هر سال ۱۰۰ هزار ابتلا به سرطان‌ جدید در کشور مشاهده می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا قوام نصیری در خصوص بحث سرطان در کشور گفت: سرطان در تمام کشورهای پیشرفته صنعتی مانند آمریکا و کانادا و همچنین کشورهای درحال توسعه مانند ایران در حال افزایش است، هر سال ۱۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به انواع سرطان‌ها در کشور مشاهده می‌شود که ۵۰ درصد آن‌ها سبب مرگ بیمار می‌شود.

 رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران ادامه داد: در شیوع سرطان عوامل مختلفی دخالت دارد، عامل اصلی این بیماری هنوز ناشناخته است، ولی بیشترین دلایل آن زندگی شهری و فعالیت خانم‌ها در خارج از منزل است که باعث می‌شود ایجاد ناراحتی‌های عصبی در بین زنان افزایش یابد و در نهایت استرس بیشتری ایجاد شود؛ بنابراین استرس در رأس عوامل سرطان‌زا است و باعث می‌شود سیستم ایمنی افراد مختل شود.

وی افزود: این رقم بسیار زیاد است و درمان‌های گران‌قیمتی هم برای درمان آن اعمال می‌شود، در بسیاری از موارد نتیجه درمان سرطان صد در صد نیست و در حال حاضر بعد از بیماری‌های قلب و عروق دومین عامل مرگ‌ و میر در کشور به شمار می‌آید، سرطان و روش‌های درمانی باید جایگاه ویژه‌ای داشته باشد، تشخیص زودهنگام و پیشگیری از سرطان می‌تواند در کاهش آن نقش تأثیرگذاری داشته باشد.

قوام نصیری با اشاره به عوامل محیطی سرطان گفت: تلاش برای کاهش استرس، کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و رفع عادات شخصی مانند مصرف دخانیات خصوصاً سیگار می‌تواند نقش مهمی در کاهش انواع سرطان داشته باشد.

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران با تأکید بر تسویه بهتر بنزین و پالایش آن گفت: سربی که در دود اگزوز وجود دارد، توسط دستگاه تنفس جذب خون می‌شود و می‌تواند در مغز استخوان اثر بگذارد و در برخی از موارد ایجاد سرطان خون در کودکان به همین دلیل است.

وی به بحث تغذیه و اهمیت آن در کاهش سرطان اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر تغذیه نامناسب نقش مهمی در ابتلا به سرطان‌ها در کشور ایفا کرده است و بسیاری از سرطان‌های دستگاه گوارش فوقانی مثل مری و معده و در برخی از موارد سرطان روده بزرگ به دلیل مصرف برخی از مواد غذایی و سبک تغذیه نادرست است.

قوام نصیری تأکید کرد: سمیناری در خصوص اورژانس آنکولوژی یا فوریت‌های بیماران مبتلا به سرطان برگزار شد تا پزشکان به تبادل تجارب خود بر اساس علم روز دنیا بپردازند، اورژانس‌های انکولوژی بسیار کم رخ می‌دهد، اما این حالات وقتی به وجود می‌آید حیات مریض را تهدید می‌کند و یا عوارض دائمی برای بیمار به وجود بیاورد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران در پایان اضافه کرد: روش‌های درمان سرطان نسبت به سال‌های گذشته تغییر چشمگیری داشته است، با این‌ وجود برخی سرطان‌ها نیز تغییر ساختاری پیداکرده‌اند به‌طور مثال مرکز سرطان می‌تواند در ارگانی باشد و انتشار آن در قسمت دیگر بدن مثل استخوان‌های ستون فقرات باشد. مثل سرطان سینه که می‌تواند در مهره‌ها انتشار و سبب شکستگی مهره شود و بر نخاع فشار بیاورد، بحث اورژانس انکولوژی درواقع رفع این فشار‌ها و تکنیک‌هایی برای کاهش اثرات این عوارض است.

پایان پیام/

مطالب مشابه