یک درصد مردم در همه کشورها دچار بیماری‌های روانی شدید هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی در سی و چهارمین همایش مدیران مرکز خدمات حوزه های علمیه با تشکر از همکاری خوب این مرکز با وزارت بهداشت گفت: جامعه روحانیت می‌تواند نقش مهمی در فرهنگ‌سازی در جامعه داشته باشد و با افزایش همکاری جامعه روحانیت و وزارت بهداشت می‌توانیم فرهنگ بهداشت و سلامت را در جامعه ارنقا دهیم.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: اولین هدف نظام سلامت ارتقای سلامت جامعه است که یکی از معیارهای آن افزایش طول عمر است. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، امید به زندگی کمتر از 50 سال بود ولی امروز امید به زندگی افزایش یافته و به بیش از 75 سال رسیده است.

وی افزود: یکی دیگر از اهداف نظام سلامت جلوگیری از مرگ زودرس است، قبل از انقلاب از هر صد هزار نوزاد 176 نفر جان خود را از دست می دادند اما امروز میزان مرگ و میر در نوزادان به کمتر از یک دهم دوران قبل از انقلاب رسیده است.

حریرچی با اشاره به پرهزینه بودن نظام سلامت در سراسر دنیا افزود: هدف دیگر نظام سلامت، محافظت از مردم در برابر مخاطرات مالی حوزه سلامت است. در حوزه سلامت باید هر کسی به اندازه توانش هزینه و به اندازه نیازش خدمت دریافت کند، رعایت کرامت انسانی یکی دیگر از اهداف نظام‌ سلامت است، کسی که بیمار می‌شود را نباید تنها به‌صورت مکانیکی درمان کرد بلکه نیاز به احترام و کرامت دارد.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: یک درصد مردم در همه کشورها دچار بیماری‌های روانی شدید هستند و 24 درصد نیز بیماری روانی سبک دارند؛ ژنتیک، محیط اجتماعی و خانواده از عوامل ابتلا به بیماری روانی هستند و افراد کمترین تقصیر را دارند بنابراین فرد مبتلا به بیماری های روانی را نباید سرزنش کرد.

به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: نیازمند کمک گروه‌های مؤثر اجتماعی برای ارتقای سلامت هستیم، در کشور ما بیماری‌های مزمن و غیرواگیر مانند سرطان رو به افزایش است. معمولاً مبتلایان به سرطان از خود می‌پرسند که چرا من مبتلا شده‌ام؛ پاسخگویی به این سؤالات بسیار مهم است و روحانیون از این نظر می‌توانند کمک زیادی به بیماران کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه