مشکل کمبود داروی روانپزشکی تا پایان شهریور ماه برطرف می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور در رابطه با کمبود داروهای روانپزشکی برای بیمارانی که مشکلات روانی دارند گفت: داروهای مختلف به‌طور دوره‌ای ممکن است دچار کمبود مقطعی شوند که ممکن است به‌علت کمبود مواد اولیه و... باشد ولی ما با تولیدهای مختلفی که در شرکت‌ها صورت می‌گیرد پیش‌بینی می‌شود تا ۹ ماه آینده تولید این داروهای خاص را می‌توانیم تامین کنیم.

رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت ادامه داد: از بین تمام داروها تقریباً ۲ مورد به داروهای روانپزشکی برمی‌گردد که عمده مشکل این حوزه اختلال در ارسال ارز و ورود مواد اولیه‌ بوده است، در حال حاضر برای برخی داروها واردات فوریتی در دستور کار قرار گرفته است تا داروها برای بیماران تامین میان مدت شود. تا آخر شهریور ماه، در حوزه تخصصی داروهای روان پزشکی ورود مواد اولیه و ثبت سفارشات و... صورت می‌گیرد و حتی پیش‌بینی ذخیره سازی تا ۹ ماه آینده انجام شود.

وی در رابطه با خود تحریمی از طریق شرکت‌های دارویی افزود: برخی داروهایی که تولید داخلشان با تاخیر صورت گیرد، اقدام به واردات برند خارجی خواهیم کرد و با قیمت ۵۰ برابر بیشتر هم حتی تهیه می‌شود، در تلاش هستیم تمهیداتی برای این مواقع اضطرار داشته باشیم، این مشکلات از طریق قرارگاه تامین دارو و تجهیزات و هم مستقیما از طریق سازمان غذا و دارو پیگیری خواهد شد.

به گزارش فارس جهانپور در پایان در خصوص تولید داروهای داخلی بیان کرد: در حال حاضر حدود ۶۷ درصد ماده اولیه داروها در کشور تامین می‌شود و ما این مقدار را تا ۸۵ درصد هم افزایش خواهیم داد. تحریم به جای اینکه تهدیدی برای ما باشد به فرصتی تبدیل شده که با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و اساتید از فناوری داخلی استفاده کنیم.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه