آیین‌نامه اهدای عضو زنده به زنده به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی شادنوش در نشست خبری معاون درمان وزارت بهداشت درمان هفته دولت اظهار کرد: در حوزه پیوند ۵٠ درصد مسئله فرهنگسازی مهم است و با پیوند عضو در سخت‌ترین و شکننده‌ترین شرایط برای خانواده‌ها این امکان فراهم خواهد شد تا این لحظه را به خاطره‌ای ماندگار و حیات بخش تبدیل کنیم.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: همه پیوند‌های دنیا در ایران انجام می‌شود، خوشبختانه با توجه به رشد اهدای عضو ۵٣ هزار پیوند کلیه داشتیم و علوم پزشکی شیراز ۵ هزارمین پیوند کبد را جشن گرفت که با ٧٠٠ پیوند کبد در جهان، بالاترین تعداد پیوند کبد را در دنیا دارد؛ مرکز بعدی در دنیا در ایالات متحده آمریکا با ۴٠٠ پیوند کبد است و در پیوند قلب از ١٣٠٠ پیوند گذشتیم.

وی افزود: پیوند بافت و نسج در کشور رشد خوبی داشته است و با هر مرگ مغزی امکان پیوند ٨ عضو و ۵٣ نسج وجود دارد و باید توجه داشت که پیوند مغز استخوان یکی از بهترین راهکار‌ها در درمان بیماری‌های پیچیده است، پیشنهاد قوه قضائیه در مورد اهدای عضو از اعدامی‌ها هم از دستور کار خارج شده است.

شادنوش گفت: ٧ مهرماه را به عنوان روز اهدای سلول‌های بنیادی جشن خواهیم گرفت، با نمونه بزاق امکان پیوستن به بانک سلول‌های بنیادی برای نجات جان همنوعان وجود دارد تا افراد بتوانند به نجات بیماران صعب العلاج مانند بیماران سرطانی کمک کنند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به راهکاری برای جلوگیری از رانت برای تخصیص عضو به بیماران نیازمند به اهدای عضو و پاسخ به شائبه‌ها در این حوزه گفت: آیین نامه اهدای عضو زنده به زنده به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد تا در این نوع اهدا از سوء استفاده‌ها جلوگیری کنیم.

وی درباره تجویز دارو‌های تک نسخه‌ای و خارج از لیست دارویی کشور بیان کرد: به طور کلی تجویز این دارو ممنوع است، اما موارد استثنایی در قانون آمده است و این موارد استثنا در کمیته‌ای باید مطرح شوند تا اگر اثربخشی محرز شد، دارو تجویز شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان شادنوش در پایان اضافه کرد: شاخص پیوند در کشور ١١/۵ است، این عدد با مطلوب ما یعنی ٣٠ و ایده آل یعنی ۴٠ فاصله زیادی دارد البته در ۴ ماهه ابتدایی سال ٩٨ شاهد رشد ٣٨ درصدی اهدای عضو نسبت به ۴ ماهه ٩٧ بودیم و در سال ٩۶ و ٩٧ حدود ٩٣٠ اهدای عضو از مرگ مغزی داشتیم، باید توجه داشت که سالیانه ١۶ هزار تصادف جاده‌ای داریم که ٨ هزار نفر مرگ مغزی می‌شوند و ٢۵٠٠ تا ۴ هزار نفر امکان اهدای عضو دارند.

پایان پیام/

مطالب مشابه