۱۴ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف کننده انواع محصولات دخانی هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهزاد ولی زاده، در حاشیه برگزاری کارگروه مشورتی کنترل دخانیات که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 به کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت ملحق شد و در سال 1385 قانون جامع کنترل دخانیات توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و یک سال بعد، آیین نامه اجرایی این قانون توسط هیات دولت تصویب شد.

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت ادامه داد: از زمانیکه قوانین کنوانسیون در ایران تصویب و در جهت کاهش عرضه و تقاضای دخانیات اقداماتی انجام شده است؛ طبق این معاهده بین المللی، گزارشاتی را در مورد روند پیشرفت برنامه ها و روند اجرای مفاد کنوانسیون را با جزییات مربوط به هرماده، به سازمان جهانی بهداشت ارسال می کنیم. ایران یکی از کشورهای موفق در اجرای کنوانسیون کنترل دخانیات طبقه بندی شده و در گزارشات سازمان جهانی بهداشت از ایران به عنوان کشور موفق در اجرای این کنوانسیون یاد شده است که مستندات آن نیز موجود است.  

وی با اشاره به برگزاری کارگروه مشورتی کنترل دخانیات افزود: برگزاری این جلسه نیز با هدف تشریح گزارشات منتشر شده جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی بهداشت در موضوع کنترل دخانیات است. این گزارشات در حضور اعضای کارگروه مشورتی کنترل دخانیات که نمایندگانی از دستگاه های مختلف هستند، ارائه شد تا بتوانیم نقطه نظرات دستگاه های مختلف را نسبت به این گزارشات و با توجه به وضعیت موجود، جمع آوری کنیم و از این نظرات و راهکارها، در پیشبرد و تقویت برنامه هایمان بهره بگیریم.

ولی‌زاده گفت: در حال حاضر 14 درصد جمعیت بالای 18 سال مصرف کننده انواع محصولات دخانی هستند، 25 درصد این آمار را مردان و 4 درصد را زنان تشکیل می دهند، حدود 10.1 گروه سنی 18 سال به بالا، مصرف کننده سیگار به صورت روزانه هستند که 20 درصد را مردان و یک درصد زنان را شامل می شوند، طبق آمار، مصرف سیگار در سالهای اخیر، روند تقریبا ثابتی را در مردان طی کرده است، اما  در زنان این آمار درحال افزایش است.

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت درخصوص باورهای غلط درمورد اینکه مصرف قلیان ضرری ندارد اظهار کرد: امروزه قلیان یکی از مهمترین معضلات ما در عرصه کنترل دخانیات محسوب می شود، متأسفانه خانواده ها  تصور می کنند قلیان ها به دلیل اسامی میوه ای و عطر شیرینی که دارند، ضرری نداشته و در دورهمی های خانوادگی از این وسیله به راحتی استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: همچنین باورهایی غلط مثل اینکه دود از آب عبور می کند و ضرر ندارد "اتفاقا آب باعث می شود دود راحت تر و بیشتر وارد حلق و ریه ها شود" یا اینکه تنباکوهای میوه ای برای بدن مفید هستند، باعث شده مصرف قلیان در بین مردم ما افزایش یابد. غافل از اینکه عطر و طعم توتون و تنباکوها، نه تنها طبیعی نبوده، بلکه شیمیایی است.

ولی‌زاده ادامه داد: وزارت بهداشت در سال 93 در ستاد کشوری کنترل دخانیات مصوبه ای را تدوین کرد که براساس آن افزودن عطر و طعم به مواد دخانی را ممنوع اعلام کرده و آن را مصداق تبلیغ تعریف کرد، لذا در سال 95 وزارت صنعت این مسأله را به تولیدکننده ها ابلاغ کرد و این تولیدکننده ها به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و دستور توقف طرح را گرفتند و بعداز آن، وزارت بهداشت در سال 96 توانست دیوان عدالت اداری را قانع کند که کاربرد عطر و طعم در محصولات دخانی ضرر داشته و این بخشنامه کاملا درست است که در نهایت دیوان به نفع وزارت بهداشت رأی داد. اما از سال 96 تاکنون این مصوبه اجرا نشده است و عملا دست هایی در کار است که اجازه نمی دهند سیاست های وضع شده در جهت کنترل مصرف دخانیات تاثیر خود را بر کاهش مصرف بگذارند.

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت در این عرصه به تنهایی عمل می کند و ضرورت دارد که سایر ارگان ها و دستگاه ها درکنار وزارت بهداشت دغدغه کاهش مصرف دخانیات در کشور را دنبال کنند. چراکه سالانه 60 هزار نفر در اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند و تعداد زیادی نیز در اثر مواجهه با دود دخانیات، دچار بیماری و مرگ می شوند.

وی افزود: ما برای اینکه بتوانیم به تعهدات خود به سازمان جهانی بهداشت مبنی بر کاهش 30 درصدی مصرف دخانیات تا سال 1404 است، دست پیدا کنیم باید نسبت به اجرای قانون نیز متعهد شویم. چراکه مصرف دخانیات عاملی برای مصرف سایر مواد دخانی بوده و فرد را مستعد مصرف سایر مواد دخانی می کند، کاربرد عطر و طعم باعث نرمی تنباکو می شود، اما این نرمی به معنی بی خطر شدن آن نیست. ضمن اینکه دود بیشتری تولید می کند و خطرات و مضرات آن هم بیشتر می شود.

به گزارش وب‌دا ولی زاده در پایان درخصوص استفساریه خروج قهوه‌خانه‌ها از فهرست اماکن عمومی، گفت: اخیرا برخی از نمایندگان مجلس نیز طرحی را در مجلس عنوان کردند که اماکن عرضه کننده قلیان به اماکن خصوصی تبدیل شود، در حالیکه خصوصی شدن این اماکن باعث می شود دیگر وزارت بهداشت نتواند بر آنها نظارت کند و اتفاقا استفاده از قلیان افزایش می یابد. این اقدام منجر شد که تعداد دانشگاه هایی که منع مصرف دخانیات را در حوزه تحت پوشش خود داشتند، از 32 دانشگاه به 11 دانشگاه کاهش پیدا کند. این مصوبه نگران کننده است و تاثیر بدی بر افزایش مصرف داشته و اجازه نمی دهد به هدف خود که کاهش 30 درصدی مصرف دخانیات تا سال 1404 است، دست یابیم. این استفساریه درحال حاضر منتظر رای شورای نگهبان است.

پایان پیام/

مطالب مشابه