بخشی از دارو به صورت مصرف مردمی و چمدانی از کشور خارج می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه ساز افزود: طی نامه‌ای به بخش گمرک نیروی انتظامی از آن‌ها خواستیم روی خروج دارو از کشور نظارت کنند تا فردی نتواند بیش از نیاز مصرف یک نفر، دارو از کشور خارج کند.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: دارو یکی از کالاهایی است که مسافران خارج کشور برای مصرف شخصی خود می‌برند چون داروی ایران با داروی کشورهای خارجی، تفاوت قیمت فاحشی دارد، خروج دارو برای مصرف شخصی از سوی مسافران به نوعی صادرات دارو است، این روش کاهش میزان صادرات دارو را به نوعی جبران می کند که منطقی و اصولی نیست.

وی با اشاره به صادرات دارو گفت: در مقاطع مختلف به دلیل کنترل قیمت یا دسترسی آسان تر مردم به دارو و کالاهای اساسی، وقفه‌ای در صادرات دارو پیش می آید، ارزی که برای تولید دارو به عنوان یارانه به آن اختصاص داده می شود، حتی ارزان تر از قیمت واقعی خود آن ارز محاسبه می شود. در بحث صادرات این چالش وجود دارد که چگونه ارزی که به دارو می‌دهیم در صادرات باید بازگردد.

شانه‌ساز گفت: در برطرف شدن این چالش، چند ماهی وقفه افتاد اما اخیرا دستورالعملی از سوی دولت صادر شده و کارگروهی را تعیین کرده که براساس آن مقرر شده مابه التفاوت اقلامی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفتند و با رقم های بالاتر در حال صادر شدن هستند، آن مابه التفاوت به حساب خاصی واریز شود.

معاون امور دارویی وزیر بهداشت اضافه کرد: با این راهکار بخشی از کاهش صادرات دارو و تجهیزات پزشکی طی چند ماه گذشته جبران شود و از سوی دیگر خزانه دولت بتواند از قیمت واقعی ارزی که به دارو تخصیص داده شده است، بهره مند شود، متاسفانه سال گذشته به دلیل بحث ارز، میزان صادرات دارو کاهش پیدا کرد.

وی درخصوص اینکه برخی صاحبان صنایع دارویی اعلام کرده اند که به خاطر کمبودهای دارویی اجازه صادرات ندارند، گفت: در برخی اقلام دارویی همیشه این اتفاق می افتد و مربوط به مقطع فعلی نیست، در داروهای تولید داخل که به هر دلیلی کمبودشان را پیش بینی می کنیم ممکن است محدودیت هایی در صادرات آن اتفاق بیفتد و همیشه به این شکل عمل می شده است.

شانه‌ساز ادامه داد: البته صاحبان صنایع دارویی حق دارند چون تلاش می کنند بازاری را برای صادرات تصاحب کنند و سهمی را در بازار  بگیرند اما بعد دچار مشکل می شوند، راهش این است که همان تولیدکننده ها در درجه اول نگذارند کمبودهای دارویی اتفاق بیفتد.

رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص اینکه صاحبان صنایع دارویی براین باورند که کمبود دارویی وجود ندارد بلکه انباشت مطالبات آنها، زنجیره تامین دارو را با اخلال مواجه می کند، گفت: در حال حاضر به دلیل بالارفتن هزینه های درمانی و بیمارستانی طی چند سال اخیر و عدم جبران افزایش این هزینه ها در سازمان های بیمه گر، داروخانه ها و صنایع دارویی دچار مشکل پرداخت نشدن مطالبات و در نهایت منجر به کاهش نقدینگی می شود.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: هم اکنون بسیاری از شرکت های دارویی در خرید مواد اولیه خود به دلیل عدم توانمندی در خرید ارزی که بعد از چالش ها و زمان طولانی به آنها تخصیص داده شده است، با مشکل مواجه می شوند، اگر بحث نقدینگی در صنایع داروسازی  از طریق پرداخت مطالبات آنها یا از طریق پرداخت وام های کم بهره جبران شود به طور یقین یکی از عوامل مهم در جبران شدن کمبودهای مقطعی برخی اقلام دارویی خواهد بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه