گزارش عملکرد معاونت بهداشت در زمینه حذف هپاتیت‌های ویروسی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد مهدی گویا دراين خصوص، گفت: فرارسیدن روز جهانی هپاتیت "28 جولای مصادف 6 مرداد" فرصتی مغتنم و کم نظیر در راستای افزایش حداکثری آگاهی عموم جامعه نسبت به راه‌های انتقال، پیشگیری و درمان هپاتیت‌های ویروسی است، شعار اعلام شده از طرف WHO در سال 2019 برای روز جهانی هپاتیت "سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت"  است.

‬‪رييس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: بار هپاتیت‌های ویروسی در جهان بالا بوده و یکی از اصلی‌ترین چالش‌های سلامتی در جهان محسوب مي شود، هپاتیت‌ B و C علت اصلی بیماری مزمن کبدی هستند که می‌ توانند به سیروز، سرطان کبد "کارسینوم هپاتوسلولار" و مرگ منجر شوند، هپاتیت‌ های ویروسی به ویژه هپاتیت‌های B و C برای ده‌ها سال در سراسر جهان به عنوان قاتلی خاموش مطرح بود.

وی افزود: بر اساس گزارش منتشره در سال 2015 برآورد می‌شود هر سال 4.1 میلیون مرگ به دلیل سیروز و سرطان کبد در جهان رخ ‌دهد. 47 درصد این موارد بر اثر هپاتیت B و 48 درصد به دلیل هپاتیت C و بقیه موارد منتسب به سایر هپاتیت‌ ها است، همچنین بر مبنای این گزارش، در جهان حدود 240 میلیون نفر عفونت مزمن با هپاتیت B و 71 میلیون نفر عفونت مزمن با هپاتیت C دارند.

گویا گفت: چنانچه پاسخ مناسب و سریع برای این بیماری وجود نداشته باشد، در 50 تا 40 سال پیش روی، این بیماری بار زیادی را به جهان تحمیل خواهد کرد و برآورد می‌شود که طی سال‌های 2030 تا 2015 جهان شاهد حدود 20 میلیون مرگ به علت هپاتیت باشد.  

‬‪
وی اظهار کرد: علیرغم اینکه هپاتیت قابل پیشگیری و قابل درمان و در مورد هپاتیت C قابل درمان قطعی است، اما 80 درصد مبتلایان به هپاتیت در جهان هنوز امکان دسترسی به خدمات آزمایش و درمان ندارند. از این رو، چشم‌انداز (Vision) کلی بر توقف انتقال هپاتیت‌های ویروسی در جهان است و به منظور درمان بیماری، همه افراد مبتلا به هپاتیت باید امکان تهیه و دسترسی به داروهای ایمن و موثر را داشته باشند.

گویا خاطرنشان کرد: در همین راستا، سازمان جهانی بهداشت برای حذف هپاتیت‌های ویروسی B و C این اهداف را برای سال 2030 مطرح کرده كه شامل کاهش 90 درصدی موارد جدید ابتلا به هپاتیت‌های B و C و دسترسی همگانی به درمان‌های کلیدی تا 80 درصد، است، که این دسترسی می‌تواند مرگ‌های مرتبط با هپاتیت را تا 65 درصد کاهش دهد.

‬‪رييس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: کشورها متعهد شده اند تا در راستای دستیابی به این اهداف سرمایه گذاری ویژه کنند، در 124 کشور دنیا یک کمیته ملی به منظور حذف هپاتیت تشکیل شده است و برای پاسخ به هپاتیت به بیش از نیمی از آنها بودجه اختصاص داده‌اند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از این کشورها است که برای دستیابی به این هدف سرمایه گذاری ویژه ای كرده و اقداماتی انجام داده است. در سال جاری نیز وزارت بهداشت با برگزاری برنامه های ویژه ای به استقبال این هدف شتافته است که از آن جمله می توان به برگزاری سمینار یک روزه هپاتیت با همکاری شبکه هپاتیت کشور در روز پنجشنبه مورخ سه مرداد 98 در بیمارستان شریعتی تهران اشاره کرد.

گویا ادامه داد: در این سمینار بیش از 200 نفر از صاحبنظران و متخصصین و علاقمندان حضور داشتند و پیرامون موضوعاتی از قبیل اپیدمیولوژی هپاتیت های ویروسی، برنامه سازمان جهانی بهداشت برای حذف هپاتیت، برنامه کشوری و استراتژی‌های ملی حذف هپاتیت در ایران و نتایج پایلوت حذف هپاتیت C  در کشور بحث و گفتگو شد.

وی تصریح کرد: همکاری با دفتر آموزش و ارتقای سلامت و تشکیل جلسات مقدماتی به منظور جلب حمایت خیرین سلامت برای راه اندازی کمپین کشوری حذف هپاتیت در ایران با مشارکت هلال احمر و شبکه سلامت سیمای جمهوری اسلامی ایران، برگزاری فاز اول برنامه بسیج کشوری واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر خون با همکاری سازمان انتقال خون از مهر سال 1397 که در این برنامه تعداد 300 هزار نفر از اهداکنندگان مستمر خون با دریافت سه نوبت واکسن هپاتیت B بر علیه این بیماری ایمن شدند.

گویا افزود: راه اندازی نظام ثبت و گزارش گیری هپاتیت در سامانه سیب و پورتال کشور، بیمه شدن داروهای هپاتیت B و C ، تدوین برنامه راهبردی  حذف  هپاتیت  با همکاری سازمان جهانی بهداشت "برنامه حذف هپاتیت ایران در کشور های  منطقه  EMRO به عنوان برنامه انتخاب شده"، پیگیری ادغام برنامه حذف هپاتیت  ویروسی در نظام سلامت (PHC)کشور ، دیده وری هپاتیت در کودکان کار و خیابان، اجرای فاز  چهارم دیده وری هپاتیت در معتادان و زنان دارای رفتارهای پرخطر در دانشگاه‌های منتخب، اجرای فاز سوم دیده وری هپاتیت در زندانیان  منتخب کشور ، راه اندازی  مراکز مشاوره هپاتیت در 17مرکز جامع سلامت کشور از دیگر اقدامات ما بود.

رييس مرکز مدیریت بیماری های واگیر ادامه داد: غربالگری نمونه‌ای هپاتیت در  10 هزار زن باردار، واکسیناسیون هپاتیت B قریب به 400000 نفر زندانی در بدو ورود و 113 هزار زندانی 20 تا 40 ساله مقیم در زندان، همچنین واکسیناسیون آرایشگران، کارگران شهرداری و کارگران غسالخانه ها و افراد خانواده فرد مبتلا به هپاتیت B، بررسی شیوع هپاتیت B و C و HIV  در مصرف کنندگان شیشه در 9 دانشگاه کشور، تدوین برنامه پایلوت حذف هپاتیت‌های ویروسی در گروه‌های پرخطر در استان سیستان و بلوچستان (ایرانشهر)، بیماریابی و درمان رایگان هپاتیت C در زندان‌ها  با همکاری مرکز تحقیقات کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی تهران (این برنامه  به طور آزمایشی  در ندامتگاه کرج انجام شد.

وی اظهار کرد: سپس در ندامتگاه شهرگرگان استان گلستان  اجرا شد)، عقد تفاهم نامه همکاری  با سازمان زندان‌ها ، پژوهشکده کبد و گوارش دانشگاه تهران، سازمان انتقال خون ایران، همکاری با شبکه هپاتیت کشور، خیّرین، سازمان‌های مردم نهاد، شهرداری و سایر نهادها، تجهیز شبکه آزمایشگاهی و ملزومات آزمایشگاهی تشخیص قطعی (PCR) در دانشگاه‌های قطب جهت آزمایش تکمیلی ، سیاستگذاری جهت جلب حمایت مدیران ارشد و افراد کلیدی برای حمایت اجرای برنامه حذف هپاتیت های ویروسی، ارتباط درون و برون سازمانی جهت اجرای بهینه برنامه حذف هپاتیت‌های ویروسی، آموزش درمان هپاتیت‌های ویروسی جهت پزشکان عمومی شاغل در زندان و مراکز مشاوره هپاتیت، برگزاری روز جهانی هپاتیت با همکاری شبکه هپاتیت کشور، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برنامه عملیاتی حذف هپاتیت‌های ویروسی در دانشگاه‌ها در سال 1398 نیز در این راستا انجام پذیرفته است.

به گزارش وب‌دا گویا در پایان اضافه کرد: امکان سنجی برای درمان رایگان هپاتیت C در گروه های پرخطر، تدوین برنامه راهبردی حذف هپاتیت با نگاه   microeliminationهپاتیتهای ویروسی  با مشارکت سازمان جهانی بهداشت و کلیه ذی نفعان، واکسیناسیون گروه های پر خطر، راه اندازی مراکز مشاوره هپاتیت  در سایر استانها، واکسیناسیون و بیماریابی هپاتیت ویروسی در کمپ های ماده 15 ترک اعتیاد، توسعه  برنامه آموزش و اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری، آزمایش و درمان هپاتیت های ویروسی  برای عموم مردم، برنامه های دردست اقدام این مرکز هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه