روماتیسم مفصلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های التهابی مفصل است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، زهرا ذاکری، صبح چهارشنبه در حاشیه برگزاری کنگره سالانه روماتولوژی ایران در محل کتابخانه ملی، افزود: در این کنگره همواره تازه های علم روماتولوژی را به بحث و چالش می گذاریم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به یکی از شایع ترین بیماری های التهابی مفصل اشاره کرد و گفت: بیماری آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم مفصلی، یکی از شایع ترین بیماری های التهابی مفصل است که یک درصد جامعه و شاید کمی بیشتر را درگیر می کند، شیوع این بیماری در هر سنی مشاهده می شود، شایع ترین سن ابتلا به این بیماری در زنان بعد از دوران یائسگی و دهه سوم و چهارم زندگی است.

وی افزود: متاسفانه برخی این عارضه را با آرتروز اشتباه می گیرند و به آن توجه نمی کنند. در حالی که در این بیماری به تدریج با تغییرات فرم مفصلی مواجه می شویم که باید آن را جدی گرفت،خشکی های صبحگاهی، تورم مفاصل و سابقه فامیلی مثبت، از جمله علائم ابتلا به این بیماری است که با مراجعه به پزشک متخصص، باید نسبت به تشخیص آن اقدام کرد، البته نباید واهمه و ترس از این بیماری با دردهای کوتاه مدت موجب نگرانی شود.

ذاکری با اشاره به این موضوع که روماتیسم مفصلی می تواند در هر سنی شروع شود گفت: این بیماری در ۶ ماهگی هم مشاهده می شود، اما شیوع آن در آقایان بعد از ۵۰ سالگی افزایش پیدا می کند و در خانم ها نیز بعد از شروع دوران یائسگی، بیشتر دیده می شود، بعد از ابتلا نمی توان کار خاصی برای پیشگیری انجام داد، مصرف سیگار، یکی از ریسک فاکتورهای قدیمی در ابتلا به روماتیسم مفصلی است که قطع مصرف آن می تواند در کنترل بیماری و خاموش نگه داشتن آن موثر باشد.

به گزارش مهر دبیر علمی کنگره روماتولوژی ایران در پایان به کاهش وزن برای کنترل بیماری اشاره کرد و افزود: در کنار مصرف داروها، نباید به مفاصل فشار زیادی وارد کرد. همچنین، نداشتن استرس نیز در کنترل بیماری موثر است، آخرین درمان های این بیماری در دنیا در کشور ما نیز وجود دارد، آنچه مسلم است اینکه این افراد نباید فکر کنند که درمان قطعی برای این بیماری وجود دارد و بعد از یک مدت که دارو مصرف کردند، آنها را قطع کنند.

سیزدهمین کنگره سالانه روماتولوژی ایران، از ۲۴ تا ۲۶ مهر ۹۸ در محل سالن کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه