وزارت بهداشت از یک ماه قبل در جریان ابتلای تعدادی از  اهالی روستای چنار به ویروس HIV قرار  داشت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور گفت: اینکه امروز چه اتفاقی افتاد و چه افرادی در این قصه نقش داشتند که به این شایعات و انتقال مطالب کذب دامن زدند یک موضوع دیگری است که قطعا نیازمند بررسی امنیتی و قضایی خواهد بود و دستگاه های مربوطه در این خصوص اقدامات لازم را خواهند کرد ولی به هیچ وجه هم تعداد افراد مبتلا یه این ویروس صحت ندارد و هم منشا ابتلای این افراد که آزمایش قند خون با سرنگ آلوده اعلام شده، صحت ندارد.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت ادامه داد: تعداد محدودی از اهالی این روستا به این ویروس مبتلا شده اند که با اقداماتی که تیم مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت انجام دادند به تمامی آنها اطلاع رسانی شده است که هرکدام از این افراد از چه مسیری به نوعی به این ویروس آلوده شده اند. البته غربالگری در این رابطه ادامه دارد که اگر احیانا افراد دیگری هم آلوده به این ویروس شده باشند شناسایی شوند ولی براساس اصول و قواعد اخلاق پزشکی ما به هیچ وجه نمی توانیم اطلاعات شخصی و خصوصی بیماران و افراد آلوده به ویروس را منتشر کنیم.

وی افزود: موضوع انتساب مجعول منشا این بیماری به خانه بهداشت و اقدامات غربالگری و آزمایشات قندخون را قطعا پیگیری قضایی خواهیم کرد و فرد یا افرادی که در انتشار این شایعه نقش داشته اند حتما شناسایی می شوند. فکر می کنیم علاوه بر جهل، احتمالا اقدامات مغرضانه ای در انتشار این خبر کذب نقش داشته است.

جهانپور در خصوص اینکه سیستم غربالگری بیماری های همچون دیابت در خانه های بهداشت به چه صورتی است، گفت: غربالگری معمول و یا به صورت عمومی در این رابطه نداریم ولی ممکن است که افراد در مراجعاتی که داشته باشند تست سریع قند خون با دستگاه گلوکومتر از آنها گرفته شود که البته وسایل آن استریل است و به هیچ وجه امکان انتقال هیچ بیماری ای از این مسیر وجود ندارد ولی هیچ کمپین یا بسیج ملی یا اقدامی برای غربالگری عمومی نداشته ایم.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت تصریح کرد: ۴ هفته است که تیم وزارت بهداشت در این روستا مستقر و در حال کار میدانی هستند اینکه بعد از یک ماه ناگهان از چه منبعی یک خبر کاملا کذب با تعدادی که صحت ندارد منتشر شود قطعا دست هایی در کار است که علاوه بر جهل افراد می تواند نوعی برخوردهای مغرضانه و تعمدانه را هم داشته باشد و از منشا انتشار این خبر دقیقا اطلاعی نداریم ولی دستگاه های امنیتی قطعا این موضوع را پیگیری خواهند کردند که منشا این خبر را شناسایی کنند.

به گزارش سلامت نیوز وی در خصوص اینکه آیا واقعا تعداد ۳۰۰ نفر از اهالی این روستا به ایدز مبتلا شده اند، گفت: ما آماری که داریم حتی از این عدد خیلی کمتر است ولی منتظریم غربالگری کامل شود و بعد از نتایج نهایی می توانیم میزان آمار ابتلای افراد به این ویروس را به طور دقیق اعلام کنیم ولی آماری که از مبتلایان به این بیماری داریم بسیار کمتر از آماری است که در اخبار منتشر شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه