تنها زندگی کردن ریسک فاکتور مهمی برای سلامت سالمندان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پریسا طاهری با بیان اینکه بیمارستان آیت‌الله طالقانی در قالب دو کلینیک طب سالمندان آماده ارائه خدمت به سالمندان است، گفت: تعداد افراد سالمند روز به روز در حال افزایش است و در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند.

این متخصص طب سالمندی ادامه داد: پیش بینی می شود که تا ۲۰ سال آینده این آمار به ۲۵ و یا حتی ۳۰ درصد یعنی یک نفر از هر ۴ نفر برسد، موج جدید سالمندی که تغییرات اپیدمیولوژیک جمعیتی را ایجاد می کند، نیازمند گسترده تر و عمیق تر کردن خدمات ویژه این گروه سنی است.

وی افزود: عموما سالمندان با مشکلات متعددی به مراکز درمانی مراجعه می کنند، داشتن مشکلات متعدد و مراجعه به پزشکان مختلف باعث می‌شود سالمندان مجبور به مصرف داروهای زیادی شوند که مصرف بیش از پنج دارو با هم نیز ممکن است موجب بروز عارضه تداخلات داوریی شود، یکی از نکات مهم درباره سلامت سالمندان این است که هرگز نباید وجود علائم غیر طبیعی را به سن سالمندان نسبت داد.

طاهری گفت: پرسیدن سوالات تکراری، گوشه‌گیری و پرخاشگری و یا هرگونه تغییر در رفتار و شخصیت سالمندان ارتباطی با سن ندارد؛ اگر چه سن به شکل طبیعی و بدون حضور هیچگونه بیماری می‌تواند محدودیت‌های ذخایر فیزیولوژیک را برای فرد ایجاد کند، برای مثال بیشترین میزان ضربان قلب و یا عملکرد کلیه بدون وجود هیچ گونه مشکل زمینه‌ای به سن ارتباط دارد، اما مطلقا وجود و بروز هیچ بیماری برای یک فرد نرمال تلقی نمی‌شود و نمی‌توانیم بگوییم چون فردی سالمند است اختلال تمرکز و توجه او طبیعی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: عادی تلقی کردن بیماری برای یک فرد مسن باوری اشتباه است، الگوی تغییرات جمعیتی که در راستای افزایش جمعیت سالمندی است نیز در حال تغییر است و تعداد زنان سالمند نسبت به مردان سالمند بیشتر است، از آنجایی که زنان غالبا کمتر از مردان شاغل‌اند، در سن سالمندی وابستگی مالی بیشتری دارند. همچنین میزان شیوع افسردگی، احتمال ابتلا به آلزایمر و مشکلات اسکلتی و مفصلی در آنان بیشتر است که این مسائل باعث می‌شود زنان سالمند نسبت به مردان سالمند آسیب پذیرتر باشند.

وی درباره سایر گروه های آسیب پذیر اظهار کرد: سالمندانی که تنها زندگی می کنند نیز آسیب پذیر محسوب می شوند. دوری فرزندان به دلیل مهاجرت، ازدواج و یا تحصیل و یا از دست دادن همسر از ریسک فاکتورهایی هستند که باعث تنها ماندن سالمندان می شوند، تنها زندگی کردن ریسک فاکتور مهمی برای سلامت سالمندان است، علاوه بر وضعیت روانی و جسمانی سالمندان، بُعد زندگی اجتماعی سالمندان بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش ایسنا طاهری در پایان اضافه کرد: تنها توجه به یک بعد از زندگی سالمندان نمی‌تواند مشکلات سایر ابعاد زندگی فرد را حل کند، برای مثال ممکن است فرد سالمندی به علت اختلال حافظه به پزشک مراجعه کند، اما مشکل اصلی او اختلال در خواب  و یا کمبود ویتامین‌ها باشد، توجه و ریشه‌یابی علت اصلی و زمینه‌ای مشکلات سالمندان اهمیت زیادی دارد، امیدوارم که همه سالمندان دوران سالمندی را با سلامت و آرامش کامل سپری کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه