انتصاب حاشیه‌ساز رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، یک هفته است که سال تحصیلی جدید شروع شده است و دانشجویان بر سر کلاس‌های درس حاضر شده اند تا دوباره سر کلاس درس استاد بنشینند و استاد دروس را به آنها تدریس کند.

برخلاف همه دانشگاه‌های کشور در یکی از دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یک انتصاب جدید موجب شده است تا دانشجویان با وجود گذشت ۷ روز از آغاز سال تحصیلی سر کلاس درس حاضر نشوند، دانشجویان دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این ۷ روز نسبت به انتصاب رئیس جدید دانشکده اعتراض دارند و با در دست گرفتن پلاکارد‌هایی در فضای دانشکده و جلوی وزارت بهداشت از رفتن به سر کلاس درس خودداری می‌کنند.

این دانشجویان معترض هستند که چرا دانشکده تغذیه را یک پزشک متخصص تغذیه باید اداره کند و این انتصاب را به پزشک سالاری و نفوذ دو نفر از مدیران ارشد وزارت بهداشت و رانت مرتبط می‌دانند و  حضور در کلاس‌های درس دانشگاه را تحریم کرده اند، هر چند که دانشجو باید آزاد اندیش باشد و بتواند اظهار نظر کند، اما باید توجه داشت که دود تعطیلی کلاس‌های درس در نهایت به چشم دانشجویان خواهد رفت و آن‌ها را از درس و تحصیل عقب می‌اندازد.

امیر محسن ضیایی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره این انتصاب جنجالی در دانشکده تغذیه و اعتراض دانشجویان با تعطیلی کلاس‌های درس اظهار کرد: این طور نیست که همه دانشجویان سر کلاس‌های درس حاضر نشده باشند، بلکه برخی دانشجویان به انتصاب رئیس دانشکده تغذیه معترض هستند و سر کلاس درس حاضر نشده اند.

وی در خصوص اعتراض دانشجویان نسبت به این انتصاب افزود: این انتصاب یک تصمیم مدیریتی است و بر اساس مصالح و شرایطی دکتر رزار به عنوان رئیس دانشکده تغذیه منصوب شده اند و اعتراض دانشجویان زمانی بر حق است که مدیری منصوب شود و شرایط آموزشی، رفاهی یا دانشجویی مطلوب نباشد، این در حیطه اختیار دانشجویان نیست که بخواهند رئیسی را منصوب یا نسبت به انتصاب رئیس اعتراض کنند و اگر قرار باشد هر فردی در کار دیگری که در صلاحیت او نیست دخالت کند، اداره امور به سختی انجام می‌شود.

ضیایی در خصوص اینکه بالاخره تا کی این اعتراضات ادامه خواهند داشت و تکلیف دانشجویانی که سر کلاس درس حاضر نمی‌شوند، چه خواهد شد، بیان کرد: طبق مقررات آموزشی هر دانشجو می‌توانند ساعاتی را از کل ترم تحصیلی غیبت کند و اگر به دلایل غیر موجه دانشجو سر کلاس درس حاضر نشود، جرائم آموزشی در انتظار او خواهد بود و همه دانشجویان از این مسئله باخبر هستند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص اینکه دانشجویان تغذیه معترض هستند که چرا باید به جای یک دکترای تغذیه یک پزشک متخصص تغذیه به عنوان رئیس دانشکده منصوب شود، اظهار کرد: در قانون در مورد رشته تحصیلی رئیس دانشکده‌ها چیزی مطرح نشده است، روسای دانشکده‌ها هیئت علمی دانشگاه هستند و سوابق علمی و عملی درخشانی دارند و مسیر گزینشی را طی کرده اند تا به عنوان رئیس دانشکده منصوب شوند.

وی در خصوص برخی شائبه‌ها مبنی بر نفوذ برخی مدیران ارشد وزارت بهداشت در انتصاب رئیس دانشکده اظهار کرد: همیشه ادعا‌های دورغین مطرح می‌شود و همین جا اعلام می‌کنیم که این انتصاب با نفوذ کسی نبوده و بر اساس شرایط و وضعیت دانشکده این تصمیم گرفته شده است و دانشجویان این صلاحیت را ندارند که بخواهند رئیس منصوب کنند و اعتراض به انتصاب رئیس دانشکده بدون دلایل واقعی کار غیر حرفه‌ای محسوب می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان حالا باید منتظر ماند و دید تا کی این اعتراض‌های ادامه خواهد داشت و سرانجام رئیس دانشکده چه خوهد شد؟ هر چند که امید است هر چه سریعتر روسای دانشگاه بتوانند دانشجویان را با دلایل علمی و منطقی مجاب کنند تا به سر کلاس درس بازگردند و بعد تصمیمات گرفته شود چرا که تاخیر در تشکیل کلاس‌های درس و اعتراض‌ها نه تنها به تحصیل دانشجویان معترض بلکه به سایر دانشجویان نیز ضربه می‌زند، چرا که جو مشوشی در فضای دانشکده ایجاد شده است و حتی فکر و ذهن دانشجوی ترم اولی که تازه وارد دانشگاه شده است به جای درس و تحصیل مشغول حواشی می‌شود.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه