وضعیت پرداخت بیمه‌ها به داروخانه‌ها به هیچ‌وجه مناسب نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمید خیری اظهار داشت: در شرایطی شش ماهه اول سال جاری را سپری کرده‌ایم که وضعیت پرداخت بیمه‌ها به هیچ وجه مناسب نیست و حتی سازمان بیمه سلامت، علی رغم همه وعده‌هایی که داده است، هنوز از سال گذشته نیز بدهی دارد.

وی افزود: البته سازمان بیمه سلامت، برخی ماه های امسال را پرداخت کرده است ولی آن ها را هم به صورت تمام و کمال پرداخت نکرده است، وضعیت بیمه تامین اجتماعی، از بیمه سلامت هم اسفبار تر است. به طوری که در سال جاری، پرداختی چشم گیری نداشته است و ما در این خصوص، واقعا از مسئولین این سازمان گلایه داریم.

رئیس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران ادامه داد: قانون در این خصوص، نص مشخص و شفافی دارد و سازمان های بیمه گرباید 60 درصد صورتحساب داروخانه ها را بلافاصله پس از تحویل اسناد مربوطه، پرداخت کنند و الباقی را نیز ظرف مدت معین پرداخت کنند، ولی متاسفانه این قانون، از سوی سازمان های بیمه گر چندان جدی گرفته نمی‌شود.

خیری در خصوص وضعیت پرداختی سایر سازمان های بیمه گر گفت: فارغ از بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی، تنها بیمه نیروهای مسلح، وضعیت مناسبی دارد و الباقی بیمه ها، در شرایطی هستند که داروخانه ها هیچ تمایلی به همکاری با آن ها ندارند، البته سیاست های نظام بهداشت و درمان، باید به گونه ای باشد که داروخانه ها، خدمات محور شوند و تمرکز امور بر ارائه خدمات، شکل بگیرد تا شاهد بهبود روزافزون وضعیت سلامت مردم باشیم.

وی اظهار کرد: حضور داروسازان در فرآیندهایی نظیر پالایش و غبالگری بیماران نظیر دیابت و فشار خون و حتی مباحثی نظیر ترک اعتیاد و ترک دخانیات باید حضور پررنگ داشته باشند و این به شرط آن محقق می شود که داروسازان در نظام سلامت کشور، جایگاه واقعی خود را داشته باشند، نه اینکه هر روز پیگیر دریافت وجوه بدهی های معوق سازمان بیمه گر، توان و انرژیشان صرف شود.

به گزارش فارس رئیس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران در پایان اضافه کرد: خدمات محور شدن داروخانه ها و تمرکز بر مباحث پالایش، قطعا به نفع سازمان های بیمه گر نیز خواهد بود و با توجه به توجهی که وزیر محترم بهداشت به این موضوع دارد، در آینده به ابعاد دیگر این موضوع خواهیم پرداخت.

پایان پیام/

مطالب مشابه