آزمون دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی با حضور ۴۴۰۰ داوطلب برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاريجاني در حاشيه برگزاري شصت و ششمین دوره آزمون دانشنامه تخصصی و سی و سومین دوره آزمون بورد فوق تخصصی، اظهار كرد: امروز يكي از آزمون هاي تخصصی وزارت بهداشت درحال برگزاري است و در این آزمون حدود 4 هزار نفر از همکارانی که دوره تخصصی خود را در 28 رشته و حدود 400 نفر از همکارانی که دوره فوق تخصص را در 24 رشته به پایان رسانده اند، شرکت می کنند. 

معاون آموزشي وزارت بهداشت ادامه داد: این آزمون ها ارزیابی مجددی است که وزارت بهداشت انجام می دهد، این ارزیابی مجدد به منظور سنجش صلاحیت های علمی همکاران متخصص و فوق متخصص برای عضو هیات علمی شدن انجام می شود. البته طبعا تمامی این فارغ التحصیلان، افرادی خواهند بود که در نقاط مختلف کشور خدمات درمانی و آموزشی ارائه خواهند داد.

وی افزود: افرادی که در آزمون کتبی و شفاهی بورد تخصصی و فوق تخصصی مورد بررسی قرار می گیرند، صلاحیت هایی را کسب می کنند که در شرایطی که دانشگاه ها ظرفیت داشته باشند، می توانند به عنوان عضو هیات علمی در آن دانشگاه خدمت کنند، با توجه به اینکه تعداد این فارغ التحصیلان بالغ بر 4 هزار و 400 نفر است، امیدواریم که بتواینم نیاز به نیروی تخصصی را در بسیاری از نقاط کشور برطرف کنیم. 

لاریجانی گفت: در کشور ما در دو سه دهه اخیر، برخی از رشته های تخصصی علوم پزشکی 300 تا 400 درصد رشد کرده اند و این نیروها باید در نقاطی از کشور که بیماردهی کافی دارند، مشغول به خدمت شوند، نمی توانیم متخصص را به نقطه ای بفرستیم که تخت های بیمارستانی یا بیماردهی کافی برای آن رشته های تخصصی وجود ندارد. به هرحال امیدواریم که برخی از نیازهای کشور در سال جاری برطرف شود.

معاون وزیر بهداشت درخصوص وضعیت تعهد و خدمت رسانی شرکتت کندگان در آزمون بورد اظهار کرد: این افراد بین سه برابر و کمتر از آن، متعهد به خدمت در نقاط مختلف کشور هستند، چراکه تعدادی از فارغ التحصیلان تعهد بومی داده اند و باید سه برابر دوران تحصیل در مناطق مورد تعهد خود خدمت ارائه دهند. سایر فارغ التحصیلان نیز براساس شرایط وزارت بهداشت و به صورت رقابتی می توانند منطقه خدمت خود را انتخاب کنند. همچنین، این افراد می توانند براساس اعلام نیاز دانشگاه ها، مسئولیت های آموزشی، پژوهشی و درمانی خود را ارائه دهند. 

به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت برای اولین بار در حوزه آموزش پزشکی با بررسی تمام شواهد، برای ۵ سال آینده در تمام رشته‌ ها نیازسنجی انجام داده است و بر این اساس، در برخی از رشته‌ های تخصصی ظرفیت‌ ها کاهش پیدا می‌ کند و در رشته ‌های دیگر ظرفیت‌ های پذیرش دانشجویان ثابت می ماند یا در صورت نیاز افزایش پیدا می‌ کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه