صنعت داروسازی از آزاد شدن ارز دولتی برای تولید دارو سود نمی‌برد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عرفان شاکری به موضوع آزاد شدن ارز تولید دارو اشاره کرد و افزود: همیشه شوک نرخ ارز، صد درصد در بازار تاثیر گذار است و خیلی ها از این بابت متضرر می شوند، اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد یا آزاد، بستگی به نوع نگرش و تجارت و فعالیت های اقتصادی دارد که صورت می گیرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران - امارات با اشاره به تبعات آزاد شدن ارز تولید دارو گفت: ارز دارو چه نیمایی چه آزاد، در هر صورت دولت را تحت فشار قرار می دهد و مجبور شود سهم بیمه ها را پرداخت کند. این در حالی است که مردم و بیماران، فشارها را تحمل می کنند.

وی در عین حال تولید دارو با ارز آزاد را، باعث حذف رانت و فساد دانست و افزود: شاید تولید دارو با استفاده از ارز آزاد بتواند رانت ها و مفاسد را حذف کند، اما، فشار بر روی دولت خواهد بود، تامین هزینه داروهای خاص برای بیمه ها سنگین است و اگر داروهای بیماری های خاص بخواهد با ارز آزاد تولید شود، بیمه ها برای پرداخت مابه التفاوت قیمت واقعی دارو، با مشکل مواجه خواهند شد.

شاکری گفت: در حال حاضر و به دنبال سیاست های جدید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، شاهد برقراری عدالت بر روی برخی از برنامه های دارویی و واردات دارو هستیم. اما اینکه قرار باشد با آزاد شدن ارز تولید دارو، شاهد تاثیر چندانی در بهبود وضعیت صنعت داروسازی کشور باشیم، بعید به نظر می رسد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران - امارات با اشاره به فرمول های پیچیده بازار دارویی کشور تصریح کرد: الان هم دولت در تامین نقدینگی صنعت داروسازی دچار مشکل است و شاهد هستیم که بخش خصوصی به جای دولت، این هزینه ها را تامین می کند، متاسفانه شاهد هستیم که برای تولید برخی اقلام دارویی چند شرکت داروسازی فعال هستند و یک محصول دارای ۱۵ تولید کننده است و در مقابل، یک محصول هم یک تولید کننده دارد.

به گزارش مهر وی در پایان اضافه کرد: بروز این وضعیت موجب می شود برای آن دسته از داروهایی که چند تولید کننده دارد، رقابت معکوس شکل بگیرد و شرکت های دارویی مجبور شوند برای فروش محصولات خود، جایزه و تخفیف بدهند، برنامه ما باید به گونه ای باشد که برای داروهای معمولی بیشتر از نیاز کشور تولید نداشته باشیم و در مقابل، ظرفیت صنعت را به سمت و سوی تولید داروهایی با تکنولوژی بالا ببریم. 

پایان پیام/

مطالب مشابه