صدور بیانیه تهران در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در نشست خبری شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی و در بخش نخست صحبت‌هایش با اشاره به این که در  این اجلاس کشور ایران میزبان خواهد بود، گفت: این نشست به ما مهلت طولانی نداد و ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن این موضوع را مدیریت کردیم. در طول سال‌هایی که اجلاس وزرای بهداشت برگزار می‌شد، امسال یکی از مهم‌ترین سال‌ها است؛ چرا که ما در اوج ایامی قرار داریم که می‌خواهند ایران را به عنوان یک کشور متخاصم در اذهان عمومی معرفی کنند. این نشست به ما فرصت تبادل اطلاعات با بزرگان نظام سلامت و افراد بلند مرتبه در سازمان بهداشت جهانی و یونسیف را به ما خواهد داد.

وزیر بهداشت ادامه داد: به عنوان اولین بار در این اجلاس یک شعار طراحی شده است؛ شعار "سلامت برای همه و توسط همه" که یک شعار مورد تایید است. همچنین اولین بار است که ما به عنوان میزبان قرار است بیانیه‌ای تحت عنوان بیانیه تهران منتشر کنیم که تا زمانی که مدارک سازمان بهداشت جهانی وجود دارد، نام این اجلاس به عنوان بیانیه تهران شنیده خواهد شد.

وی افزود: ما در این نشست از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی ایران صحبت خواهیم کرد. عنوان کردن این دستاوردها به عنوان محلی برای رسیدن به صلح بین‌المللی خواهد بود و من امیدوار خواهم بود با کمک اصحاب رسانه بتوانیم این دستاوردها را به گوش مردم جهان برسانیم.

نمکی در خصوص مهم‌ترین موضوعات عنوان شده در این اجلاس گفت: امروزه تمام جهان بر این موضوع واقف شده است که اصلاح الگوی رفتاری و سبک زندگی مهم‌ترین عامل برای کاهش بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های غیر واگیر است. یکی از مواردی که در این اجلاس به آن می‌پردازیم اصلاح سبک زندگی است و در ادامه در رابطه با نتایج بسیج ملی کنترل فشار خون گزارشاتی را در صحن اصلی این اجلاس در اختیار وزرای کشورهای منطقه خواهیم گذاشت.

وزیر بهداشت تصریح کرد: همچنین موضوعات دیگری در راستای سلامت عنوان خواهد شد. کنترل بیماری‌های واگیر و غیر واگیر منطقه‌ای، سبک زندگی و مهارت زندگی، بیماری‌های قابل پیشگیری در نوزادان، کودکان و نوجوانان، توجه به نظام پرستاری به ویژه خدمات پرستاری در منزل و کاهش زمان نگهداری بیمار در بیمارستان به ویژه برای سکته‌های مغزی، تقویت پاسخ سلامت عمومی به مصرف مواد، نقش مهم این نشست برای ایجاد صلح منطقه‌ای و همچنین در عرصه بین‌الملل.

وی با اشاره به دستاوردهای دارویی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: در هیچ اجلاسی در سازمان بهداشت جهانی و سایر جلسات امکان ندارد که در خصوص مباحث دارویی صحبت نکنیم. نشست وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در تهران به ما فرصت می‌دهد تا افتخارات دارویی کشور را به گوش جهانیان برسانیم. کشوری مانند ما در منطقه وجود ندارد که ۹۷ درصد داروهای مورد نیازش را خودش تامین کند. ما می‌توانیم این موضوع را به عنوان یک تجربه موفق به گوش جهانیان برسانیم.

نمکی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا در حوزه غذا ودارو گفت: این نشست فرصتی خواهد بود تا مظلومیت مردم کشور را برای تامین غذا و دارو به گوش جهان برسانیم و جهانیان بدانند علیرغم ادعای آمریکا که می‌گوید محدودیتی برای تامین غذا و دارو برای کشور ایجاد نکرده، ما چه راه‌های غیر معمولی را برای فراهم کردن غذا و دارو طی می‌کنیم. همچنین در این راستا مدارک  و مستندات حرف‌هایمان را در نشست ارائه خواهیم کرد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: باید از چند منظر به این نشست نگاه کرد؛ این نشست ویترینی برای نشان دادن فعالیت‌های جمهوری اسلامی طی چند دهه اخیر است. باید بتوانیم دیگران را قانع کنیم که ملت ایران مظلوم واقع شده است و از طریق وزرای بهداشت حاضر در این اجلاس حرف خود را به گوش جهانیان رسانده و از این دیپلماسی سلامت استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: هم گرایی می‌تواند با تبادل تجارب بین کشوها اثرگذار باشد و توصیفاتی از خدمات ما در حوزه phc را به گوش جهان برسانیم.

نمکی درباره افزایش قیمت دارو نیز گفت: ما با داروهایی طرف بودیم که چون تولید آن صرفه اقتصادی برای تولید کننده نداشت با پنج برابر قیمت وارد کشور می‌شد. در این زمینه در مورد داروهای خاص قیمت‌ها تا دو برابر افزایش پیدا کرد که منجر به آن شد تا تولید کننده دلگرم شده و از واردات دارو بی‌نیاز شویم. با این افزایش قیمت باز هم قیمت دارو یک پنجم قیمت واردات ماند. البته در این زمینه باید با بیمه همفکری‌هایی شود.

وزیر بهداشت در خصوص افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی نیز اظهار کرد: سابق بر این، این گونه بود که برای رشته‌های تحصیلات تکمیلی دو سهمیه وجود داشت که نفر اول در رتبه اول جذب شده و رتبه دوم از افراد سهمیه‌دار انتخاب می‌شد. این اتفاق دو اثر داشت؛ اول آن که باعث سرخوردگی جوانان دارای زیر رتبه 10 می‌شد و دوم آن که ذهنیت نابجا و غلطی در خصوص خانواده‌های شهدا ایجاد می‌شد که به هیچ عنوان ذهنیت روایی نبود.

وی تصریح کرد: به همین علت بنده دستور دادم معادل سهمیه‌ها ظرفیت تحصیلات تکمیلی بالا رود؛ یعنی نخبه فکر نکند کسی جایش را گرفته است؛ یعنی اگر قرار بود به عنوان مثال ۲۰ نفر را پذیرش کنیم، گفتیم آن تعداد از سهمیه ایثارگران و خانواده شهدا را کنار بگذارید و از بین داوطلبین آزاد زیر رتبه ۱۰ را جذب کنید.

نمکی با اشاره به ماجرای ایدز در لردگان گفت: حدود ۴۰ هزار بیمار اچ ای وی مثبت در کشور شناسایی شده‌اند که هیچکس نمی‌داند که این افراد کجا هستند. بنابراین ما مَحرم مردم مملکت هستیم. درباره لردگان نیز این اولین بار است که مشخص شد که بیماران مبتلا به این بیماری متعلق به یک منطقه خاص هستند که این را هم ما اعلام نکردیم، بلکه ما از چند ماه قبل در جریان این قضایا بودیم و داشتیم با شدت و به صورت چراغ خاموش با حفظ محرمانگی و عزت مردم آن منطقه، روی آن کار می‌کردیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ناگهان به دلایلی که خیلی آن‌ها را باز نمی‌کنم، با بیان این موضوع از سوی یکی از عزیزان و جلب بهورز زحمتکش آن منطقه این ماجرا مطرح شد. ما می‌دانستیم که بحث انتقال از سرنگ آلوده، علمی نیست. من به‌عنوان ایمونولوژیست که ۳۰ سال است در این حوزه معلمی می‌کنم، می‌دانم که چنین حرفی علمی نیست.

وی افزود: اتفاقی که افتاد بهره‌برداری ناصواب بیگانگانی بود که می‌خواستند پروژه خود را پیش برند و موضوع بلافاصله بر روی آنتن خبرگزاری‌های آن طرف رفت و بلافاصله برخی از عناصر ضد انقلاب  در خارج مصاحبه کردند و این موضوع را به عنوان کار زشت نظام ارائه خدمت جلوه دادند و اذهان عمومی را مشوش کردند که سرنگ آلوده به اچ ای وی در نظام ارائه خدمات کشور باعث این موضوع شده است.

نمکی گفت: آنقدر اعتماد مردم به نظام ارایه خدمات بالا است که ما برای غربالگری فشار خون ۲۰ میلیون نفر را پیش‌بینی کرده بودیم، اما نزدیک به ۳۱ میلیون نفر مراجعه کردند. خیلی برایشان سنگین بود که نظام ارائه خدمت این کشور آنقدر وجاهت دارد که مردم به آن اعتماد دارند و مراجعه می‌کنند. بلافاصله قرار بود که طرح کشوری کنترل دیابت را در برنامه بگذاریم، اما در پیک این تصمیم آمدند و ذهن مردم را مشوش کردند که نظام سلامت ایران می‌خواهد تست قند خون انجام دهد و مردم به این صورت آلوده شدند. می‌خواستند ذهن مردم را مشوش کنند تا این اقدام انجام نگیرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: ضمن اینکه به هر حال ما کاملا این جمعیت را تحت پوشش قرار دادیم و مراقبت می‌کنیم. همراهی  مردم روستا بسیار خوب است. اینکه نامه بنده را پررنگ کردند هم نوعی شیطنت بود. بنده اعلام کردم که این انتقال حاصل مواردی از قضا روابط نامطلوب بوده است که آن را برای مردم به عنوان روابط نامشروع جنسی تفسیر کردند. درحالیکه من هیچ گاه چنین جسارتی را به مردمان آن منطقه نداشتم. وقتی ما از نامطلوب صحبت می‌کنیم منظورمان یک پروسه اقدامی و اجرایی است که می‌تواند مطلوب یا نامطلوب باشد که با نامشروع متفاوت است. بچه دو ساله یا خانم پاکدامنی با مردی زندگی کرده که آن مرد به هر دلیل چندین سال قبل آلوده شده، چطور می‌توان گفت که رابطه نامشروع داشته است. بنابراین در تفسیر این موضوع هم بدجنسی شد.

وی اضافه کرد: ما مردم را تحت نظر داریم، علی رغم تلخی این ماجرا یک پیام مثبت هم داشت و آن این بود که اچ آی وی مهم است. سال‌ها پیش ۲۵۰ اچ آی وی مثبت در این کشور داشتیم که بنده کمیته کشوری مبارزه با ایدز را راه انداختم. آن روز به ما حمله کردند که ۲۵۰ مرد اچ آی وی مثبت اینقدر بلوا می‌خواهد؟. گفتم این نوک کوه یخ است و اگر بی‌توجهی کنید غرق می‌شوید. خوشبختانه امروز حقانیت آن حرف ۳۰ سال قبل مشخص شد که ما باید به این موضوع بپردازیم. ما باید متناسب با فرهنگ و اقلیم و اعتقادات‌مان اطلاع رسانی کنیم و به مردم آموزش دهیم و همه از جمله رسانه‌ها باید به ما کمک کنند تا دامان مردم بیشتری را به دلیل ناآگاهی نگیرد.

نمکی تاکید کرد: عدد و رقم ما در زمینه این بیماری بسیار کمتر از چیزی است که اعلام می‌شود. باید به آموزش‌ها توجه کرده و بیشتر تلاش کنیم.

وزیر بهداشت در زمینه حمایت‌های روانی از مردم لردگان گفت: پیش از آن که این ایام پر التهاب آغاز شود، تیم‌های روانشناسی و روانپزشکی بالینی که پیش از این مرتبط با این موضوع هم کار کرده بودند، در قالب ۱۶ تیم به منطقه اعزام کردیم. همچنین مراکز جامع سلامت را برای مردم منطقه دایر کرده و خوشبختانه تاکنون با همکاری خوب مردم مواجه بوده‌ایم. از روز گذشته نیز انجام تست‌های تکمیلی مرتبط با اچ آی وی آغاز شده است و علاوه بر حمایت روانی، درمانی و دارویی، حمایت‌های دیگری هم از مردم به عمل آورده‌ایم. البته نمی‌توان از نقش حمایتگر بهزیستی در این میان غافل بود.

وی ماجرای لردگان را به عنوان یک حرکت‌ مهم برای آغاز مشارکت‌های بین بخشی عنوان کرد و افزود: مشکلات ایجاد شده در بیماری ایدز، تنها متوجه نظام سلامت نیست، بلکه مشکل ناشی از فرآیند  مدیریت اجتماعی یک کشور است. مگر ما در تصادفات جاده ای چقدر مقصریم یا نقش وزارت بهداشت در خشونت های اجتماعی و بروز حادثه برای افراد چه میزان است؟. اما اگر یک لحظه از خدمت رسانی غافل شویم، بزرگترین لطمه‌ها به سلامت مردم وارد می‌شود.

نمکی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در زمینه آموزش‌های لازم برای شناخت بیماری اچ آی وی موثر است، البته باید توجه کرد که ما در این بین جزء کوچکی از یک کل هستیم و باید پذیرفت که معضلی به نام اچ ای وی در این مملکت وجود دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات دشمن برای زیر سوال بردن خدمات به ویژه در نظام سلامت اظهار کرد: شاهد بودید که هفته گذشته نامه ای از قول من جعل شد که با پیگیری های انجام شده متوجه شدیم که اولین محل انتشار آن در خارج از کشور بوده است. توجه کنید که در این موضوع دیگر تنها وزیر مطرح نیست. من خاک پای این ملت هستم، اما عده ای همواره به دنبال تخریب دستاوردهای جمهوری اسلامی هستند. عده‌ای مباحثی مبنی بر ورود سرنگ وارداتی آلوده به کشور را مطرح می‌کنند. بنده صراحتا اعلام میکنم که آلودگی از طریق سرنگ وارداتی وجود ندارد و طرح این مباحث توطئه‌ای بیش نیست.

وی درباره مهم‌ترین بیماری‌های واگیری که وزارت بهداشت را نگران می‌کند گفت: وزارت بهداشت برای بیماری‌های بومی در کشور برنامه دارد. یک روز بیماری مالاریا در کشور یکی از موارد تهدید کننده سلامت محسوب می‌شد که شیوع بالایی داشت، اما اکنون در حال اخذ گواهینامه ریشه کنی مالاریا هستیم و هیچ کیس جدیدی در زمینه بروز مالاریا در افراد بومی کشور مشاهده نکرده‌ایم. همچنین در زمینه بیماری فلج اطفال نیز به ریشه کنی این بیماری رسیده‌ایم و تنها یک مورد جدید این بیماری گزارش شد که آن هم از کشور افغانستان آمده بود. بنابراین ما برای بیماری های بومی کشور برنامه داریم.

نمکی ادامه داد: حال برای کنترل بیماری‌هایی مانند تب کریمه کنگو و برخی بیماری‌های نوپدید که ممکن است به ویژه از کشورهای شرقی به ما سرایت کنند، یکی از اقدامات مهم  ما مذاکره با کشورهای منطقه است تا بتوانیم یک برنامه مشترک در این حوزه ها داشته باشیم. متاسفانه برخی از این کشورها هم دچار ناامنی هستند و هم با مشکل سوءمدیریت مواجهند؛ به طوریکه از نظر اقتصادی منابعی برای پیشگیری از این بیماری‌ها قرار نمی‌دهند. در حال حاضر هم چنین بحث هایی وجود دارد و اگر واقعاً بخواهیم به سلامت شهروندان توجه کنیم باید این موضوعات را مورد توجه قرار دهیم.

وزیر بهداشت تولید واکسن‌های جدیدی مانند پنوموکوک و روتاویروس اظهار کرد: باید توجه کرد که ایران در منطقه یکی از قدیمی‌ترین واکسن سازها بوده است و حدود یک قرن پیش ما با دو موسسه پاستور و رازی واکسن سازی می‌کردیم و به جز ما واکسن سازی در منطقه وجود نداشت.

وی افزود: در حال حاضر هم با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌ایم در ساخت واکسن دریچه تازه ای را باز کنیم، به طوری که شرکت های دانش بنیان در زمینه ساخت واکسن ها اعم از دامی و انسانی به شدت ورود کرده اند. در عین حال قرار است دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس به پروتکل واکسیناسیون کشوری اضافه شوند که ساخت این دو واکسن را در داخل کشور با کمک هندی‌ها و و کوبایی‌ها پیش می‌بریم و امیدواریم از سال آینده بتوانیم دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس ساخت داخل را با هزینه بسیار کم در کشور داشته باشیم.

نمکی اضافه کرد: در زمینه واکسن HPV که برای سرطان‌های دهانه رحم و برخی از سرطان های دیگر که ناشی از این ویروس هستند، نقش ایفا می‌کند، خوشبختانه یک شرکت دانش بنیان اقدام کرده و قرار شد که کار را در یکی از استان‌ها این واکسن را به صورت پایلوت آغاز کنیم و بعد از ارائه نتایج و تایید کمیته کشوری، واکسیناسیون آن را کشوری کنیم.

وزیر بهداشت در خصوص ایجاد کانال واردات دارو و سایر کالاهای ضروری سلامت محور از طریق سازمان جهانی بهداشت گفت: ما همه تلاش‌مان را می‌کنیم، اما بدانید که کمپانی‌های بزرگ دنیا تابع قواعد دولت یا سازمان های جهانی نیستند، بلکه تابع تجارت‌شان بوده و حاضر نیستند که تجارت شان تحت هیچ شرایطی مختل شود. البته ما به فعال سازی دیپلماسی امیدواریم و تاکنون هم از بخشی از این مسیرها استفاده کرده‌ایم. اما اینکه همه امیدمان را به این ببندیم که بعد از این‌اجلاس می‌توان از این اهرم‌ استفاده کنیم، درست نیست. امیدواریم بتوانیم از این اجلاس برای فشار بر برخی از قدرت های بزرگ برای شکستن حلقه تحریم بهره بریم، اما اگر نتوانیم‌ هم از این اهرم استفاده کنیم، باز هم‌ ناامید نمی شویم و راه را برای تامین کالاهای اساسی مردم باز می‌کنیم، همانطور که در شرایط جنگ این اقدام را انجام دادیم.

وی اظهار کرد: علی رغم ادعای کاذب آمریکایی ها، دارو و تجهیزات پزشکی تحریم است و ما طی اجلاس مدارک و مستندات مظلومیت مردم کشور را اعلام می‌کنیم تا به گوش جهانیان برسد. البته برای گشودن راه‌های دیپلماتیک نیز جهت واردات دارو و تجهیزات تلاش خواهیم کرد.

نمکی درباره وضعیت دارویی بیماران خاص نیز گفت: تا این لحظه اجازه ندادیم که هیچ بیماری در زمینه داروهای خاص دچار مشکل شود. گرچه ما به عنوان مدیران نظام سلامت سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنیم، اما اجازه نمی‌دهیم بیماران فشاری را تحمل کنند. در این زمینه اولا بر تولید داخلی تکیه کرده‌ایم. به عنوان مثال در حال حاضر داروهای بیماران تالاسمی را در داخل کشور می‌سازیم. از سوی دیگر داروهای وارداتی را هم با مکانیزم‌های مختلف وارد می‌کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اما موضوع این است که از آنجایی که دارو را از مسیرهای غیرمعمول می‌آوریم، قیمت تمام شده برایمان بسیار گران‌تر می‌شود. در عین حال گاهی اوقات مجبوریم به دلیل فشاری که از سوی آمریکایی ها وجود دارد، دارو را مستقیما از کمپانی تولیدکننده نخریم. حال خطری که ممکن است این کار داشته باشد این است که در مواقعی استانداردهای دارو رعایت نشده باشد و یا جعلی باشد. البته پیش از ورود هر دارویی به بازار ما آن را تست می‌کنیم، اما اگر دل بسته باشیم به اینکه دارویی وارد کشور شده و در زمان توزیع متوجه شویم که دارو مشکل دارد مجبوریم آن را ریجکت و معدوم کنیم که همین موضوع  باعث مشکلاتی در بازار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: البته خوشبختانه طی چند ماه اخیر با مشکلات اینچنینی مواجه نشدیم، اما احتمال بروز این چالش وجود دارد. تا این لحظه خوشبختانه با همکاری همه دستگاه‌ها در زمینه داروهای اساسی کمبود قابل توجهی در بازار نداریم.

نمکی در زمینه وضعیت همکاری وزارت بهداشت ایران با سازمان بهداشت جهانی نیز گفت: ما کشوری نیستیم که دنیا بتواند ما را نادیده بگیرد. ما یکی از موفق ترین کشورهای منطقه در حوزه دستاوردهای بهداشتی هستیم. حدود ۲۹ سال قبل که معاون بهداشتی بودم، در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه اول شدیم. حال این کشور را نمی‌توان فراموش کرد و آن‌ها باید به دنبال این‌ باشند که کشور ما را در ویترین‌شان پررنگ کنند.

وزیر بهداشت افزود: در عین حال اگر عزت و کرامت کشور را در مراودات بین‌المللی حفظ کنیم، هیچ گاه ضرر نمی‌کنیم. اگر همه ارتباطات بین المللی ما مبتنی بر حفظ کرامت مردم باشد، هیچ کشوری از مراودات بین المللی با ما ضرر نمی‌کند. اخیرا که بسیج ملی فشار خون را اجرا کردیم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت رسما به مقام معظم رهبری تبریک گفتند که دستاوردهای شما در حوزه سلامت ستودنی است. در شرایطی که آمریکایی ها می‌خواستند به شدت ما را در دنیا منزوی جلوه دهند، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت به مقام معظم رهبری پیام تبریک فرستادند. روابط بین المللی را باید با حفظ عزت ملی حفظ کرد.

وی تصریح کرد: ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی علاوه بر بحث بیماری های غیرواگیر درباره بیماری های واگیری چون اچ ای وی نیز صحبت خواهد شد، گفت: علاوه بر این در زمینه توریسم سلامت که تجربیاتی مانند تدوین آیین نامه مشترک با سازمان میراث فرهنگی داشتیم، این تجربیات را در حاشیه نشست عرضه خواهیم کرد. کشورهای منطقه ما بویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس نیازمند مراکزی هستند که بتوانند خدمات را ارزان و باکیفیت دریافت کنند و ما یکی از بهترین عرصه‌ها برای ارائه خدمت در این حوزه هستیم.

نمکی درباره اقدامات این وزارتخانه برای زائران اربعین نیز گفت: در این حوزه اقدامات‌مان را از چند ماه قبل آغاز کردیم. بنده اطلاعات و گزارش‌های اتفاقات اربعین را به لحظه دارم. متاسفانه دو مورد فوتی داشتیم که یکی به دلیل پرت شدن از ارتفاع و یکی هم به دلیل ایست قلبی بوده است و مصدومین هم که به دلیل تصادفات داشتیم.

وزیر بهداشت گفت: اکیپ‌هایی را برای پایش مواد غذایی و سلامت آب قرار داده‌ایم. حدود ۱۱۰۰ دستگاه آمبولانس مستقر کردیم و هفت اتوبوس آمبولانس در کشور عراق مستقر کردیم. در هر ایستگاه مرزی ما بیمارستان‌های مرزی مجهز و در هر مرز سه بالگرد مستقر شده‌اند که طی روزهای اخیر ارائه خدمت کردند. کاملا آماده‌ایم و کوچکترین نقصانی هم نداریم.

وی در خصوص وضعیت صادرات دارو و ایجاد زمینه‌های بیشتر در این حوزه طی اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی گفت: قطعا در این زمینه به ویژه در مذاکرات دو جانبه بنده صحبت خواهد کرد. در حال حاضر داروهایمان بویژه داروهای بیولوژیک به کشورهای مختلف صادر می‌شود، اما رقبای بین‌المللی زیادی داریم و به راحتی نمی‌گذارند با قیمت یک‌پنجم که بسیار پایین‌تر از قیمت برندهاست، در بازار جهانی حضور یابیم. در عین حال از جنبه‌های سیاسی و دیپلماتیک هم خیلی دوست ندارند که ما در بازار دنیا حضور پیدا کنیم. بنابراین کار بازاریابی برای صادرات دارو بسیار سخت است، اما ما در این زمینه اقداماتی را انجام خواهیم داد.

نمکی درباره برداشتن سقف بیمه در حوزه بیمه سلامت اظهار کرد: در این زمینه طبق بررسی‌هایمان با برداشتن سقف بیمه سلامت در مراکز درمانی که با رعایت یکسری گایدلاین‌ها و صرفه‌جویی‌ها و عدم ولنگاری مصادف شده است، خوشبختانه ۵۵ درصد از دانشگاه‌های علوم پزشکی با رعایت این سقف مشکلی در ارائه خدمت پیدا نکرده‌اند. حدود ۳۰ درصد از این دانشگاه‌ها مساوی هستند  و حدود ۱۵ درصد از دانشگاه‌ها از سقف رد می‌شوند. بر همین اساس معتقدیم اگر راهنماهای بالینی اجرا شود، سیستم ارجاع عملیاتی شده و پرونده الکترونیک سلامت اجرا شود، ۲۰ تا ۲۵ درصد از هزینه‌های نظام سلامت کاهش می‌یابد و با اینکه برخی هزینه‌ها به دلیل تحریم‌ها به ما تحمیل می‌شود و به عنوان مثال قیمت تمام شده دارو نسبت به شش ماهه سال قبل، به‌ویژه در حوزه داروهای وارداتی فشار بیشتری به ما می‌آورد، اما امسال چالشی به نام رد شدن از سقف نخواهیم داشت.

وزیر بهداشت در خصوص محاسبه برخی تخت‌های بیمارستان‌های دولتی با تعرفه خصوصی برای گردشگران سلامت گفت: ما به دانشگاه‌هایی که امکان جذب توریسم سلامت را دارند به‌ویژه در بیمارستان‌های مرزی، اجازه دادیم که ۱۰ درصد از تخت‌هایشان را VIP کنند. البته به شرط اینکه هیچ داوطلب محلی برای این تخت‌های خالی نداشته باشند. باید این موضوع را تضمین کنند که اگر مردم خودمان نیازمند تخت خالی بودند، تخت را در اختیار مردم خودمان به صورت بیمه‌ای قرار دهند. ضمن اینکه دو نرخی بودن و یک بام و دو هوا برای شهروندان کشورمان را در هیچ‌کجا توصیه نکرده و نمی‌کنیم.

وی درباره صادرات دارو به عراق و افغانستان که پیش از این اعلام شده بود مسیر صادرات دارو به این کشورها بسته شده است افزود: چندی پیش سفری به کشور عراق داشتیم و یکی از بحث‌های جدی‌مان در آنجا موضوع صادرات دارو بود. یکی از ترمزهایی که بر سر راه ما قرار داشت این بود که آنها دنبال برخی استانداردهای بین‌المللی بودند که عده‌ای برایشان ایجاد کرده بودند تا برندهای خارجی را با چند برابر قیمت به عراق وارد کنند، اما خوشبختانه در یک نشست مفصل وزیر بهداشت عراق را متقاعد کردم که ما استانداردهای خوبی داریم و روند مراوده صادرات دارویی ما به عراق هموار شد. در کشور افغانستان هم در حال رایزنی هستیم. باید توجه کرد که صادرات دارو فقط بیزنس نیست، بلکه جنبه‌های بسیار ظریفی دارد که اگر آن‌ها را نبینیم دچار مشکل می‌شویم، اما خوشبختانه با اشرافی که به این ابعاد داریم، راهنمایی کرده تا بتوانیم این حلقه را بشکنیم.

نمکی در خصوص تعرفه‌های پزشکی اظهار کرد: هر کشوری متناسب با بضاعت‌های خود تعرفه تعیین می‌کند. به عنوان مثال یکی از شاگردان من در امارات برای یک ویزیت ۲۵۰ درهم دریافت می‌کند. من چطور می‌توانم این کار را در ایران انجام دهم؟. در زمینه تعرفه‌ها در کشور متناسب با مقتضیات اقتصادی کشور باید برخی موارد را ترمیم کنیم. در عین حال گلایه جامعه پزشکی بیش از تعرفه از بی‌احترامی است. متاسفانه از صدا و سیما گرفته تا مجلس داریم این جامعه خدمت‌گذار را به شدت مورد بی‌مهری و بی‌احترامی قرار می‌دهیم و این موضوع است که جامعه پزشکی را کلافه کرده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: باید توجه کرد که پول همیشه عزت نمی‌دهد. میلیاردها تومان پول جای ارزنی احترام را نمی‌گیرد. واقعا تقاضا می‌کنم که بیش از این به جامعه پزشکی کشور بی‌مهری نکنیم. داریم این سرمایه اجتماعی را از دست می‌دهیم. بارها گفته‌ام اگر این موضوع استمرار یابد، نه برای حمایت از پزشکان، بلکه برای حمایت از سرمایه اجتماعی که جنگ را اداره کرد، اقدام می‌کنم. پزشکی جنگ ما در دنیا بی‌نظری بود. هرچند که در همکاران‌مان متخلف و یا فراریِ مالیاتی هم داریم. کمااینکه در بسیاری از حِرَف ممکن است متخلف وجود داشته باشد

وی درباره انتشار برخی آمارها مبنی بر رتبه نهم ایران در زمینه مصرف الکل نیز گفت: آنچه که به عنوان مسمومیت با الکل و موارد مصرفی که به کلینیک‌ها و بیمارستان‌های ما مراجعه می‌شود، ثبت و گزارش می‌شود. منتها این آمار درست نبود و ما به جد آن را تکذیب کردیم. در عین حال آمار دقیق مصرف الکل را در کشور در اختیار نداریم. زیرا بسیار کار پیچیده‌ای است. رتبه نهم مصرف الکل قطعا کذب بود.

نمکی در خصوص بودجه وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۹ گفت: همواره معتقدم نه فقط در نظام سلامت، بلکه در کل کشور مشکل منابع‌مان کمتر از مشکل مدیریت منابع است. در وزارت بهداشت امسال سخت‌ترین ایام بودجه‌ای را مدیریت کردم و دوره ماه‌عسل در وزارت بهداشت مدت‌هاست که سپری شده است و بنده ایام تلخ و سختش را مدیریت می‌کنم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در زمینه بودجه سال ۱۳۹۹ دو اتفاق دارد می‌افتد؛ یک مدیریت منابع و ردیف‌های مبتنی بر درآمدهای سال آتی است که ما درآمدها را به شدت تنزل یافته می‌بینیم و دوم تحول در زمینه ساختار بودجه‌ریزی کشور در حال اتفاق است که تحولی است که باید مدیریت شود که البته مدیریت آن ابزار خاص خود را می‌خواهد و برای این اقدام بنده نیازمند تحولی در بدنه و ساختار اندیشه مدیران بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی وزارتخانه خواهم بود. در این زمینه نشستی را هم با همکاران‌مان در سازمان برنامه و بودجه خواهیم داشت. مدیران کشور باید در این وضعیت جنگ اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی این کشتی را از طوفان به سلامت عبور دهند تا کمترین عارضه برای مردم این کشور ایجاد شود.

وی در خصوص اینکه آیا کشورهای امارات، عربستان و بحرین هم در اجلاس وزاری بهداشت حضور دارند یا خیر، گفت: تا این لحظه فقط امارات برای حضور در اجلاس اعلام آمادگی کرده است، ‌اما عربستان و بحرین هنوز اعلام آمادگی نکرده‌اند. البته امیدوارم به منطق حضور در اجلاس دوستانه ما برگردند و شاید همین دیپلماسی سلامت راهی باشد برای گشایش باب‌های دیگری از مراودات ما با همسایگانی که قطعا به جز دوستی به چیز دیگری در قبال آنها فکر نمی‌کنیم.

نمکی گفت: یکی از محورهای بحث اجلاس، دارو است و محورهای فرعی مانند مقاومت داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها و مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک نیز به عنوان چالش بسیار مهم در حوزه بین‌المللی نظام سلامت مطرح خواهد شد. از همه مهم‌تر بحث تهیه آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای جمعیت‌های هدف نیز مورد بحث قرار می‌گیرد.

وزیر بهداشت درباره مهم‌ترین بیماری‌های واگیرداری که چالش وزارت بهداشت است و در این اجلاس مورد بحث قرار می‌گیرد گفت: در این نشست منطقه‌ای بحث می‌کنیم که چگونه بیماری‌های شایع را هم در درون مرزها و هم در زمان نقل و انتقالات بین‌المللی کنترل کنیم. دو بیماری واگیر دار در بین کشورهای منطقه داریم؛ یکی کشورهای واگیرداری که مخزن اصلی آن در انسان است و یکی هم بیماری‌های واگیردار مشترک میان انسان و دام.

وی در پایان اضافه کرد: ما در بین خودمان با کشور افغانستان، پاکستان و عراق یکسری بیماری‌های مشترک بین انسان و دام داریم که مدیریتش برایمان بسیار مهم است. همچنین یکسری بیماری‌ها در درون هر یک از این کشورها داریم. انتقال تجارب بین این کشورها می‌تواند در مدیریت بیماری‌های واگیردار نقش داشته باشد. در عین حال افتخاری را اخیرا کسب کردیم و توانستیم گواهی حذف سرخک را در کشور دریافت کنیم. عمان نیز این گواهی را دریافت کرده است، اما باید توجه کرد که جمعیت عمان بسیار کمتر از ایران است و کنترل یک بیماری واگیردار در یک کشور ۸۰ میلیونی با گستره وسیع، بسیار دشوار است. ضمن اینکه ما صدها هزار مهاجر داریم که این گواهی آنها را هم شامل می‌شود. باید توجه کرد که در آمریکا و اروپا در سال میلادی اخیر حدود ۹۰ هزار مورد مرگ ناشی از سرخک داشتیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه نشست خبری وزیر بهداشت از لوگوی شصت‌وششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی با نشان گل لوتوس "نیلوفر آبی" که نشان‌دهنده صلح است و پرنده هما که نشان‌دهنده سعادت است،‌ رونمایی شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه