اینکه واکسن آنفلوانزا فقط هزینه نظام سلامت را افزایش می‌دهد، درست نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج خسرونیا، با عنوان این مطلب که واکسن آنفلوانزا در تمام دنیا استفاده می شود گفت: تزریق این واکسن به خصوص برای افراد سالمند، افرادی که بیماری های مزمن و تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن را دارند، مثل ایدز، سرطان، دیابت و...، باید حتما این واکسن را بزنند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران همچنین بر تزریق واکسن آنفلوانزا برای کودکان و مادران باردار تاکید کرد و ادامه داد: آنفلوانزا همه گیری دارد و می تواند به یکباره جمعیت زیادی را گرفتار کند. از همین رو، لازم است که این واکسن برای گروه های پر خطر تزریق شود، آنفلوانزا می تواند کشنده هم باشد، این ویروس در ابتدا به شکل سرماخوردگی بروز می کند، اما عوارض آن به تدریج سخت تر از سرماخوردگی است. 

وی با تاکید بر تزریق این واکسن برای افرادی بالای ۷۰ سال افزود: بسیاری از این افراد با ابتلا به آنفلوانزا بستری می شوند و بعد فوت می کنند، اینکه شایعه کنیم این واکسن هیچ ضرورتی ندارد، حرف درستی نیست و ما باید بتوانیم از شدت عوارض آنفلوانزا با واکسن آن، جلوگیری کنیم، بعضی واکسن ها که در کشورهای جهان سوم ساخته می شود، ثابت شده در بعضی افراد ایجاد مشکل و عارضه کرده است، از نظر بنده که یک پزشک هستم، استفاده از واکسن آنفلوانزا برای همه خوب است، اما برای گروه های پرخطر، واجب است.

خسرونیا گفت: واکسن آنفلوانزا موجب تضعیف ویروس ها می شود، این واکسن همه ویروس ها را در نمی گیرد، اما همان مقدار هم که باعث تضعیف ویروس ها شود، کافی است، بهتر است که افراد برای تزریق این واکسن اقدام کنند. با توجه به اینکه مدارس هم باز شده است، اگر یک دانش آموز مبتلا شود، بقیه هم کلاسی های خودش را مبتلا خواهد کرد و این دانش آموزان، ویروس را به خانواده خود منتقل می کنند و به این صورت، باعث همه گیری این ویروس می شویم.

به گزارش مهر مسعود مردانی عضو کمیته کشوری آنفلوانزا و متخصص بیماری های عفونی نیز گفت: در حال حاضر ۲ نوع واکسن سه و چهار ظرفیتی آنفلوانزا در بازار موجود است. این ۲ نوع واکسن نسبت به هم برتری ندارند، ولی در واکسن چهار ظرفیتی یک نوع ویروس بیشتر است، بنابراین افرادی که در معرض خطر هستند، بهتر است که از نوع چهار ظرفیتی استفاده کنند.

وی در پایان تاکید کرد: فرآیند دریافت واکسن آنفلوانزا در کودکان زیر سه سال همانند سایر گروه‌ها است و همان یک نوبت تزریق حتی برای اولین بار کافی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه