تا پایان شهریور سال آینده، نظام ارجاع و پزشکی خانواده در کل کشور اجرایی خواهد شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در دیدار با جمعی از اعضای خانه کارگر اظهار کرد: بزرگترین افتخار بنده این است که کارگرزاده هستم و پدرم راننده کامیون و مادرم، قالیباف بودند و افتخار می کنم که با رزق حلال کارگری بزرگ شدم.

وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از افتخارات بنده این است که 30 سال پیش در وزارت بهداشت، اداره کل بهداشت حرفه ای و اولین خانه های بهداشت کارگری را راه اندازی کردیم و آن زمان، تمام کارگاه ها با تعداد بیشتر از 50 کارگر را مکلف کردیم که خانه بهداشت کارگری داشته باشند و وقتی به عنوان وزیر بهداشت انتخاب شدم و دیدم که بهداشت محیط و حرفه ای ادغام شده، حیرت کردم چراکه این دو حوزه، مقوله ای جدا و مجزا هستند و دستور تفکیک این دو حوزه را صادر کرده ام.

وی افزود: خانه کارگر به عنوان تشکیلات ملی مردمی دلسوز و پاکیزه در ذهن مردم جا دارد و برخلاف تشکیلاتی که بعضا بعد از مدتی مبتلا به سقوط در سراشیبی دنیاطلبی شدند، خانه کارگر با گذشت سالها، به جز حق طلبی کاری نکرده است، من معتقدم که جامعه کارگری به عنوان جامعه ای که اولین آوار هر تحولی در کشور بر دوش آن فرو می ریزد، خیلی بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

نمکی با اشاره به دوران مسئولیت خود در سازمان برنامه و بودجه، بیان کرد: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیمه ها به ویژه سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت بیشترین فشار را تحمل کردند. سال 91 در سازمان تامین اجتماعی، سهم نه بیست و هفتم، 1700 میلیارد تومان بود که بعد از اجرای طرح تحول سلامت این منابع کاهش یافت و از سال 93 این نسبت، منفی شد و آن زمان با همکاران مان در این سازمان جلسه گذاشتیم و عنوان کردیم که با این آهنگ، باید شاهد فروپاشی سازمان تامین اجتماعی در آینده باشیم. 

وزیر بهداشت تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی به دلیل اینکه خدمت نسبتا ارزانی از وزارت بهداشت گرفته بود و به جای توسعه زیرساخت ها و تخت های بیمارستانی، این مجموعه به سمت سرمایه گذاری در سایر بخش ها رفته بود، در عمل نمی توانست خرید راهبردی خدمات داشته باشد و این هم نقصی در این سازمان بود.

وی اظهار کرد: پرونده الکترونیک سلامت، سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی، مقدمات اجرای طرح تحول نظام سلامت بودند، پرونده الکترونیک سلامت، ریل ورود پزشکی خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی است. وعده دادیم که پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار راه اندازی می شود که این امر محقق شد و در حال حاضر، پرونده الکترونیک سلامت حداقل برای 78 میلیون ایرانی، کاملا آماده بوده و از یک ماه پیش، اجرای نظام ارجاع  نیز در گناباد آغاز شده است.

نمکی گفت: برای راه اندازی پزشکی خانواده به 14 هزار پزشک خانواده نیاز داشتیم که اجرای آن با رویه های سابق و تربیت رزیدنت های پزشکان خانواده با 4 سال تحصیل، دشوار بود، اما دوره ای کوتاه مدت و سه ماهه برای آموزش پزشکان عمومی آماده شده و با آموزش از راه دور، این کار انجام می شود که تا پایان سال، حداقل 70 درصد و تا پایان شهریور سال آینده، نظام ارجاع و پزشکی خانواده در کل کشور اجرایی خواهد شد.

وزیر بهداشت از تدوین و ابلاغ 600 راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: اجرای این راهنماهای بالینی آغاز شده و خوشبختانه در استقرار پرونده الکترونیک سلامت و راهنماهای بالینی، بیمه ها، مشارکت خوبی داشتند، اما بیمه ها باید ساز و کار نظارت بر اجرای این راهنماهای بالینی را اجرا کنند تا از خدمات پرهزینه و غیرضرور و اتلاف منابع جلوگیری شود.

وی ضمن تاکید بر لزوم حمایت از تولید داخلی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، تصریح کرد: در مقابل واردات بی رویه دارو به کشور، ایستاده ام و به شدت موضع گرفتیم و اجازه واردات 130 قلم دارو که مشابه داخلی داشتند را ندادیم، چراکه اگر صنعت داخلی فرو ریزد، برای تامین نیازهای دارویی کشور نیازمند حداقل 44 میلیارد دلار هستیم، بنابراین در حمایت از تولید داخلی، محکم ایستاده ایم.

به گزارش وب‌دا نمکی در پایان اضافه کرد: از روزی که به وزارت بهداشت آمده ام، نه تنها ذره ای خود را در مقابل وزارت رفاه ندیدم، بلکه خود را پشتیبان جامعه کارگری می دانم. چون معتقدم که اگر خدای ناکرده به زحمت کش ترین و نیازمندترین قشر جامعه، بی مهری شود، بقای نظام جمهوری اسلامی، زیرسوال می رود. وزارت بهداشت، خانه کارگران است. وقتی می شنوم که یک کارخانه تعطیل یا کارگران اخراج شده اند، از عمق وجود، ناراحت می شوم، چراکه اینها نان آوران خانواده های شان هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه