۸۵ درصد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت رایگان هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، طاهر موهبتی در اجلاس سراسری مدیران سازمان بیمه سلامت در مشهد مقدس افزود: درابتدای کار در سازمان بیمه سلامت، تیم اقتصادی برای بررسی وضعیت منابع و مصارف در سال‌های ۹۰ تا ۹۵ مامور کردیم. براساس بررسی‌ها مشاهده کردیم در این ۵ سال، مصارف ما ۹۰ درصد بر منابع پیشی گرفته بود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: همه ما نگران محرومان هستیم و این در حالی است که سفره‌ای به نام محرومان پهن می‌شود، اما افرادى كه محروم نيستند سر این سفره می‌نشینند. در ابتدای راه قرار بود ۵ میلیون نفر بیمه رایگان شوند که ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند. خط قرمز ما محرومان است، اما محرومان واقعی. ۸۵ درصد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت رایگان هستند، اما باید پرسید آیا کشور واقعا باید ۳۵ میلیون بیمه شده رایگان داشته باشد؟

وی افزود: در مجلس تصویب شد مراجعه بیمه رایگان به بخش خصوصی ممنوع و بیمه رایگان مخصوص محرومان است و ما این قانون را ابلاغ کردیم، اما فشارهای سیاسی افزایش پیدا کرد. در سازمان بیمه سلامت یارانه بیمه سلامت را به سمت گروه‌های نیازمند هدایت کردیم. زیرا نمی‌توان کشور را با احساس و گران اداره کرد.

موهبتی گفت: امروز نگران سقف بودجه نیستیم، زیرا بار مراجعه تا ۲۳ درصد کاهش پیدا کرده و یکی از دلایل این موضوع، رفع همپوشانی‌های بیمه‌ای است. همچنین ۴۷۰ راهنمای بالینی برای اجرا ابلاغ شد و سازمان بیمه سلامت این راهنماهای بالینی را در بخش سرپايى بخش خصوصى اجرایی کرد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: در ۱۵۰ شهر نسخه‌ها به صورت الکترونیکی نوشته می‌شود. اجرای نسخه الکترونیکی در كشور فنلاند حدود ١٥ سال زمان برد، اما در کشور ما خوشبختانه از این طرح استقبال شده است. از طرفی باید توجه کنیم که ذات فرآیندهای الکترونیکی این است که در دوره زمانی بالغ می‌شود و نمی‌توان همان روز اول به ایده آل مورد نظر رسید.

وی اظهار کرد: ایجاد اصلاحات در نظام‌های بیمه‌ای به تدبیر نیاز دارد. نمی‌توان در خلا تصمیم گرفت و بخشنامه داد، بلکه باید با انجمن‌های علمی پزشکی و سازمان نظام پزشکی مشورت کرد تا به نتیجه رسید، اگر بیش از سقف بودجه هزینه کنیم، بدهی روی بدهی انباشته می‌شود. روزی که سازمان بیمه سلامت را تحویل گرفتیم ۱۳ ماه بدهی داشتیم، اما امروز به ۳.۵ ماه رسیدیم.

به گزارش وابط عمومی بیمه سلامت موهبتی در پایان اضافه کرد: باید راهنماهای بالینی را اجرایی و سازمان الکترونیک را مستقر کرد و در این صورت است که ۱۵ تا ۲۰ درصد هزینه‌ها کنترل می‌شود. يكى از اولويت هاى اصلى براى مديريت منابع و تقاضى القايى، اجرای نظام ارجاع الکترونیک و پزشکی خانواده است كه وزارت بهداشت اين كارها را شروع كرده و سازمان بيمه سلامت به عنوان بازوى اجرايى در اين برنامه ها نقش دارد. 

پایان پیام/

مطالب مشابه