راه‌اندازی مرکز پیوند مغز استخوان در عراق
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالوهاب السهیل با حضور در مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی واقع در بیمارستان شریعتی از بخش‌های مختلف آن، چون پیوند بالغین و پیوند اطفال، خون و انکولوژی، آزمایشگاه پیوند مغز استخوان و درمانگاه سرپایی بازدید کرد.

وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق در نشست مشترکی با حضور رامین کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، سید اسداله موسوی رییس مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی، دکتر کامران‌زاده معاون آموزشی مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی، دکتر رستمی و دکتر برخوردار ازاعضای هیأت علمی این مرکز شرکت کرد.

در ابتدای این دیدار معرفی جامعی از این مرکز، تعداد و نحوه اجرای پیوندها شامل آلوژن و آتولوگ و همچنین فعالیت‌های سل تراپی که تاکنون انجام شده، صورت گرفت، سپس عبدالوهاب السهیل با اشاره به بازدید انجام شده، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود را قابل‌ توجه توصیف کرد و از اختصاص بودجه‌ای توسط دولت عراق برای تأسیس مرکز پیوند مغز استخوان در بصره و در ادامه تعدادی دیگر از استان‌های این کشور خبر داد.

وی افزود: تاکنون بازدیدهایی از مراکز مجهز فعال پیوند مغز و استخوان در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس انجام شده است، درصدد سپردن مدیریت و سرپرستی تخصصی این پروژه به یکی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی موفق در سطح منطقه هستیم.

عبدالوهاب السهیل با ابراز علاقه‌مندی برای همکاری با دانشگاه علوم پزشکی تهران برای اجرای این پروژه تصریح کرد: همکاری مورد انتظار برای تأسیس مرکز پیوند مغز استخوان در عراق شامل طراحی بخش‌های مختلف و آموزش نیروهای تخصصی و فوق‌تخصصی است، همچنین لزوم حضور پزشکان، پرستاران و تکنسین‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران در عراق برای ارائه آموزش‌های لازم به کادر درمانی مرکز احساس می‌شود.

در ادامه رامین کردی و سید اسداله موسوی به صورت جداگانه دیدگاه‌های خود و همکاری‌های تخصصی که دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌تواند برای تأسیس مرکز پیوند مغز استخوان انجام دهد را بیان کردند.

رییس مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی دانشگاه در این راستا گفت: آمادگی برای آموزش متخصصان عراقی، در قالب دوره‌های بلندمدت پیوند مغز استخوان وجود دارد.

وی آموزش کادر درمانی توسط متخصصان دانشگاه علوم پزشکی تهران در محل مرکز پیوند مغز استخوان بصره را نیز منوط به بازدید از دانشگاه‌ها، مراکز علمی و بیمارستان‌های آموزشی این استان دانست.

موسوی همچنین پیشنهاد راه‌اندازی مرکز یادشده در کنار یک بیمارستان جنرال را مطرح کرد و اظهار کرد: این رویکرد امکان بهره‌برداری از توان دیگر متخصصان را هنگام بروز عوارض احتمالی برای بیماران فراهم می‌کند.

به گزارش تسنیم در پایان، طرفین در مورد بازدید هیأت مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی دانشگاه از ظرفیت‌های علمی و درمانی بصره به توافق رسیدند، همچنین مقرر شد، رییس دانشگاه بصره و جمعی از متخصصان مرتبط با این پروژه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات هماتولوژی، انکولوژی و پیوند سلول‌های بنیادی بازدید کنند تا در جلسات فنی و تخصصی مباحث مربوط به راه‌اندازی مرکز پیوند مغز استخوان در عراق را بررسی کرده و در نهایت پروپوزال تأسیس آن را آماده کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه