۹۵ درصد کودکان ایرانی تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفته‌اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی اکبر سیاری، صبح سه شنبه در مراسم افتتاحیه پانزدهیمن کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان در بیمارستان مفید، گفت: متخصصین اطفال، حامی و مروج سلامت کودکان هستند و سلامت به معنای برخورداری از رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است که متخصصین کودکان، جایگاه مهمی در این عرصه دارند.

رئیس پانزدهیمن کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان ادامه داد: فقط ۲۵ درصد عوامل تاثیر گذار بر سلامت در حوزه پزشکی است و ۷۵ درصد عوامل در حوزه اجتماعی و اقتصادی است، متخصصین اطفال فقط مسئول سلامت جسمی کودکان نیستند، بلکه در حوزه سلامت اجتماعی نیز نقش دارند.

وی با اشاره به دستاوردهای کشور در حوزه بهبود شاخص های سلامت کودکان، ادامه داد: بخشی از این دستاوردها حاصل تلاش متخصصین کودکان است. به طوری که بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷، میزان مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال، بر اساس اقداماتی که کشورها انجام داده اند، کاهش یافته است.

سیاری گفت: در سال ۱۹۹۰ ، میزان مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال به ازای هزار تولد زنده ۹۰ مورد بوده است که در سال ۲۰۱۷ این آمار به ۴۸ مورد مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال کاهش یافته است، این آمار در ایران از ۵۶ مورد مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال در سال ۱۹۹۰ به ۱۵ مورد رسیده است که در مقایسه با کشورهای توسعه یافته که این میزان مرگ و میر از ۱۵ به ۶ مورد رسیده است، عقب تر هستیم. اما نسبت به کشورهای جهان سوم که از ۹۹ مورد مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال به ۵۳ مورد رسیده است، جلوتر هستیم، سالانه ۱۳۵ میلیون نوزاد در دنیا متولد می شوند که این آمار در ایران، یک میلیون و ۵۷۵ هزار تولد است. 

رئیس پانزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان تصریح کرد: یکی از دستاوردهای کشور در زمینه کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال، اجرای موفق برنامه واکسیناسیون بوده است. به طوری که شاهد پوشش ۹۵ درصدی واکسیناسیون کودکان ایرانی هستیم، ما فقط از ۱۰ واکسن استفاده می کنیم در حالی که برخی کشورها از ۱۳ تا ۱۵ نوع واکسن استفاده می کنند، بنابراین، ما باید از دولت و نظام طلبکار باشیم که واکسن های جدید را وارد برنامه واکسیناسیون کشور کنند.

وی به موضوع تغذیه کودکان اشاره کرد و افزد: در تغذیه هم دستاوردهایی داشته ایم به طوری که شاهد کاهش سوتغذیه و کنترل ریز مغذی ها بوده ایم، میزان فقط آهن در مادران ایرانی ۱۳ درصد است، ادامه داد: این آمار در آمریکا ۱۷ درصد و در فرانسه ۲۳ و ترکیه ۲۹ درصد است، برای کاهش فقر آهن، ما چندین کار انجام داده ایم. از جمله دادن قطره آهن به تمامی کودکان زیر ۶ ماهگی بوده است. از سال ۱۳۷۶ ، فنی سازی آرد با آهن وارد برنامه کشوری شد و به دانش آموزان دختر هر هفته دو قرص آهن می دادیم که در حال حاضر به یک قرص در هفته رسیده است، برای مادران باردار از ۴ ماهگی به صورت رایگان قرص آهن داده ایم و تمامی این خدمات منجر به این دستاوردها شده است.

سیاری به موضوع آسیب های استفاده زیاد از اینترنت، تلویزیون، تبلت و بازی های رایانه ای اشاره کرد و گفت: ۷۳ درصد مردم ایران به اینترنت دسترسی دارند و ۹۳ درصد نیز از موبایل استفاده می کنند. در حالی که انجمن کودکان آمریکا، محدودیت هایی برای استفاده از این وسایل قائل شده است، کودکان زیر ۶ سال، مرز بین واقعیت ها و خیالات را تشخیص نمی دهند و استفاده بیش از حد از این وسایل، آسیب هایی را متوجه آنها می کند. بر همین اساس، انجمن کودکان آمریکا اعلام کرده است که استفاده زیاد از این وسایل، وضعیت شنوایی، گفتاری و رفتاری کودکان را تغییر داده و آنها را پرخاشگر می کند و باعث می شود موفقیت تحصیلی آنها کاهش یابد.

رئیس پانزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان ادامه داد: برای اطفال زیر ۱۸ ماهگی، دیدن تلویزیون و استفاده از وسایل الکترونیکی ممنوع است. از ۱۸ ماهگی تا ۲۴ ماهگی باید تحت نظارت والدین باشد و از دو سالگی تا ۵ سالگی، یک ساعت تماشای تلویزیون با نظارت والدین، در ۵ سالگی تا ۱۸ سالگی این میزان به دو ساعت می رسد و باید دقت شود که استفاده از این وسایل باید نظارت والدین باشد، در اتاق خواب کودکان، نباید این وسایل وجود داشته باشد و یا اینکه استفاده نشود. 

وی تصریح کرد: در حال حاضر شاهد بازار آشفته مکمل ها در کشور هستیم. از همین رو، در مطالعه ای که بر روی ۵۹ نوع مکمل انجام دادیم، به نتایج جالبی رسیدیم، ۳۵.۶ درصد این مکمل ها ایرانی و ۶۴.۴ درصد خارجی بودند. فقط ۷۶ درصد این مکمل ها استاندارد بودند و ۱۳ درصد کمبود ویتامین را داشتند و ۲۰ درصد هم اضافه داشتند. 

به گزارش مهر سیاری در پایان با اشاره به وجود ویتامین های A و D، آهن و...، در این مکمل ها، گفت: ۵۰ درصد مکمل های ایرانی استاندارد بودند و فقط ۳۵ درصد مکمل های خارجی که مورد مطالعه ما قرار گرفتند، استاندارد بودند، متخصصین کودکان به مکمل های خارجی بیشتر از انواع ایرانی بها ندهند، لازم است که متخصصین کودکان در هنگام معاینه کودک، گزارش های لازم را از والدین دریافت کنند تا بهتر بتوانند بیماری کودک را تشخیص دهند. 

پایان پیام/

مطالب مشابه