بانک شیر مادر فرصتی برای تضمین سلامت نوزادان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی چهارشنبه نهم مرداد در آئین گشایش دومین بانک شیر مادر کشور در شیراز و در بیمارستان حضرت زینب (س)، با اشاره به احادیث و روایات قرآنی در خصوص اهمیت تغذیه با شیر مادر، در کنار شواهد علمی که این امر را ثابت می کند، شیر مادر را موجب پیشگیری از بیماری ها و ایمن سازی نوزادان از ابتلا به بسیاری بیماری‌ها دانست.

وی با اشاره به تولد نوزادان نارس یا کم وزن و نیاز این نوزادان به سرم کمکی و تخت ویژه، گفت: ایجاد بانک شیر مادر، فرصتی را فراهم می‌کند که این نوزادان با شیر مادر تغذیه شوند و این امر در بهبودی آنان بسیار موثر بوده و سلامت این نوزادان را تضمین می‌کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: همه مادرانی که نوزاد دارند، می توانند در کنار مصرف شیر در نوزاد خود، به تمامی مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کرده و برای اهدای شیر به این بانک، راهنمایی می‌شوند تا پس از آزمایش و آموزش، بتوانند شیر خود را اهدا کنند. همچنین امکان انجام این کار به کمک ظرف‌های مخصوص در منزل نیز وجود دارد.

رئیسی با قدردانی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یکی از نقاط قوت در این مجموعه را هماهنگی مطلوب تیم هیات رئیسه و به ویژه در دو حوزه بهداشت و درمان دانست و با ابراز امیدواری نسبت به تقویت این امر، راه اندازی این خدمت جدید با مشارکت دو حوزه بهداشت و درمان را نمودی از این تعامل مشترک عنوان کرد.

وی راه اندازی بانک شیر مادر را اقدامی بزرگ در کشور دانست که تمامی مسایل قانونی و شرعی آن انجام شده است و گفت: برای فاز نخست، ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور اعلام آمادگی کرده اند و برای فاز دوم نیز این خدمت در ۱۶ دانشگاه علوم پزشکی دیگر راه اندازی می‌شود.

معاون وزیر بهداشت ویژگی مهم بانک شیر مادر در بیمارستان حضرت زینب (س) شیراز را پیش بینی یک مرکز مشاوره در کنار این بانک شیر دانست و تاکید کرد: اگر بخواهیم فرهنگ اهدای شیر را در کشور ترویج دهیم، لازم است این مراکز مشاوره در کنار بانک‌های شیر مادر، راه‌اندازی شوند، بانک شیر مادر مانند یک داروخانه قوی، به ویژه برای نوزادان بستری در بخش‌های NICU، نقش موثری در رشد و بهبودی نوزادان و پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها دارد.

در ادامه علی بهادر  رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز توسعه بانک شیر مادر در سطح استان فارس را موجب ارتقای سلامت نوزادان دانست و گفت: اهمیت به نوزادان و کودکان، معیار توسعه یافتگی کشور است.

وی افزود: هیچ جایگزینی برای شیر مادر وجود ندارد، مهر مادر و شیر مادر، به عنوان دو مولفه مهم در سلامت نوزادان اهمیت دارند، امروزه با تبلیغات گسترده در زمینه مصرف شیر خشک و دیگر شیرها به جایگزینی شیر مادر، اهمیت تغذیه نوزادان با شیر مادر کمرنگ شده و لازم است به گذشته بازگردیم و راه اندازی بانک های شیر مادر، تلاشی برای گسترش امکان تغذیه نوزادان با شیر مادر است.

بهادر افزایش تغذیه با شیر مادر را موجب کاهش مرگ و میر نوزادان دانست و گفت: نوزادان آینده‌سازان میهن هستند و باید برای سلامت آنها تلاش کرد، این امر را موجب پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها است که از هزینه‌های درمانی و روزهای بستری می‌کاهد.

به گزارش ایسنا عبدالرسول همتی  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در پایان راه‌اندازی این خدمت جدید را حاصل همکاری و همدلی دو حوزه بهداشت و درمان در استان دانست و اضافه کرد: این اقدام ارزشمند، گام موثری در کاهش مرگ و میر نوزادان و بهبود فرآیندهای درمانی آنها می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه