هزینه تامین و راه‌اندازی هر تخت بیمارستانی یک میلیارد تومان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد نعیم امینی‌فرد در مورد کمبود تخت بیمارستانی در کشور، گفت: تعداد تخت بیمارستانی کشور نسبت به نرم‌های منطقه‌ای و کشورهای پیشرفته پایین است البته طی سال‌های اخیر تحولی در میزان تخت‌ها ایجاد و 20 هزار تخت به تخت‌های  بیمارستانی افزوده شد.

وی افزود: به ازای هر 1000 ایرانی 1.8 تخت وجود دارد، آمار تخت را نباید با کشورهای 500 هزار نفری حاشیه خلیج فارس مقایسه بلکه باید با کشورهای همسنگ مقایسه کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: سرمایه‌گذاری مناسب برای تامین تخت بیمارستانی صورت نگرفته است، مهمترین سرمایه‌گذاری طی چند سال اخیر بوده و پیش از این سرمایه‌گذاری مناسبی در این راستا نداشتیم.

امینی‌فرد گفت: توزیع متوازن تخت بر اساس سرانه نیست به گونه‌ای که در برخی مناطق سرانه چندین برابر متوسط کشوری و در برخی مناطق بسیار پایین‌تر از متوسط کشوری و در واقع در استان سیستان و بلوچستان حدود 1.2 است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: به طور قطع تا زمانی که سیستم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در سطوح مختلف اجرا نشود افزایش تخت بیمارستانی چاره‌ساز نخواهد بود و باید سطح خدمات یک، دو و سه را به طور متوازن از سطح کشور تعریف کنیم تا با کمبود تخت مواجه نشویم.

وی اظهار کرد: برای تامین تخت بیمارستانی باید مشارکت بخش خصوصی را داشته باشیم، البته بخش خصوصی که سوداگرانه به این مقوله ورود نکند؛ با توجه به اینکه هزینه تخت بیمارستانی بسیار بالا و به طور تقریبی یک میلیارد تومان است بنابراین باید تفکیک کرد که کجا به لحاظ اعمال حاکمیت دولت باید انجام وظیفه و کجا بخش خصوصی و تعاونی ورود کند.

امینی‌فرد ادامه داد: بخش‌های خصوصی و تعاونی نیز باید مورد حمایت قرار گیرند و به نحوی انجام شود که پرداخت‌ها از جیب مردم افزایش پیدا نکند؛ باید خرید خدمات از بخش خصوصی و تعاونی را مورد توجه قرار داد زیرا صرفه‌جویی منابع، کاهش بهای تمام شده برای دولت را به همراه دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اگر خدمات انبوه و کاربردی را خرید خدمت کنیم ممکن است قیمت تمام شده در بخش خصوصی کمتر از بخش دولتی باشد؛ به طور قطع تا زمانی که سطح‌بندی خدمات و جلب مشارکت بخش خصوصی را نداشته باشیم مشکل کمبود تخت بیمارستانی در زمان‌های طولانی‌تری قابل حل است و اگر به دنبال تامین تخت در زمان کوتاه‌تری هستیم باید راهکارهای مورد نظر را در کانون توجه قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت وی در پایان اضافه کرد: البته وقتی قیمت‌ها منجمد و فریز می‌شود ممکن است در کوتاه مدت رضایتی انجام شود اما در دراز مدت رغبت برای سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد بنابراین باید به این نکته نیز توجه داشت.

پایان پیام/

مطالب مشابه