۱۵ هزار پزشک در کشور به کاری غیر از طبابت مشغول هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جواد مولایی با اشاره به مطرح شدن موضوع افزایش ظرفیت‌های پزشکی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۸۸ هزار پزشک عمومی در کشور فعالیت می‌کنند که این ظرفیت مناسبی برای ایران محسوب می‌شود، اما متأسفانه در برخی از مناطق محروم و کم برخوردار توزیع عادلانه انجام نشده است.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: باید برای پزشکان عمومی انگیزه و مشوق‌های مالی جهت انجام خدمت در مناطق محروم و کم برخوردار ایجاد کنند تا در این مناطق دچار هیچ کمبودی در زمینه پزشک عمومی و متخصص نباشیم.

وی افزود: در حدود ۱۵ هزار پزشک به کاری غیر از طبابت در کشور مشغول هستند و متأسفانه باید بگویم که سالانه ۶۰۰ پزشک به دلیل مسائل مختلف از کشور خارج می‌شوند و مهاجرت پزشکان در حدود یک میلیارد تومان ضرر مالی به کشور وارد می‌کند، ما باید جلوی خروج پزشکان را از کشور بگیریم و جهت توزیع عادلانه در سراسر کشور به ویژه مناطق محروم این افراد را ساماندهی کنیم.

مولایی گفت: ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول تحصیل هستند، در حال حاضر شرایط پزشکان مناسب نیست، وقتی که فارغ التحصیلان وارد بازار کار می‌شوند، وضع خوبی ندارند، اگر ما ظرفیت پزشکی در کنکور سراسری را دو برابر کنیم؛ باید امکانات و زیرساخت‌های آموزشی مانند آزمایشگاه‌های پاتولوژی، کلاس‌های درس و خوابگاه‌های دانشجویی را دو برابر کنیم که این مسئله به سرعت انجام نمی‌گیرد.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: ما باید پزشکان عمومی را طوری آموزش دهیم تا در مقطع تخصص فارغ التحصیل شوند؛ به طور کلی افزایش ظرفیت کنکور تخصص قابلیت انجام است، اما مسئله ظرفیت دو برابری پذیرش در کنکور سراسری موضوعش با مقطع تخصص کاملاً متفاوت است، افزایش ظرفیت پزشکی، هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل می‌کند و معتقدم که این کار نباید انجام شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: در حال حاضر ما از نظر پزشک متخصص در مناطق محروم کشور دچار کمبود هستیم، اما در پایتخت از نظر پزشک عمومی و متخصص  هیچ کمبودی نداریم، توزیع عادلانه پزشک عمومی و متخصص در سراسر کشور انجام نشده است و پزشکان متخصص زیادی هستند که مراجعه کننده کمی دارند و به زحمت می‌توانند هزینه‌های مطب خود را تامین کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه