کروناویروس جدید هنوز دارو و درمان قطعی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی با اشاره به آخرین وضعیت و آمار کروناویروس جدید در دنیا اظهار کرد: این بیماری با سرعت بالایی در حال انتقال است و رشد موارد مثبت کرونا در طول ۱۴ روز گذشته ۵هزار و ۱۰۶ برابر معمول است، یعنی موارد جدید روز به روز در حال افزایش است؛ به طوریکه بر اساس آخرین آمار در دنیا  ۲۰ هزار و ۴۲۸ مورد مثبت و قطعی گزارش شده و ۴۲۵ نفر نیز از این بیماری فوت کرده‌اند.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا ادامه داد: به جز یک مورد باقی موارد فوتی در چین بوده است تصریح کرد: دیده شده مواردی که مبتلا به سینه پهلو یا پنومونی می‌شوند، حدود ۱۳ درصد نیازمند ICU هستند، بنابراین باید به موارد شدید توجه جدی شود، تا به امروز تنها پنج درصد موارد کروناویروس چین شناسایی شده است، گفت: به عبارت دیگر ۹۵ درصد آن هنوز شناسایی نشده است. الان ابعاد بیماری ثابت کرده مواردی از ابتلا بدون علامت بوده است.

وی با اشاره به تبعات منفی اقتصادی کروناویروس افزود: طی ۱۴ روز گذشته ۴۵۵ میلیارد دلار به اقتصاد چین لطمه وارد شده است، به نوعی یک پاندمی کروناویروس در حال شکل‌گیری است که مساله مهمی است، با این حال خوبی این بیماری در این است که میزان مرگ و میر آن از سارس و مرس بسیار کمتر است؛ یعنی چیزی حدود ۲ درصد، کروناویروس جدید هنوز دارو و درمان قطعی ندارد، گفت: بهترین راه پیشگیری، شستشوی مکرر دست و رعایت مسایل بهداشت فردی و اجتماعی است؛ رعایت آداب تنفسی، استفاده از دستمال یکبار مصرف، پرهیز از دست دادن، بوسیدن و در آغوش کشیدن.

مردانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در کشورهای مختلف برای درمان این بیماری گفت: ‌تا کنون داروهای متعددی در درمان این بیماری استفاده شده که داروی ضد ایدز کلترا یکی از آنهاست ولی درمان استانداردی نیست. همچنین در امریکا یک دارو استفاده شده که باعث بهبودی بیمار شده ولی به نظر می‌رسد حتی بدون دارو نیز در حال بهبودی بود. بنابراین هنوز درمان استانداردی برای این بیماری وجود ندارد.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به کوشش‌های کشورهای آلمان و فرانسه و بریتانیا در این رابطه اظهار کرد: به نظر می‌رسد که این اقدامات به نتیجه می رسد و امیدواریم تا ۳ ماه آینده واکسن و داروی این بیماری در دسترس مردم باشد، موارد ابتلای کرونا در بیش از ۲۰ کشور دنیا گزارش شده است، ما معتقدیم که موارد ابتلا خیلی بالاتر است، چراکه این بیماری حد و مرزی نمی‌شناسد.

وی با اشاره به انتقال گردشگران چینی با پروازهای ترکیش ایرلاین به تهران و خروج آنها با پروازهای ماهان تصریح کرد: این در حالیست که خواسته صریح وزارت بهداشت ممنوعیت و محدودیت پروازهای چین بوده است. بنابراین به نظر می رسد که علی رغم صلاح ندانستن قطع ارتباطات از سوی سازمان جهانی بهداشت، کشورها باید خیلی هوشیار باشند.

مردانی با تشریح شرایط کروناویروس جدید، با اشاره به برخی از هم‌پوشانی‌های آن با مرس و سارس گفت: البته این بیماری ویژگی‌های خاص و یونیکی هم دارد، برای همین نام موقت "کروناویروس ۲۰۱۹ " را برای آن انتخاب کرده‌اند.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به گزارش اولین مورد فوت ناشی از این بیماری در چین در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰، اظهار کرد: هم‌زمان مواردی از این بیماری در کشورهای نزدیک چین مانند تایلند، ژاپن، کره جنوبی، امریکا، استرالیا، فرانسه، ایتالیا، کانادا و در مجموع در ۲۳ کشور رسماً اعلام شده است، این ۲۳ کشور امکانات تست‌های سریع کرونا ویروس را در دسترس دارند، بنابراین در کشورهایی که این امکان را ندارند، شاید ۱ یا ۲ ماه زمان اعلام و گزارش ابتلا طول بکشد. به همین دلیل در ابتدا فکر می‌کردند که این بیماری انتقال انسان به انسان ندارد و کمی لاپوشانی می‌کردند. ولی بعد از ۲۰ ژانویه زمانیکه انتقال انسان به انسان آن ثابت شد، اعلام کردند که این بیماری به سایر کشورها هم منتقل می‌شود.

وی اظهار کرد: اطلاعات موجود ممکن است تا چند ماه آینده تغییر کند، کروناویروس جدید یک بیماری زئونوز است که راه‌های پیشگیری دقیق و مشخصی بالینی ندارد و هنوز واکسن و درمان ندارد، عمدتا باید با علائم بالینی و سابقه اپیدمیولوژی مثبت این بیماری را تشخیص دهیم، حضور در چین طی یکی دو هفته اخیر یکی از مسایلی است که در موارد مشکوک باید  مورد توجه جدی باشد. پس اگر کسی با مورد قطعی و علامت‌دار کروناویروس جدید تماس نزدیک داشته باشد باید حتما نمونه‌برداری شود.

مردانی با اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به مساله تشخیص قطعی موارد ابتلا و بعد از انتشار در سطح جامعه گفت البته قصد ما کتمان مساله نیست؛ چراکه در شرایط موجود نمی‌توان از ورود ویروس به کشورها جلوگیری کرد، با این حال باید در اعلام و انتشار موارد دقت شود، عمده کروناویروس جدید ممکن است بدون علامت و یا با علامت خفیف باشد، علائم بالینی این بیماری ممکن است مانند عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی باشد، بنابراین باید دقت شود که واقعا مردم را دچار سردرگمی نکنید.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با تاکید بر ضرورت استفاده از فرم پرسشنامه غربالگری در مراکز درمانی و نصب پوسترهای هشداردهنده در اورژانس‌ها و مراکز درمانی تصریح کرد: باید تمام توان خود را در موضوع پیشگیری بکار بگیریم، واقعاً چیزی بیش از پیشگیری به ما کمک نمی‌کند.

وی با اشاره به کمبود ماسک طبی در اغلب مراکز درمانی افزود: در خبرها آمده که تاجران چینی تمامی تولیدات ماسک ایران را پیش‌خرید کردند. جالب اینجاست که ماسک‌های N۹۵ ما هیچ‌کدام استاندارد بین‌المللی ندارد، به بیمار مشکوک یک ماسک طبی داده شود و به فضای جداگانه هدایت شود. ترجیحا اتاق ایزوله یا دربسته و حتما فاصله حداقل یک متربا بیمار رعایت شود.

مردانی در خصوص اینکه اگر بیماری علائم  داشت تا چه زمانی باید احتیاط رعایت شود اعلام کرد: تا زمان بهبودی علائم بالینی احتیاط‌ها باید ادامه داشته باشد. این ‌که بگوییم ۵ یا ۶ روز هنوز مطالعات کافی انجام نشده است. پیش از این هم گفته شد که این بیماری می‌تواند از یک سرماخوردگی ساده تا پنومونی خفیف تا شدید متغیر باشد، داروهای متعددی در این مدت کوتاه امتحان شده که داروی ضد اچ آی وی یکی از آنهاست؛ ولی هنوز درمان استانداردی نیست.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا در رابطه با تجویز آنتی بیوتیک برای این بیماران گفت: ما حتما در نظام مراقبت می‌گوییم که این بیماران باید آنتی‌بیوتیک را بسته به شرایط بیماری دریافت کنند.  

وی با تاکید بر ممنوعیت تجویز دگزامتازون برای این بیماران گفت: برخی بیمارانی که در اپیدمی آنفلوانزا دچار مرگ‌ومیر ناشی از بیماری شده بودند در شرح‌حال آنها تجویز دگزامتازون وجود داشت.

به گزارش ایسنا مردانی در پایان با تاکید بر اهمیت توجه به زنان باردار در رابطه با آنفلوانزا گفت: تا امروز اعلام شده که همان برخوردی که با خانم‌های باردار در آنفلوانزا می‌شده، در زنان باردار مشکوک به کرونا ویروس هم انجام شود. چرا که نمی‌توان پیش‌بینی کرد این خانم حامله که با علائم کرونا آمده آیا موردی است که به مراقبت خاص نیاز دارد یا نه، بنابراین باید تحت نظر قرار گیرد و حتما نمونه‌گیری شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه