی وجود دارد؛ یعنی ما در اجرای برنامه اشتباه نکرده‌ایم و چارچوب اجرای برنامه محفوظ است، لازم است در طول اجرای برنامه، نقص‌های مذکور شناسائی شوند و در ارتباط با آن‌ها تدبیر شود. 

وی افزود: موضوع بعد استحقاق‌سنجی، نحوه ارائه خدمت است؛ یعنی اگر بیماری ام‌آرآی شود، اگر بیماری صعب‌العلاجی نداشته باشد، تا شش ماه آینده حق دریافت خدمات ام‌آرآی را نخواهد داشت. سرانجام این موضوع هم به تدوین گایدلاین‌های بالینی رسیده است. بیمه مکلف است از طریق نسخه‌نویسی الکترونیک این موضوع را رصد کند و خدمات بیمه‌ای به بیماران را تحت کنترل داشته باشد. هم‌اکنون نسخه‌نویسی و استحقاق‌خدمت، براساس قانون در اختیار بیمار است. ما مرتبا با مسئولان بیمه جلسه داریم تا کمک کنند که این قانون تغییر کند، چرا که باعث می‌شود اعتبارات بسیاری صرفه‌جویی شود. 

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: تشخیص استحقاق‌سنجی برای دریافت خدمات باید از بیمار به بیمه منتقل شود، همچنین در نظام ارجاع گام‌های بسیار مهمی برداشته شده است تا از هزینه‌‌ها جلوگیری شود. بیمار هم می‌تواند از خدمات بخش خصوصی استفاده کند و هم می‌تواند به بخش دولتی برود، اما برای استفاده از بخش دولتی، در بسیاری از روستاها، امکان اخذ نوبت الکترونیکی ایجاد شده تا هدف کنترل استحقاق‌سنجی را برآورده می‌کند. ما انتظار داریم از یک زمانی بیمه ارائه خدمات اضافی را متوقف کند، زیرساخت‌های لازم را در دانشگاه‌‌های علوم‌پزشکی داریم، در واقع سامانه‌‌های ویژه‌ای را داریم که کنترل ‌می‌کند، بیمار از سامانه ارجاع خدمات گرفته است یا خیر؟ ما منتظر هستیم که بیمه هم بتواند اقدامات لازم را برای این نوع خدمات بدست آورد. 

جان‌بابائی در تشریح تمهیدات بیمارستانی برای کنترل و جلوگیری از شیوع کرونا گفت: وزارت بهداشت به تمام بیمارستان‌های کشور ابلاغ کرده که یک اتاق از اورژانس خود را برای بیماران مشکوک به کرونا در دوران ایزوله آماده کنند و هر دانشگاه مکلف است یک بخش عفونی ایزوله شده برای بیماران احتمالی کرونا آماده کند. 

به گزارش ایلنا وی در پایان اضافه کرد: هم‌اکنون در اکثر استان‌‌ها و بیمارستان‌ها این آمادگی حاصل شده است، در تمام دانشگاه‌ها یک نفر متخصص عفونی، مسئول رصد مداوم بیماری در منطقه و آموزش پرسنل است. کنترل محیط در حدود وظایف معاونت بهداشت با همکاری معاونت درمان است. آموزش‌ها با کنترل این دو نهاد انجام شده است. ما روزانه با دانشجویان پزشکی و بیمارستان‌‌های مناطق کشور ارتباط داریم تا آخرین آمارهای موارد شک‌برانگیز را در کنترل داشته باشیم. با دستور وزیر بهداشت، ماسک‌های معمولی و ماسک‌های N۹۷  و کلیه وسایل با ایمنی بالا در مراکز توزیع شده است. با این هدف که اگر موردی از ابتلا داشته باشیم، بتوانیم با آمادگی کامل ورود کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه