استاندارد مصرف روزانه نمک ۵ گرم است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین عزیزی با اشاره به اینکه براساس آمار، میزان سرانه مصرفی نمک در ایران به ۱۲ تا ۱۵ گرم هم می رسید، اظهار کرد: در حال حاضر به استناد آمار و ارقام این میزان به  ۸ تا ۱۰ گرم رسیده است، اگرچه هنوز به نقطه مطلوب "حداکثر ۵ گرم" نرسیده ایم، اما میزان مصرف به نسبت گذشته بهبود یافته است، در حال حاضر مردم ایران ۲ برابر میزان توصیه شده نمک مصرف می کنند که باید اقدماتی در جهت کاهش مصرف انجام شود.

وی افزود: یکی از اقدامات مهم در راستای کاهش مصرف نمک فرهنگ سازی است، مردم باید به مصرف غذاهای کم نمک عادت کنند، توصیه مهم متخصصان در مورد نمک، مربوط به نمک سفره است که به صورت مستقیم به غذا اضافه می شودکه نیازمند فرهنگ سازی برای حذف نمکدان از سفره است. بانوان نیز هنگام طبخ غذا باید میزان نمک را تنظیم کنند که در مجموع بتوانیم به شرایط استاندارد برسیم.

به گزارش مهر مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در پایان اضافه کرد: بخش دوم اقدامات لازم برای کاهش نمک مصرفی به صنعت بازمی گردد، در برخی از صنایع مانند نان های صنعتی میزان نمک بیش از ۵۰ درصد، در مورد پنیر ۲۵ درصد و در مورد دوغ ۲۰ درصد کاهش یافته است، اما کاهش بیش از این ممکن است با عکس العمل منفی مصرف کننده ها همراه باشد و صنایع آسیب ببینند.

پایان پیام/

مطالب مشابه