شناسایی ۲ میلیون و ۷۶۰ هزار بیمار مبتلا به فشارخون بالا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی  با بیان اینکه در جامعه نیازمند افزایش سطح سواد سلامت مردم هستیم، اظهار کرد: با افزایش سطح سواد سلامت، مردم از سلامت و حقوق خود اطلاع کافی خواهند داشت. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: توجه دولت به بخش بهداشت شعار تمام دولت ها در ادوار مختلف است، در دولت آقای روحانی حوزه سلامت جزو اولویت های اصلی دولت قرار گرفته است، به صورتی که می توان گفت جزو 5 اولویت اصلی دولت قرار دارد، در حالیکه قبلا به این صورت نبوده است، در طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت در شهرها و حاشیه های شهر اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است،  یک سوم اعتبارات وزارت بهداشت در حوزه بهداشت قرار دارد. 

وی در خصوص برگزاری بسیج ملی کنترل فشار خون، تصریح کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون برای وزارت بهداشت آموزه های خوبی به همراه داشت، چراکه پرفشاری خون هرساله باعث مرگ و میر 97 هزار ایرانی می شود و در کنار آن بیماری های قلبی و عروقی و نارسایی کلیه نیز، تعداد زیادی از افراد جامعه را درگیر خود می کند.

رئیسی تصریح کرد: شناسایی دو میلیون فرد دارای فشارخون از اهداف اولیه این طرح بود،  ایران 38 تا 39 میلیون نفر جمعیت بالای 30 سال دارد و ما در این بسیج ملی توانستیم، بیش از 30 میلیون نفر را از لحاظ فشارخون مورد پایش قرار دهیم.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: در طول یک ماه که طرح ملی کنترل فشارخون آغاز شد، اقدامات بسیار بزرگی صورت گرفت، بعد از شروع یک هفته از کار، روزانه یک میلیون فشارخون در کشور به ثبت رسید و فشار خون 30 میلیون و 600 هزار نفر ثبت شد که باعث شد دو میلیون و 760 هزار بیمار فشار خونی جدید شناسایی شود.

وی در خصوص مبحث جمعیت و برنامه های وزارت بهداشت برای بالا بردن تولدها و سالمندی جمعیت، گفت: جمعیت یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری است و ما به دنبال شناسایی گلوگاه های کاهش جمعیت و افزایش تولدها هستیم. 

رئیسی گفت: جمعیت ایران به سمت سالمندی پیش می رود، سالمندی جمعیت در سال های آتی یکی از مشکلات اصلی ما است و تا 30 سال آینده، بیش از 25 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند.

به گزارش وب‌دا معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان در خصوص تعداد بیماران HIV مثبت در کشور نیز افزود: هم اکنون حدود 59 هزار بیمار مبتلا به HIV در کشور داریم که حدود 38 هزار نفر از این افراد تحت درمان قرار دارند، ما به دنبال اجرای برنامه 909090 هستیم، در این برنامه گفته می شود، باید 90 درصد بیماران HIV مثبت شناسایی شوند و سپس 90 درصد از بیماران شناسایی شده تحت درمان قرار بگیرند و 90 درصد از افرادی که تحت درمان قرار گرفته اند، بهبود یابند.

پایان پیام/

مطالب مشابه