آنژیوپلاستی اورژانس درمان ارجح سکته حاد قلبی محسوب می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عباس سلیمانی در آستانه برگزاری سومین کنگره تازه‌های آنژیوپلاستی اورژانس درباره سکته حاد قلبی اظهار کرد: این مشکل مهم‌ترین علت مرگ و میر در جوامع پیشرفته و در حال توسعه بوده که این موضوع در مورد کشور ما نیز به همین شکل است.

دبیر علمی سومین کنگره تازه‌های آنژیوپلاستی اورژانس ادامه داد: علت ایجاد سکته قلبی بسته شدن ناگهانی یکی از شریان‌های مسئول خونرسانی به عضله قلب است و قطع خونرسانی به عضله قلب اگر بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد منجر به شروع مرگ سلول‌های عضله قلب می‌شود، بنابراین هر دقیقه که بیشتر این فرایند ادامه داشته باشد تعداد سلول بیشتری از بین می‌رود تا اینکه نهایتا ظرف چند ساعت سلول‌های عضله قلب که در محدوده خونرسانی رگ بسته شده قراردارند همگی از بین بروند.

وی افزود: درمان اصلی سکته قلبی باز‌کردن انسدادی است که باعث قطع خونرسانی به عضله قلب شده، این باز کردن به دو روش دارویی "دارو‌های حل کننده لخته خون یا ترومبولیتیک" و یا مکانیکی "انژیوگرافی و انژیوپلاستی" است.

سلیمانی گفت: با توجه به اهمیت زمان در نجات سلول‌های قلبی از مرگ، این درمان‌ها باید اورژانسی انجام شود و هر یک دقیقه‌ای که رگ مسدود شده زودتر باز شود باعث نجات تعداد بیشتری سلول عضلانی قلب و نتیجه کارکرد بهتر قلب و طول عمر بیشتر بیمار خواهد شد.

 دبیر علمی سومین کنگره تازه‌های آنژیوپلاستی اورژانس تصریح کرد: باز کردن رگ قلب توسط آنژیوپلاستی اورژانس شانس موفقیت بیشتری نسبت به روش دارویی دارد به‌ویژه در مواردی که از زمان شروع درد و سکته بیمار بیش از یک ساعت گذشته باشد.

وی در پایان اضافه کرد: آنژیوپلاستی اورژانس در سکته قلبی درمان ارجح سکته حاد قلبی محسوب می‌شود، این موضوع منوط به اینکه شرایط و امکانات انجام آن فراهم باشد، با همت وزارت محترم بهداشت و درمان، همکاران تلاشگر قلب و طب اورژانس، پرسنل پرستاری و اورژانس کشوری از چند سال قبل در بسیاری از مراکز استان‌ها امکان آنژیوپلاستی اورژانس فراهم شده و در طی این سال‌ها جان بسیاری از انسان‌ها را نجات داده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه