سلامت شهروندان جای مسامحه، سانسور و رودربایستی نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور افزود: سلامت شهروندان جای مسامحه، سانسور و رودربایستی نیست، اربعین حسینی بزرگترین تجمع مردمی در جهان است و با توجه به این حضور عظیم و مشکلات بهداشتی برخی کشورها بویژه کشورهای همجوار، وزارت بهداشت مکلف است هشدارها و آگاه‌سازی و آموزش لازم را به شهروندان خود ارایه کند و در زمینه مراقبت های بهداشتی زواری که از مسیر ایران تردد می کنند حساس باشد، این موضوع حتی یک مطالبه به حق اجتماعی است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: سالها زمان و میلیاردها تومان هزینه برای حذف، ریشه کنی و مقابله با بیماری های واگیر در کشور صرف شده است، بعنوان مثال در مورد مالاریا، در حالی این بیماری در کشور ما در حال حذف است که فقط در یکی از کشورهای همسایه ما ده‌ها هزار نفر بدان مبتلا هستند، در مورد سل و ... هم این نگرانی ها جدی است، همزمان دغدغه محافظت از شهروندان ایرانی در مقابل بیماری های نو پدید هم وجود دارد، اپیدمیولوژی این بیماری ها در جهان هم مشخص هست، اگر خدای ناکرده فردا روزی با شیوع تب دانگی یا زیکا یا ... مواجه شویم چه کسی پاسخگوست؟

وی افزود: در تجمعات بزرگ انسانی آن هم متشکل از شهروندان جوامع مختلف همیشه خطر شیوع برخی بیماری های واگیر احساس می شود و باید مردم اطلاعات و حساسیت لازم را داشته باشند و برای پیشگیری حداکثری آموزش ببینند، این مقوله نژاد پرستی نیست، مراقبت است و وظیفه و مسوولیت تک تک افراد بویژه دست اندرکاران سلامت و اصحاب رسانه بیشتر است. با این موضوع احساسی و هیجانی نمی توان و نباید برخورد کرد. جایی که بیش از سه میلیون شهروند ایرانی حضور دارند برای تولیت سلامت ما، قطعا حساسیت ویژه ای دارد و خواهد داشت.

به گزارش ایسنا جهانپور در پایان با اشاره به روند بهبود یابنده مراقبت‌های بهداشتی در ایام اربعین در عراق و اظهار امیدواری مبنی بر کنترل مناسب بهداشتی این رویداد بزرگ و ارزشمند و برگزاری باشکوه آن در سال جاری گفت: توصیه اکید ما به شهروندان ایرانی رعایت توصیه های بهداشتی، مراقبت از بهداشت فردی، استفاده از ماسک های مناسب بویژه در زمان حضور در محل های شلوغ یا زمان گرد و غبار، شستشوی مداوم دست ها بویژه قبل از صرف غذا، عدم همراه داشتن غذاهای فاسد شدنی، استفاده از آب بسته بندی، پرهیز از نوشیدن مایعات در لیوان‌های غیر شخصی یا غیریکبار مصرف، حتی‌المقدور پرهیز از مصافحه و روبوسی و  مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی هنگام مشاهده علایم  اولیه مشکوک به بیماری های گوارشی، تنفسی و ... هست و در این زمینه در روزهای آینده از سوی کمیته سلامت اربعین حسینی و سخنگوی آن، آقای دکتر کولیوند و همکاران نظام سلامت هشدارها و آموزش های لازم مکرراً به شهروندان ایرانی داده خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه