سازوکار جدید مبادله کالاهای کشاورزی و دارو میان سوئیس و ایران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اروین بولینگر درباره سازوکار جدید مبادله کالاهای کشاورزی و دارو میان سوئیس و ایران، ضمن ارائه توضیحاتی درباره آن، گفت که شرکت‌های زیادی برای استفاده از این سازوکار ابراز علاقه‌ می‌کنند.

رئیس بخش اقتصادی روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوئیس ادامه داد: پس از خروج آمریکا از برجام، کار برای شرکت‌ها و بانک‌ها به منظور تامین منابع مالی همکاری‌های اقتصادی، حتی در حوزه اقلامی که تحریم نبودند دشوار بود، سوئیس موفق به انجام هماهنگی‌های بینالمللی لازم درخصوص سازوکار جدید شده است، اهمیت سازوکار در این است که می تواند انتقال دارو به ایران را تضمین کند. 

وی در خصوص تفاوت این سازوکار با سازوکاری که سه کشور اروپایی عضو برجام حدود دو سال پیش برای تسهیل همکاری‌های مشروع تجاری با ایران "اینستکس" راه‌اندازی کردند افزود: اینستکس به عنوان یک شرکت از سوی کشورهای اروپایی ثبت شده، اما ما از ابتدا با مقامات آمریکا، وزارت خزانه داری و دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی در تماس بودیم، ریز اطلاعات شرکت‌هایی را که در این سازوکار همکاری می‌کنند  با آمریکا به اشتراک می‌گذاریم؛ معاملات را به طور دقیق ارزیابی می کنیم و برخی از این اطلاعات را با آمریکا به اشتراک می‌گذاریم. 

بولینگر گفت: سوئیس موفق این سازوکار را با آمریکا تقریبا نهایی کرده است، اهمیت سازوکار در این است که می تواند انتقال دارو به ایران را تضمین کند، این ابتکار نتیجه رایزنی مقام های سوئیس با مقام‌های آمریکا و ایران است که از این لحاظ با اینستکس متفاوت است، این سازوکار در حال حاضر برای شرکت هایی که در سوئیس ثبت شده‌اند خدمت رسانی می‌کند و هیچ محدودیتی به لحاظ معاملات و مبادلات تجاری وجود ندارد.

رئیس بخش اقتصادی روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوئیس در خصوص معامله دارویی هفتم بهمن هم گفت: ما می خواستیم مطمئن شویم که این سازوکار کار می کند. لذا تا زمانی که اعتبار کافی نزد بانک‌های سوئیسی باشد هیچ محدودیتی وجود ندارد.

پیشتر گزارش شد که نخستین پرداخت برای محموله ای از دارو به مقصد ایران در تاریخ ۷ بهمن ماه ۹۸ مورد موافقت قرار گرفت. این محموله شامل داروهای مربوط به سرطان و نیز داروهای مورد نیاز برای پیوند اعضاست که ارزش آن‌ها به ۲.۳ میلیون یورو می‌رسد.

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی ایران در این باره توضیح داد: داروی مبادله شده با پیگیری و درخواست سفارت دولت سوئیس و درحد ۲.۵ میلیون دلار آن هم از طریق منابع موجود بانک مرکزی نزد یک بانک سویسی و از طریق شرکت‌های سویسی بوده است.

وی با اشاره به کارشکنی مداوم آمریکایی‌ها در نقل و انتقال منابع برای مبادلات کالاهای اساسی و دارو تأکید کرد: اگر آمریکایی ها واقعاً مدعی همراهی برای تأمین دارو و کالاهای کشاورزی هستند، باید مکانیزم بانکی برای انتقال و تأمین منابع خرید کالاهای اساسی را فراهم سازند.

رییس کل بانک مرکزی صرف انجام مکانیزم فنی مبادله بدون امکان انتقال منابع را کافی ندانست و فراهم سازی مکانیزم انتقال منابع و تأمین مالی آن را معیار مهمی برای ارزیابی صحت ادعای آمریکایی‌ها اعلام کرد.

رئیس بخش اقتصادی روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوئیس در پاسخ به سئوالی در این رابطه گفت؛ انتقال منابع و تأمین مالی بخشی از سازوکار است. به گفته او زمانی که از حساب هزینه می شود باید بتوان موجودی آن را پر کرد.

بولینگر در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با تبادل مالی میان بانک‌های ایرانی و سوئیسی در زمینه تحقق این سازوکار موافق است افزود: نمی توانم وارد جزئیات بشوم اما از این بابت می توانید مطمئن باشید که [اهرم های] سازوکار باید به‌گونه‌ای متعادل عمل کنند که موجودی کافی برای ادامه فعالیت آن وجود داشته باشد.

وی بدون ارائه اطلاعات بیشتر، از برخی هماهنگی‌ها با آمریکا برای تداوم این سازوکار خبر داد و گفت: شرکت‌های زیادی برای استفاده از این سازوکار ابراز علاقه‌ کرده‌اند، با برخی از شرکت‌ها در تماس بوده و آنها نسبت به استفاده از این سازوکار ابراز علاقه‌ کرده اند. وی همچنین عنوان کرد که در حال حاضر یک بانک در این سازوکار همکاری دارد.

به گزارش ایرنا رئیس بخش اقتصادی روابط دوجانبه وزارت اقتصاد سوئیس در پایان در خصوص درباره معاملات بعدی با ایران از طریق این سازوکار گفت: برخی صحبت‌ها در سطح فنی در جریان است اما کاملا اطمینان دارم که به زودی شرکت‌ها و قراردادهای تجاری زیادی در این سازوکار فعال خواهند شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه