رغبت بیمه‌های تکمیلی به سمت بیمارستان‌های خصوصی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد آقاجانی با بیان اینکه اداره بیمارستان‌ها اصولا باید مستقل باشد، اظهار کرد:‌ بیمارستان یک سازمان مستقل با گردش مالی، منابع مالی، انسانی و فیزیکی مستقل بوده و بنابراین مدیریت آن باید برای تصمیم‌گیری همه منابع خود صاحب اختیار باشد.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: مدیریت بیمارستان باید جهت ارتقای کیفیت و بهره‌وری برای حال و آینده برنامه‌ریزی کند، کیفیت خدمات، ایمنی و رضایت بیمار، مدیریت مالی و مدیریت درآمد و هزینه جزو مسائلی است که باید توسط خود بیمارستان و با استقلال عمل شود، ولی این مسائل هنوز در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور محقق نشده است.

وی افزود: یکی از اقدامات اساسی برای بهبود وضعیت بیمارستان‌های دولتی وزارت بهداشت استقلال در اداره بیمارستان‌ها است، مدیریت بیمارستان‌باید مستقل اما در چاچوب سیاست‌های دانشگاه و وزارت بهداشت باشد.

آقاجانی با اشاره به مباحث مطرح شده در رابطه با پذیرش بیماران بیمه‌های تکمیلی در بخشی از بیمارستان‌های دولتی گفت: به استناد مصوبه سال 96 هیات وزیران، 10 درصد از ظرفیت تخت‌های بیمارستان‌های دولتی، به عنوان بخش خاص، با تعرفه متفاوت و از طریق بیمه‌های تکمیلی قابل استفاده است، بنابراین این ظرفیت از سوی هیات وزیران پیش‌بینی شده و به صورت قانونی قابل اجراست.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به موانع و فراهم نبودن ساز و کارهای اجرای این قانون تصریح کرد:‌ اولین مانع اجرای این طرح عدم همکاری بیمه‌های تکمیلی و رغبت پایین آن‌ها برای همکاری با بیمارستان‌های دولتی است.

وی اظهار کرد: رغبت و تمایل بیشتر بیمه‌های تکمیلی به سمت و سوی بیمارستان‌های خصوصی است، این در حالیست که بیمه‌های تکمیلی اصلی‌ترین مشتری خرید خدمات درمانی هستند و اگر به بیمارستان‌های دولتی رو آورده و این خدمات را خریداری کنند، زمینه و بستر مناسب سرمایه‌گذاری برای  تعریف خدمات خاص در بیمارستان‌های دولتی فراهم می‌شود. این مساله می‌تواند ضمن تامین رضایت بیماران بیمه‌های تکمیلی، به تسریع و تقویت این چرخه، کاهش هزینه‌های پرداختی و بیمه‌های تکمیلی و بیماران کمک کند.

آقاجانی تصریح کرد: اشکال اساسی، عدم اقبال بیمه‌های تکمیلی درمانی است، گفت: دلیل این عدم رغبت را باید سندیکای بیمه‌های تجاری و بیمه مرکزی بررسی کنند؛ چراکه بی‌تردید، برجسته‌ترین خدمات پزشکی تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستان‌های دانشگاهی ارایه می‌شود، البته بیمارستان‌های خصوصی از نظر هتلینگ شرایط بهتری دارند، اما پیشرفته‌ترین خدمات تخصصی، فوق تخصصی و دشوارترین خدمات در مراکز پیشرفته دانشگاهی ارایه می‌شود. بنابراین در صورت اقبال بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های دولتی، منابع مالی برای سرمایه گذاری بیشتر و ایجاد شرایط هتلینگ در خور سلیقه بیماران بیمه تکمیلی، نیز تامین می‌شود.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در صورت تحقق این مساله، در حین اینکه 90 درصد تخت‌ها به عامه مردم خدمت رسانی می‌کنند، 10 درصد نیز به بیمه‌های تکمیلی ارایه خدمت می‌کنند. با این حال متاسفانه هنوز این چرخه برقرار نشده و بیمه‌های تکمیلی همچنان از بیمارستان‌های خصوصی خرید خدمت کرده و بیمارستان‌های دانشگاهی از این منابع بیمه محرومند.

وی با اشاره به وضعیت اجرای طرح "توریسم درمانی" در بیمارستان‌های دانشگاهی، اظهار کرد: ‌رونق توریسم درمانی به شرکت‌های نقل و انتقال بیمار وابسته است که این شرکت‌ها نیز بیشتر با بیمارستان‌های خصوصی ارتباط می‌گیرند.

به گزارش ایسنا آقاجانی در پایان اضافه کرد: بسیاری از بیمارستان‌های دولتی کشور امکانات هتلینگ را برای جذب توریسم سلامت  فراهم کرده‌اند، بخش‌های IPD یعنی بخش پذیرش بیماران بین‌الملل در بیمارستان‌های دانشگاهی و خصوصی استانداردسازی شده، ولی این فعالیت‌ها در بیمارستان‌های دولتی مورد اقبال شرکت‌های توریسم سلامت قرار نمی‌گیرند؛ به عبارت دیگر شرکت‌های فعال در این حوزه بیماران خارجی را به بیمارستان دانشگاهی هدایت نمی‌کنند؛ یعنی این حلقه واسط و رابط بین بیمار و بیمارستان دانشگاهی هم در بیمه تکمیلی و  هم در بخش توریسم سلامت مفقود است.

پایان پیام/

مطالب مشابه