در داروسازی رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده‌ایم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده در بیستمین کنگره پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی کشور در تالار انتظار کرمانشاه افزود: در استنادات علوم دارویی و علوم بهداشتی در منطقه اول شده ایم، به لحاظ علمی در جایگاه خوبی قرار داریم و در حال ارتقای هرچه بیشتر تولیدات علمی هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: بودجه علمی و پژوهشی بسیار ناچیز و در حدود چهار دهم درصد است که قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته نیست اما تلاش اعضای هیات علمی و دانشجویان کمبود بودجه در کشور را جبران کرده است، در دنیا پیشرفت های شگرفی در حوزه پزشکی و تکنولوژی اتفاق افتاده است که حتما باید به آن توجه داشته باشیم و از آن غافل نشویم.

وی افزود: در بحث ژن درمانی بیماری هایی که با ویرایش ژن امکان درمان دارند" عقب هستیم، در دنیا حدود ۳۰۰ میلیون معلول وجود دارد که با ویرایش ژن می توان درصد بالایی از آنها را نجات داد و همچنین درمان سرطان، تالاسمی و بیماران هموفیلی از جمله اهداف ژن درمانی است، امیدوارم مراکزی برای ژن درمانی در کشور و از جمله در کرمانشاه ایجاد شود.

مالک‌زاده گفت: سازمان جهانی بهداشت از همه کشورها خواسته است که از تکنولوژی های پیشرفته برای ارتقای سلامت استفاده کنند.می توانیم مراقبت های اولیه را با تکنولوژی های نوپدید ارتقا دهیم، لذا از همه محققان میخواهم که جهت گیری های آینده آموزش پزشکی و تغییر و تحولات این عرصه را مد نظر داشته باشند.

به گزارش ایرنا معاون وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: در حوزه تحقیقات باید به هر سه بعد سلامت "جسمی، روانی و اجتماعی" توجه کافی مبذول شود، بسیاری از دستاوردهای علمی دنیا با همکاری های بین المللی حادث می شود و یکی از توصیه های اصلی ما هم در کرمانشاه ارتقای این مساله است.

پایان پیام/

مطالب مشابه