ساختار تعرفه ها باید بصورت علمی و کارشناسی ترمیم شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهنام عباسیان با گلایه از این که جایگاه تاثیرگذاری سازمان نظام پزشکی در چرخه تعرفه گذاری نادیده گرفته شده است، بیان کرد: دولت همواره به دنبال رفع مشکلات اقتصادی مردم بوده است و سلب اختیار تعرفه گذاری از این سازمان این ذهنیت را در عموم مردم ایجاد کرد که نظام پزشکی عامل افزایش هزینه های درمانی است بنابراین اختیار تعرفه گذاری خدمات پزشکی در بخش خصوصی از این سازمان گرفته شده است.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: اقتصاد سلامت رو به افول است، وقتی در چرخه تعرفه گذاری ، سازمان نظام پزشکی نادیده گرفته شده و بنگاههای اقتصادی دیگر مانند شورای عالی بیمه تعیین کننده نرخ تعرفه های پزشکی می شوند ، طبیعی است که اقتصاد سلامت رو به افول رفته و هم ارائه کننده و هم گیرنده خدمات از هزینه ها ناراضی خواهد بود.

وی افزود: در تعیین تعرفه خدمات پزشکی باید افراد خبره و آگاه به امور پزشکی قیمت تمام شده خدمات را لحاظ کرده و سپس نسبت به تعیین و ابلاغ تعرفه ها اقدام کنند، سازمان نظام پزشکی خواستار افزایش هزینه ها از جیب بیماران نیست بلکه باید سازوکاری تعریف شود تا روند تعرفه گذاری در بخش خصوصی ترمیم شده و سوبسید از جیب پزشکان پرداخت نشود.

عباسیان گفت: جامعه پزشکی مظلوم واقع شده و اگر خواستار احقاق حق خود باشد مورد هجمه های فراوان از سوی گروههای مختلف قرار می گیرد در حالی که با سخت ترین شرایط به ارائه خدمات درمانی به بیماران می پردازد و در کدام رشته های دانشگاهی فرد باید 9 سال از سالهای زندگی خود را به عنوان تعهد در مناطق محروم سپری کند؟ متاسفانه این شرایط را کسی نمی بیند و همه به دنبال محکوم کردن جامعه پزشکی هستند.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی به دیرکرد پرداختهای بیمه ها به جامعه پزشکی اشاره کرد و افزود: با وجود تعرفه های پایین جامعه پزشکی هزینه تمام شده خدمات را از بیماران دریافت نمی کند اما سازمان های بیمه گر با تاخیرهای یکساله مطالبات پزشکان را پرداخت می کنند و اگر کسی اعتراض کند به زیاده خواهی محکوم می شود و این حق جامعه پزشکی کشور نیست.

وی اظهار کرد: باید استانداردهای سلامت در سیستم بهداشتی و درمانی کشور رعایت شود، تفکرات صحیح در حوزه سلامت نشأت گرفته از اقتصاد پویاست و باید نظرات کارشناسی سازمان نظام پزشکی و خبرگان عرصه سلامت در تعرفه گذاری خدمات پزشکی لحاظ شود تا پزشکان نیز انگیزه کافی برای خدمت داشته باشند.

عباسیان تاکید کرد: پزشکان بیش از 8 ساعت در طول شبانه روز کار مفید انجام می دهند اما دریافتی آنان متناسب با کارکردشان نیست، جامعه پزشکی طیف وسیعی است که فقط از آن کار می کشند اما در سیاستگذاری ها از نظرات کارشناسی آنان استفاده نمی شود و اگر هم نظرخواهی از فعالین عرصه سلامت انجام دهند آن را اجرایی نمی کنسند و جای تاسف است.  

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی گفت: باید پویایی جامعه پزشکی به مردم نشان داده شود اما رسانه ها بویژه صدا و سیما سعی در تخریب پزشکان دارند و هیچ نهاد بازدارنده ای نسبت به این موضوع اعتراضی نمی کند مگر سازمان نظام پزشکی و این شایسته نیست که با بد جلوه دادن جامعه پزشکی آنان را مورد هجمه قرار داده و به صورت هدفمند سعی در خدشه دار کردن اعتماد مردم نسبت به این گروه مرجع داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی وی در پایان اضافه کرد: بهتر است دولتمردان در سیاستگذاری ها و تعیین تعرفه ها نظرات کارشناسی سازمان نظام پزشکی را لحاظ کرده و ساختار تعیین تعرفه های خدمات پزشکی را بصورت علمی و کارشناسی شده ترمیم کنند تا هم پزشکان و هم بیماران از تعرفه ها راضی باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه