به ۲ هزار استخدام رسمی برای مناطق محروم نیازمندیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته دولت افزود: امیدواریم بر اساس اولویت بندی ها تا پایان امسال ۸۰۰ پروژه دیگر نیز از این دست به بهره برداری برسد که اساس آنها توجه به مناطق محروم است که به دنبال آن مراکز بهداشت در مناطق محروم بازسازی و احداث خواهند شد.

وی افزود: در ابتدای امسال شاهد وقوع سیل در ۱۴ استان کشور بودیم و در این زمینه اقدامات وسیعی انجام شد و شاهد بودیم که حتی یک اپیدمی بیماری در این مناطق نداشتیم که این موضوع مورد تقدیر سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفت.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: در خصوص پرونده الکترونیک سلامت تقریباً تا پایان سال ۹۷ تا سطح یک در حوزه بهداشت ارتقا قابل ملاحظه‌ای را شاهد بودیم و اگر چه دسترسی به اینترنت در برخی مناطق کوهستانی و روستایی در کشور در حد چهار درصدی وجود ندارد اما تشکیل پرونده سلامت به سطح ۹۸ درصد رسیده است و صددرصد پرونده‌ها ثبت الکترونیکی می شوند، همچنین امسال شاهد اجرای بسیج ملی فشار خون در سطح کشور بودیم که کار بزرگی بود و در این زمینه مردم هم به ما اعتماد کردند و حضور گسترده ای را در این خصوص شاهد بودیم.

رئیسی گفت: در خصوص اجرای طرح های پایلوت در استان فارس ۱۶ خانه عشایری راه اندازی و اقدامات خوبی انجام شد که بر این اساس همه عشایر کوچ رو کشور باید تحت پوشش باشند و قرار است تا آخر امسال نیز بخش اعظم آنها تحت پوشش قرار گیرند؛ چرا که برخی از آنها دسترسی به خدمات حوزه سلامت و بهداشت ندارند.

معاون وزیر بداشت یادآور شد: در سال گذشته سازمان بهداشت جهانی گواهی حذف تراخم را به کشور ما داد و  امسال وارد نوزدهمین سال حذف فلج اطفال می شویم و یک مورد فلج اطفال نیز در کشور گزارش نشده است. همچنین طی سال گذشته و امسال حتی یک مورد انتقال بیماری مالاریا نداشتیم که افتخار بزرگی برای کشور ما است و گواهی مربوطه در این خصوص نیز تا سال ۲۰۲۰ را دریافت می‌کنیم، در زمینه کاهش و بروز بیماری سل نیز تجهیز آزمایشگاه ها در سال گذشته انجام شد.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی های نظام بهداشت و درمان ایران که مورد توجه سازمان بهداشت جهانی است و ما را از کشورهای منطقه و دنیا ویژه کرده است، ادغام نظام آموزشی و بهداشت و درمان در ارائه سرویس است و بر این اساس تمام بسته های خدمت در حوزه بهداشت بر اساس آخرین استانداردهای جهانی که تحت نظر پژوهشگران و دانشگاه‌ها است، ارائه می شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در سیل اخیر تیم های علمی مختلفی در حوزه پژوهشی و درمان اعزام شدند که کارشان تحقیقات و پژوهش بود که به عنوان مثال منطقه سم پاشی شود یا نه؟ یا اینکه ملاحظات پزشکی انجام شود یا نه؟ و این موارد خیلی به ما کمک کرد و همه بسترهای بهداشتی بر اساس آخرین نتایج پژوهشی است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت اضافه کرد: در حال حاضر پژوهشکده های مختلفی داریم و در موضوعات مختلف برای اجرا پایلوت هایی را در سطح کشور انجام می‌دهیم، سپس خدمت هایی که به صورت پایلوت انجام شده است اجرایی می شود.

وی اظهار کرد: در حوزه بهداشت روان نیز طرح سراج را در استان آذربایجان غربی داریم که در راستای کاهش آسیب ها انجام می شود و در این طرح حوزه‌های دیگر تخصصی و حمایتی داریم و چنانچه اگر نیاز باشد فرد مورد نظر بعد از بررسی بازخوردها به پزشک ارجاع داده می‌شود.
 
رئیسی در خصوص اقدامات معاونت بهداشت در زمینه خدمات رسانی به  حاشیه‌ نشینان گفت: یکی از معضلات بر زمین مانده مباحث و مسائل مربوط به حاشیه نشینی بود، در خصوص حاشیه نشینی در طرح تحول سلامت اتفاق خوبی افتاد و با توجه به اینکه ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حاشیه نشین در کشور شناسایی شدند، در این خصوص دو اقدام مفید انجام شد.

معاون وزیر بهداشت گفت: یکی از این اقدام ها این بود که اکثر این افراد بیمه شدند و راه اندازی پایگاه و مراکز جامع سلامت در حاشیه شهرها بود که در این مراکز و کارشناسان بهداشت روان و تغذیه مستقر شدند و با استفاده از خرید راهبردی خدمات در حوزه سلامت برای ارائه خدمت به افراد حاشیه نشین و بر این اساس حاشیه نشین های شهرهای بزرگ و کلان شهرها مانند تهران و مشهد به طور کامل پوشش داده شدند البته این خدمات در کنار ۲۷ میلیون خدمتی است که در شهرهای کوچک و روستاها به افراد داده می شود که بر اساس خدمات ارائه خانه های بهداشت و مرکز سلامت و مراکز شبانه روزی است.

وی افزود: با توجه به تقسیم وظایف در شورای اجتماعی کشور بیشترین خدمات در زمینه پیشگیری و بهداشت در این زمینه ارائه می شود و در حاشیه شهرها، در مرکز گذری مرتبط با معتادان تزریقی خدمات ارائه داده می شود. تیم های سیار هم در خصوص اعتیاد و اچ آی وی خدمات ارائه می کنند و خدماتی در حاشیه شهرها در خصوص تغذیه، بهداشت روان، دندانپزشکی، ترک اعتیاد در حوزه بخش خصوصی ارائه می شود.

رئیسی ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان به عنوان پایلوت بیش از ۱۰ مرکز هستند که در بخش خدمات گذری با خدمات شبکه ای ادغام شده اند و اگر چنانچه این نتایج موفق باشد، گسترش می یابد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت یادآور شد: در دو تا سه دهه گذشته در کشور در سطح روستاها مراکز بهداشت و درمان روستایی و شهرهای بزرگ از رابطین بهداشت استفاده می‌شد که این افراد از خود روستاییان بودند و با مراکز بهداشت ارتباط داشتند و در بحث های مراقبتی نیز کمک می کردند.

وی اضافه کرد: بعد از چند دهه کاری آنها توانستند آموزش ها را منتقل کنند؛ مانند آموزش پختن غذا برای کودکان که در این زمینه نیز موثر بود تا اینکه سفیران‌ سلامت نیز اضافه شدند و این طرح از مدارس شروع شد و دانش آموزان در این خصوص آموزش دیدند تا به دیگر دانش آموزان کمک کنند، بر اساس طرح یک خانه یک پایگاه سلامت، یک نفر در خانواده انتخاب می شود تا بتواند چند کار بهداشتی را انجام دهد و به عنوان مثال ۲۰ تا ۳۰ عنوان آموزشی را در حوزه پیشگیری و کنترل مصرف نمک و شکر آموزش هایی را ببیند و به خانواده ارائه دهد.

رئیسی گفت: مبحث دیگر آموزش کمک های اولیه و اورژانسی است که می تواند مفید واقع شود و خدمت دیگر در حوزه بازتوانی است که چنانچه فردی آسیب‌دیده در منزل باشد، توصیه های پزشکی در منزل به واسطه او رعایت شود. پیش‌بینی می‌کنیم که بر این اساس تا ۲۰ میلیون سفیر را بتوانیم تربیت کنیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: در حوزه بهداشت بر اساس برنامه ششم توسعه واگذاری خدمت مطرح بود مثلاً در حاشیه شهرها خرید خدمت داشتیم و در خدماتی مانند مامایی و کارشناسی در حوزه بهداشت ۲۲ هزار نفر در قالب خرید، خدمت در کشور ارائه می دهند.

وی اضافه کرد: چون این شرکت‌ها باید سود خودشان را داشته باشند و گاهی هم پرداخت آنها با تأخیر مواجه می شود و مشکلاتی پدید می آید، پیشنهاد شده است برای کم کردن این مشکلات این شرکت ها تبدیل به تعاونی شوند که البته هنوز عملیاتی نشده است اما در راستای حمایت از خدمت دهنده ها به دنبال راه حل هایی هستیم که کمترین آسیب‌ها را داشته باشند که شرکت‌های تعاونی از این جمله است.

رئیسی گفت: فهرست کالاهای آسیب رسان را به صدا و سیما اعلام کرده‌ایم اما باز شاهد هستیم که این نوع کالاها مانند محصولات عالیس و پفک همچنان تبلیغ می شود و در این زمینه به شدت به صدا و سیما متعرض هستیم، می گوییم در قهوه خانه ها نباید قلیان باشد یا مثلاً یک نانوایی را تعطیل می‌کنیم اما فردا نانوایی باز می‌شود و حتی عده‌ای اعتراض می‌کنند و می‌گویند که در مباحث مربوط به قلیان، به اشتغال آسیب وارد می شود، اما این روش ها راه‌حل نیست و باید از راهی رفت که همه دنیا رفته اند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: به طور مثال می گوییم میزان نمک در غذای روزانه مردم باید کاهش یابد، می گوییم فعالیت بدنی دانش آموزان پایین آمده است و بچه ها فعالیت ندارند و در عین حال محصولات آسیب‌رسان مانند پفک را استفاده می کنند و بدون فعالیت به کار خود ادامه می‌دهند. واقعیت این است که باید بر اساس مولفه های سلامت به پیش رفت و ۲۵ درصد این موارد دست من است و ۷۵ درصد دیگر مربوط به جاهای دیگر است و در دنیا اگر چیزی کنترل شده است، همه پایه کار آمده‌اند.

وی افزود: به عنوان مثال در جمع آوری زباله همه باید کار کنند مبحث فاضلاب خوزستان همچنان خطرناک است؛ مشکل فاضلاب خوزستان قبل از سیل هم مشکل داشت بنابراین اگر امسال هم باران شدید ببارد، دوباره با این مشکلات مواجه خواهیم بود.

رئیسی در زمینه مشکلات مربوط به نمک در نان نیز گفت: تا زمانی که نان سنتی داریم، این کار سخت است و اگر هم تعدادی از نانوایی ها تعطیل شوند، دوباره شروع به کار می کنند اما در حوزه نظارت عملکرد خوب است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در حوزه نظارت در مباحث بهداشتی محیط بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار بازدید در سال گذشته داشتیم و امسال هم ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بازدید در این زمینه انجام شده است، همچنین ۸ میلیون و ۵۷۳ کیلوگرم مواد غذایی غیربهداشتی نیز امحا و توقیف شده است و هفت میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر نوشیدنی فاسد امحا شده است.

وی در مورد اختصاص سهمیه استخدام در حوزه بهداشت نیز گفت: بر اساس قانون برنامه باید به سمت خرید خدمت برویم و پیش بینی این است که حدود ۳۵۰۰ نیرو مورد نیاز است که در قالب خرید خدمت باشند، لازم است ۲ هزار نیرو برای استخدام به وزارت بهداشت اختصاص یابد و با رویکرد مناطق محروم باشد؛ چراکه امکان خرید خدمت در این مناطق وجود ندارد و این بومی گزینی می تواند انگیزه‌ای برای حضور افراد باشد. همچنین نیاز است که ۹۵۰ نفر نیرو جایگزین نیروهای بهورزی شوند.  

رئیسی در خصوص نظارت بر موکب ها در مراسم اربعین امسال نیز گفت: موکب ها در مرز کشورمان شناسایی شده‌اند و بر آنها نیز نظارت داریم اما مشکل بعد از مرز خودمان است، بسیاری از غذاها در عراق و حتی در خانه ها تهیه می‌شود که در خصوص نظارت در این موارد نیز با عراق تفاهم‌نامه‌ داریم، علاوه بر تهیه غذا در خارج از مرزهای کشور در مراسم اربعین مشکل دیگر توزیع آب آشامیدنی است که بر اساس تفاهم نامه با عراق سال گذشته وضعیت آب آشامیدنی بهتر شد و توانستیم آب ها را بررسی کنیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت یادآور شد: ۲ سال پیش گزارش هایی را ارائه دادند که میزان کلر آب در خارج از مرز تقریباً صفر است و بردن کلر هم به این مناطق به دلیل ممنوعیت و مسائل امنیتی کاری سخت بود اما ما کلر مورد نیاز آب را تهیه کردیم و بنابراین وضعیت آب شرب در سال گذشته بهبود یافت.

وی با اشاره به اینکه نظارت بر موکب های خارج از مرز بر اساس تفاهم نامه با عراق انجام می‌شود، گفت: مشکل در زمان برگشت زائران است که دچار خستگی و ضعف می شوند و آسیب پذیری بیشتری دارند و به دلیل گرمای هوا خطرات بیشتری آنها را تهدید می‌کند؛ بنابراین نیاز است که موارد بهداشتی و نظارتی بر تغذیه و آب بیشتر رعایت شود.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: در زمینه برگزاری آیین اربعین ۷۰ درصد کار ما شامل اطلاع رسانی مناسب است که در تمام مسیر توصیه های لازم را انجام می دهیم. خدمات رسانی در حجم بزرگی مانند آیین اربعین کاری بسیار سخت است چرا که شامل همه زائران ایرانی و زائران عبوری از کشورهای دیگر نیز می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه