فقط ۳ درصد بودجه به درمان اختلالات روانی اختصاص می‌یابد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد نوربالا در همایش سلامت روان با اشاره به رشد اختلالات روانی در جهان از سال ۱۹۹۰ تاکنون، گفت: یکی از موضوعات حائز اهمیت سخن گفتن در خصوص سلامت روانی جامعه بدون پرده‌پوشی است و باید این مقوله به عنوان یک اولویت توسعه در کشور مورد هدفمان قرار گیرد.

مشاور وزیر در امور سلامت روان ادامه داد: سالانه ۸۰۰ هزار نفر در بازه سنی ۱۵ تا ۲۵ سال اقدام به خودکشی می‌کنند، بنابراین باید به مشکلاتی که منجر به این اتفاق می‌شود توجه ویژه داشت، از ۱۲ عاملی که سلامت مردم را متوجه خطراتی می‌کند، ۶ مورد مربوط به آسیب‌های سلامت روان است که در این میان، اختلالات افسردگی در بالاترین رتبه قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در حوزه سلامت روان در سال ۹۳ گفت: ۲۳/۸ درصد افراد در سال ۹۳ مورد خشونت خانگی قرار گرفته، ۴۸/۲۴ درصد مورد خشونت کلامی، ۲/۳۲ درصد خشونت بی‌عارضه، ۸/۰۷ درصد خشونت خارج از خانه تجربه کرده‌اند. در این میان شهر تهران نیز سهمی ۳۹/۶ درصدی از تجربه اختلالات روانی دارد.

نوربالا فراز و فرودهای اقتصادی، اجتماعی را بر سلامت روان جامعه مؤثر دانست و افزود: غم و اندوه بیشترین تأثیر را بر سلامت مردم دارد باید به گونه‌ای سیاست‌گذاری کنیم تا سرور به خانه‌ مردم تزریق شود. این موضوع باید با توجه به سیاست‌های ابلاغ شده از سوی رهبری به ارتقا کیفیت سلامت روانی جامعه منجر شود. ترویج سبک زندگی ایرانی - اسلامی در این راستا گام بزرگی است.

مشاور وزیر در امور سلامت روان تصریح کرد: نگرانی به عنوان یکی از آیتم‌های زیر مجموعه تشکیل دهنده اختلال روانی سهم بسیار زیادی در وقوع مشکلات سلامت روان دارد، طی مطالعات صورت گرفته در سال ۹۵ در شهر تهران، از ۲۰ مورد‍ِ تشکیل دهنده تنش‌های روانی در جامعه، هفت مورد آن به مبحث نگرانی اختصاص یافته است.

وی اظهار کرد: این یعنی حتی پیش از وقوع حادثه یا مشکل نگرانی از آن به سراغ افراد می‌آید. در این مطالعه دریافتیم ۸۲/۷ درصد مردم تهران حداقل یک تجربه تحمل فشار روانی داشته‌اند که سهم خانم‌ها و افراد مجرد در این میان بیش از سایرین است، سهم فشار روانی اقتصادی ۴۵/۶ درصد و فشار روانی ناشی از حوزه سلامت ۲۸/۸ درصد بوده است.

به گزارش فارس نوربالا در پایان اضافه کرد: ۱۴ درصد بار کل هزینه سلامت مربوط به اختلالات روانی است، اما متأسفانه تنها ۳ درصد بودجه به درمان این بیماری‌ها اختصاص می‌یابد. باید توجه داشت که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی هر یک دلار هزینه در حوزه سلامت روان منجر به صرفه جویی چهار دلاری می‌شود، نباید برای وقایع اجتماعی همچون انتخابات، سلامت روان مردم را به خطر انداخته و یأس‌پراکنی کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه