ارز ۴۲۰۰ تومانی از حوزه دارو حذف شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد حسین قربانی با اشاره به صحبت‌های اخیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه صنعت داروسازی به رانت آغشته است و هیچ سرمایه‌گذار خارجی در کشوری که صنعت داورسازی آن آغشته به رانت است، سرمایه گذاری نمی‌کند، گفت: دو نرخی بودن ارز در حوزه دارو، مواد اولیه و تجهیزات پزشکی و اختصاص ارز‌های 4200 تومانی، خود به خود در این حوزه رانت ایجاد می‌کند.

وی افزود: بنده معتقد برای حذف رانت از حوزه دارو باید ارز دو نرخی را حذف و یارانه دارو را از طریق بیمه‌ها به دست مردم برسانیم. این روش مزیت‌های بسیار زیادی دارد از جمله حذف رانت، نظارت بر توزیع یارانه و منابع مالی، در این صورت واردت کنندگان دارو در چهارچوب قانون عمل خواهند کرد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات دارو موارد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی با حاشیه‌های بسیار زیادی همراه است، یکی از راه‌های برون رفت از رانت حوزه دارو حذف ارز‌های دو نرخی و پرداخت یارانه‌های حوزه دارو از طریق بیمه‌ها به مردم است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت قربانی در پایان با اشاره به معضل برندسازی در صنعت داروسازی کشور گفت: بسیاری از افراد در داروهای برند سرمایه گذاری کرده و با چندین برابر قیمت وارد کشور می‌کنند، در حالی که با برندسازی و سرمایه‌گذاری در صنعت داروسازی می‌توانیم در حوزه رقابتی ورود کنیم چرا که تولید داورهای مورد نیاز کشور از مزیت‌های ما است، از طرفی دولت هم باید بر بنگاه‌داری در صنعت دارو نظارت کند و فعالیت‌های اقتصادی را به بخش خصوصی واگذار کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه