برای ایجاد مرکز تحقیقاتی بیماری‌های شایع در مناطق گرمسیری در سودان آمادگی داریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در دیدار همتای سودانی خود در حاشیه شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با اشاره به چندین بازدید خود از کشور سودان اظهار داشت: کارهای زیادی باید در کشور سودان انجام شود تا بتواند به سطحی از خدمات بهداشتی اولیه دست پیدا کند. فتنه هایی که در ایجاد آتش و جنگ داخلی در سودان توسط بیکانگان افروختند، یکی از عواملی است که سودان نتوانسته به خوبی منابع خود را اداره کرده و به مشکلات مردم، رسیدگی کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: سودان پزشکان بسیار علاقه مند، دلسوز و مهربانی دارد و چند پزشک کودکان در سودان دیدم که به مراقبت از کودکان و بیماری های شایع در آنها، بسیار علاقه داشتند همچنین پرستاران و کادر بهداشتی و درمانی بسیار دلسوزی دیدم که برای حل مشکلات مردم کار می کردند.

وی افزود: متاسفانه هنوز بیماری های روده ای، مالاریا و تب زرد در سودان جان مردم را می گیرد در حالیکه تا 30 سال پیش، در مناطق جنوبی و جنوب شرقی ایران، استانهایی بودند که به شدت گرفتار مالاریا بودند اما امسال و سال آینده می خواهیم ریشه کنی مالاریا در ایران را جشن بگیریم. 

نمکی با اشاره به وجود ۱۷ هزار خانه بهداشت در کشور و آموزش بهورزان در کاهش مرگ و بیماریها گفت: حاضریم کل تجربیات خودمان در حذف و ریشه کنی مالاریا را در اختیار دولت سودان قرار دهیم، معتقدم که سودان یکی از کشورهایی است که پتانسیل های زیادی دارد گرچه مشکلات اقتصادی یکی از موانع اصلی است اما می توانیم به همدیگر کمک کنیم تا در آینده کمترین مشکلات بهداشتی و درمانی با یک نظام مدیریتی سازمان یافته در سودان وجود داشته باشد.

رییس شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرد: با مدل شبکه بهداشتی و درمانی ایران و با کمک از کارشناسان خبره و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت می توانیم در استقرار یک سیستم و زیرساخت مناسب در سودان به همدیگر کمک کنیم.

وی با اشاره به بمباران یکی از کارخانه های داروسازی سودان، از آمادگی ایران برای صادارت دارو و ساخت کارخانجات داروسازی در این کشور خبر داد و گفت: با توجه به تعدد دانشگاه های علوم پزشکی در ایران، آماده ایم تا در زمینه تبادل دانشجو و تربیت نیروی تخصصی و فوق تخصصی همکاری ها را گسترش دهیم.

نمکی خاطرنشان کرد: برای ایجاد یک مرکز تحقیقاتی در زمینه بیماری های شایع در مناطق گرمسیری در سودان آمادگی داریم. معاون بهداشت وزارت بهداشت را به عنوان رابط خودم با دولت سودان معرفی می کنم و انتظار داریم که یک نفر هم از سمت وزارت بهداشت سودان مشخص شود تا برنامه مشترکی برای همکاری های دو کشور، تدوین شود.

وزیر بهداشت گفت: جمهوری اسلامی ایران برای پیشرفت کشور دوست و مسلمان سودان، در کنار این کشور است و در همه زمینه ها، آمادگی گسترش همکاری ها را داریم و قطعا آینده سودان درخشان خواهد بود و ایران نیز این دوران را طی کرده است و بعد از انقلاب اسلامی، سالها دچار تنش هایی با خیلی از قلدرها و زورگویان بین المللی بوده است و 8 سال به ایران جنگ، تحمیل کردند و بسیاری از جوانان را در دفاع از سرزمین مان به شهادت رساندند.

وی یادآور شد: امروز به دلیل استقلال خواهی و عدم تمکین از استبداد و استکبار جهانی، هنوز هم مورد تحریم هستیم و چون می دانستیم که باید صبر و مقاومت داشته باشیم، صبوری کردیم و موفقیت های ارزشمندی را به دست آورده ایم.

نمکی ادادمه داد: شهادت امام حسین(ع) و اصحابش حاصل مقاومت آنها در برابر ظلم بود و همیشه در طول تاریخ بر مستبدین و ظالمان لعنت فرستاده شده و خواهد شد و امام خمینی(ره) نیز به ما آموخت که هیشه در کنار مظلومان جهان باشیم بنابراین کنار همه مظلومان تاریخ هستیم. 

به گزارش وب‌دا وی در پایان با اشاره به اعزام هیات کارشناسی از وزارت بهداشت ایران به کشور سودان برای کمک به تقویت نظام سلامت این کشور اضافه کرد: حتما تجربیات خودمان را در زمینه اجرای طرح ضربتی مالاریا و کنترل بیماری های واگیردار با یک برنامه زمان بندی مشخص در اختیار سودان قرار خواهیم داد و به این کشور کمک خواهیم کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه