بهترین سن درمان ناهنجاری‌های فک، بین ۸ تا ۱۰ سالگی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالرضا جمیلیان در خصوص انحراف فک و اهمیت درمان آن در کودکی، گفت: انحراف فک پایین یک ناهنجاری اسکلتی است که فک پایین به یک سمت انحراف دارد، انحراف فک پایین می تواند به صورت مادرزادی و یا اکتسابی باشد، در این ناهنجاری ناهماهنگی خط وسط دندان ها به صورت مشهودی قابل مشاهده است.

عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا ادامه داد: در نوع اکتسابی معمولا فک بر اثر شکستن و جوش خوردن نامناسب در کودکی دچار انحراف به یک سمت می شود و یکی دیگر از علل انحراف فک، ضعیف بودن عضلات یک سمت است که در این حالت فک به یک سمت منحرف می شود.

وی افزود: تداخل دندانی در فک بالا و پایین و همچنین عدم درمان به موقع کراس بایت خلفی نیز می توانند منجر به انحراف فک گردند. در برخی از بیماران به علت ناشناخته مفصل گیجگاهی فکی دریک سمت بیشتررشد می کند و در نتیجه یاعث انحراف فک می گردد که به آن "همی مندیبولار هایپرتروفی" می‌گویند.

جمیلیان گفت: چنانچه انحراف فک در سنین کودکی تشخیص داده شود و در همان سنین درمان شود می توان با ارتودنسی آن را درمان کرد، اما در صورتی که درمان در سنین بالاتر به خصوص بعد از بلوغ انجام شود، نیاز به درمان ارتودنسی همراه با جراحی دارد.

به گزارش مهر وی در پایان افزود: بهترین سن برای درمان ناهنجاری‌های فک بین ۸ تا ۱۰ سالگی است، زیرا در این سن استخوان فک نرم‌تر است و می‌شود با این روش بدون جراحی استخوان فک را جا به جا کرد، متخصصان ایرانی وسیله‌ای اختراع کردند که می‌تواند جایگزین دستگاه‌های حجیم و پردردسری شود که پیش از این برای درمان ناهنجاری‌های فک به کار گرفته می‌شدند. 

پایان پیام/

مطالب مشابه